Jak vybrat správnou velikost běžeckých bot
Když už jste se trochu zorientovali v jednotlivých modelech, je na řadě výběr správné velikosti. Pokud možno, běžecké boty zkoušejte až ke konci dne. Je to z důvodu, že během dne se vaše noha více rozplácne, zvětší a oteče. A to samé platí u běhu. Pokud budete zkoušet běžecké boty ráno, je možné, že vás bude během odpoledních a večerních běhů tlačit. Boty na běh by měly být o půl až jednu velikost větší než velikost, kterou běžně nosíte. Pokud nebude mít chodidlo v botě dostatek místa po stranách, hrozí vám puchýře a odřeniny.
Při běhu z kopce vám dostatečný prostor v botě zajistí, že prsty nebudou narážet do špičky boty. Vyhnete se tím nepříjemným otlakům, černým nehtům a bolestem.
Na závěr rada z webových stránek ultramaratonce a propagátora běhu Miloše Škorpila: "Když přijdete do obchodu, sdělte prodavači velikost běžecké obuvi (vždy musí být o číslo větší než je velikost vaší běžné obuvi, ale může být i větší), a povrch, po němž budete převážně běhat. Nedoporučuji minimalistickou obuv, která nemá v přední části podrážky ani náznak zaoblení. Tato bota vás bude nutit buď běžet po špičkách, což je naprosto špatně a odskáčou to (a to doslova) vaše holeně, kolena, záda, nebo na celou plochu chodidla, což odskáčou vaše achillovky."
Pokud nejste běžeckým nadšencem a při pouhé myšlence na běh se vám dělá mdlo, vyzkoušejte klidně spíše jógu. Třeba taková bikram jóga by mohla být tím pravým ořechovým.