Přejít k hlavnímu obsahu

Dalších 5 měsíců se držte 5 návyků a v příštím roce budete k nepoznání: Pomohou vybudovat si šťastný život

Každý z nás touží být ve všech ohledech svého života šťastný. Vidíme úspěchy a spokojenost ostatních a chtěli bychom to mít také. Jenže ne každý si uvědomuje, že je vždycky něco za něco a štěstí nepřijde samo od sebe. Co proto můžeme udělat?

Klasickou chybou je, že si myslíme, že budeme automaticky šťastní, až dosáhneme nějakého libovolného milníku - např. budu šťastný, až budu mít práci, až se vdám, až půjdu do důchodu nebo až budu mít na účtu tolik a tolik korun. Žádná z těchto věcí však sama o sobě nebude mít na naše štěstí trvalý vliv. Místo toho existuje mnohem jednodušší způsob, jak být šťastný - pěstovat si správné každodenní návyky. Pojďme se tedy podívat na 5 nejlepších každodenních návyků, které vám pomohou vybudovat si šťastný život.

1. Meditace pro zklidnění

Pořád se o meditování mluví, ale vás to zatím minulo? Velká škoda. Meditace pomáhá snižovat stres, zlepšuje celkové emocionální zdraví, zvyšuje pozornost a pomáhá lépe spát. To vše přímo souvisí se šťastnějším životem.

Jak si vypěstovat návyk

Pohodlně se usaďte a začněte pozorovat svůj dech. Dejte si několik hlubokých nádechů a výdechů a pak už dýchejte „normálně“ a pozorujte své pocity. Po několika dnech zkuste meditovat. Můžete si pro začátek stáhnout vedenou meditaci, která trvá třeba jen deset minut. Pouštějte si ji pak pravidelně s tím, že si stanovíte čas a místo pro meditaci. Případně si můžete předsevzít, že ji budete provádět těsně před nebo po nějakém stávajícím zvyku, hned po té, co si vyčistíte zuby.

Čtěte také: Naučte se meditovat podle jednoduchého návodu: Snížíte svůj stres, zlepšíte soustředění a poznáte lépe své emoce

Mohlo by se vám líbit

Jak být šťastný po padesátce? Dejte na jednoduché rady lidí, kteří i v pokročilejším věku žijí zajímavý a bohatý život

Toužíte být spokojení a šťastní i po padesátce, ale máte pocit, že nevíte jak? Možná, že vám s tím pomůže trochu motivace. Lidé z celého světa totiž dokazují, že to jde, a i v mnohem pokročilejším věku můžete žít zajímavý a bohatý život plný zážitků a naplňujících okamžiků. Inspirujte se lidmi, kteří vědí, jak být šťastný v jakémkoliv věku. V čem tkví jejich tajemství? Podle známého žurnalisty a novináře, který se rozhodl ho odhalit, stačí pro štěstí dodržovat pár snadných pravidel.
svetzeny.cz

2. Cvičení pro zdravé tělo i mysl

O obrovském pozitivním vlivu pohybu na psychiku a pocity štěstí, mají různé studie. Cvičení nejenže pomáhá zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu, snižovat krevní tlak a držet na uzdě tělesný tuk. Také pomáhá bojovat proti stresu, depresi a úzkosti. Takže ať už je to posilovna, jóga, aerobik, jogging, jízda na kole nebo běhání, stojí za námahu. Stačí, když budete cvičit alespoň 30 minut, a to 3 až 5krát týdně.

Jak si vypěstovat návyk

Udělejte si z cvičení stejně důležitou událost, jakou je třeba návštěva zubaře. Také si kvůli ní upravíte program. Stanovte si prostě pohyb jako prioritu číslo jedna. Cvičte každý den ve stejnou dobu. Například před večeří nebo ještě před tím než půjdete do práce, je to jen na vás. Vyzkoušejte různé typy cvičení, abyste zjistili, co vás baví a co vyhovuje vašemu tělu. Důležité je nevynechat kvůli tomu, že se vám nechce.

3. Zapisování myšlenek

Psaní deníku je nejvíce podceňovaný a přitom nejjednodušší způsob, jak si do života přinést radost. Podle výzkumů působí psaní deníku jako terapie. Umožňuje vám ujasnit si myšlenky, uvědomit si vzorce svého chování a následně něco změnit, pokud vám to nevyhovuje.

