Křen proti ucpaným dutinám
Není snad v domácnosti nic silnějšího na dutiny než křen. Stačí se nadechnou při pouhém strouhání tohoto kořene a pořádně vás protáhne. Z toho důvodu se používá i při inhalaci. Pokud naředíte šťávu z čerstvě nastrouhaného křenu, můžete ho použít i jako kloktadlo proti bolesti v krku.
Česnek snižuje cholesterol
Stejně jako při vaření se dá česnek využít na mnoho počínajících neduhů. Nastartuje váš imunitní systém, snižuje krevní tlak a především tolik obávaný cholesterol. Musíte však myslet na to, že vždy je potřeba používat čerstvý česnek. Můžete ho žvýkat nebo z něho vymáčknout šťávu a pak je všelékem.
Šalvěj posílí paměť a působí proti zánětům
Převážně se tato všestranná bylina využívá při bolestech břicha nebo při jaterních či žlučníkových chorobách. Má velké protizánětlivé účinky a může zmírnit například artritidu. Šalvěj je ale také skvělá pro vaši paměť. Můžete si z ní vyrobit různé odvary, tinktury, mastičky a kloktadla.
Dubová kůra na rány
Zázračné účinky dubové kůry znají především ženy po porodu, kdy jim je doporučována k léčbě spodku. Hojí ale i klasické rány a lze ji použít k lokální léčbě kožních onemocnění. Lze ji využít i při léčbě žaludku a střev.
Lichořeřišnice likviduje streptokoky
Dezinfekční a antibakteriální účinky lichořeřišnice pomáhají při zánětech ledvin a močového měchýře. Bylinka je ale jedinečná při boji a následné likvidaci streptokoka a stafylokoka. Využít ji můžete i v případě, že vás trápí lupy nebo vypadávání vlasů.
Přírodní antibiotika jsou malým zázrakem, ale i v jejich případě platí, že všeho s mírou. Pokud léčbu přeženete, může dojít k předávkování. Pokud si nejste jisti vhodnou dávkou sirupu či odvaru, rozhodně se poraďte s někým zkušenějším.