Jak si vypěstovat návyk

Vyhraďte si večer před spaním třeba jen pár minut, kdy si zapíšete své myšlenky nebo pocity z prožitého dne. Psát si můžete cokoli a nemusí to být vyprávění na dvě stránky. Například si jen v bodech zaznamenejte za co jste ten den byli vděční nebo co vám udělalo radost. Nebo si zaznamenejte myšlenky, jak plynou. Veďte rozhovor sami se sebou o všem, co máte na mysli. Terapeuticky působí také psaní dopisů konkrétním lidem, které pak neodešlete. Tím, že své pocity a myšlenky zhmotníte, můžete je tím propustit.

Mohlo by se vám líbit

Vědecké studie potvrzují: 5 znaků, že máte vyšší intelekt než průměrný člověk. Patříte mezi chytřejší jedince?

Přemýšleli jste někdy o tom, zda nejste o něco chytřejší než ostatní lidé? Dnes to zjistíte. Nemáme pro vás tentokrát žádný IQ test, ale pět znaků, které jsou pro inteligentní jedince typické. Definovali je psychologové, kteří se jimi zabývali v několika vědeckých studiích. Jaké jsou závěry? Pojďte se s námi podívat, zda máte vyšší intelekt než ostatní.
svetzeny.cz

4. Digitální detox

Chytré telefony nám sice usnadňují život, ale jejich nadměrné používání je stejně špatné jako závislost na alkkoholu, cigaretách, hazardních hrách a drogách. Vede k úzkostem, depresím, problémům s chováním, strachu ze zmeškání a poruchám spánku - to vše vás připraví o štěstí.

Jak se zbavit závislosti na chytrém telefonu

Odinstalujte všechny nepotřebné aplikace. Například nákupní stránky, hry nebo sociální sítě. Kdykoli pocítíte nutkání vzít telefon do ruky, zeptejte se sami sebe, zda to opravdu potřebujete. Neberte si telefon na jídelní stůl nebo do ložnice. Vypněte oznámení všech aplikací, pokud je to možné. Čas strávený s mobilem v ruce využijte pro koníčky, ke kterým telefon nepotřebujete.


 

Mohlo by se vám líbit

Trápí vás nespavost? Naplánujte si spánek a dodržujte jednoduché spánkové návyky pro snadné usínání

Stává se vám často, že zíráte do stropu nad sebou a nemůžete usnout? Nebo vstanete s děsivým pocitem, že jste zaspali, než vám dojde, že jsou teprve dvě hodiny ráno? Na vině může být nedostatečná spánková hygiena. Podívejte se na následující tipy, jak svoji spánkovou hygienu zdokonalit a dočkat se tak více svěžích probuzení!
svetzeny.cz

5. Zlepšete spánek

Mnozí z nás kvalitní a dostatečně dlouhý spánek podceňují, ale z dlouhodobého hlediska jeho nedostatek ovlivní kvalitu našeho života. Negativně, jak jinak. Potřebujete 7 až 9 hodin spánku abyste bojovali proti stresu, úzkosti, poklesu produktivity a celkově nedostatku energie. Studie totiž prokázaly, že i částečný nedostatek spánku může negativně ovlivnit náladu člověka a vyvolat podrážděnost. To znamená, že pokud špatně spíte, můžete dát štěstí sbohem.

Jak si vypěstovat návyk

Stanovte si čas, kdy budete chodit spát a dodržujte ho. Ideálně si spočítejte, v kolik hodin musíte ulehnout, abyste strávili v posteli oněch 7-9 hodin. A dodržte tuto hodinu, i když se vám třeba spát nechce. Pamatujte na to, že alespoň hodinu nebo dvě před spaním byste neměli mít v ruce mobil nebo se dívat na televizi či pracovat na počítači. Odpoledne se vyhněte kofeinu a nejezte těžká jídla.

Zajímají vás články na téma osobního rozvoje? Přečtěte si třeba tenhle: "Tohle nejde" a další perly: 6 vět, které nikdy neříkejte v práci, pokud si ji chcete udržet

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit