Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat běžecké boty: Správné obutí je základ pro zdraví, pohodlí i výkon. Předejdete bolestem a zraněním

Správný výběr běžeckých bot je klíčový pro zdraví, pohodlí a váš běžecký výkon. Špatně zvolené boty mohou vést k bolestem a zraněním, zatímco správné boty vám umožní běhat efektivněji a s menším rizikem úrazů. Jak tedy vybrat ty nejlepší běžecké boty?

Každý povrch vyžaduje jiné boty

Boty na běh jsou prakticky jedinou opravdu nezbytnou pomůckou na běhání. Proto je důležité vybrat takové, které vám sednou a stanou se tak bezpečným parťákem na krátké i dlouhé výběhy. Nejprve si ujasněte, na jakém povrchu budete běhat.

Pokud máte v plánu běhat hlavně v terénu, budou se vám hodit trailové boty. Občas se jim říká taky krosové nebo terénní boty, ale vždy mají členitější podešev se špuntíky. Jsou sice o něco těžší než boty na asfalt, ale jejich vzorek zabraňuje podklouznutí na vlhkém nebo sypkém povrchu. Další výhodou je, že snáze absorbují terénní nerovnosti.

Pokud budete běhat ve městě na hladkém asfaltu, vyberte boty určené na silniční běh nebo jogging.

Nezpevněné cesty jsou někde mezi. Výběr bot bude hodně individuální s ohledem na kvalitu povrchu, nicméně některé vzorky podrážky odpovídají i takovým preferencím. Jsou většinou těžší než silničky, ale na podrážce najdete jemný vzorek.

Nakonec je třeba zmínit i běh na atletickém oválu, pro který budou ideální volbou atletické tretry, které mají speciální kolíky na tartan.

Mohlo by se vám líbit

Intervalový běh zlepší rychle vaši kondici i výkonnost. Zvládne ho i naprostý začátečník

Pokud se rozhodujete, zda začít běhat, intervalový běh je pro vás ideální. Než budete schopny uběhnout pár kilometrů bez jediné přestávky, budete si muset postupně vybudovat výdrž. A s tím vám může pomoci právě intervalový běh.
svetzeny.cz

Zaměřte se na došlap

Typ boty nezáleží pouze na povrchu cest, kde budete běhat. Důležité je zohlednit také styl vašeho došlapu. Neutrální došlap je nejběžnější došlap nohy na zem, a to od středu plosky nohy směrem do stran. Pokud máte nohy do X a kotníky padají dovnitř, máte z největší pravděpodobností pronaci. V takovém případě se vám budou hodit speciální pronační běžecké boty s podporou nohy na vnitřní straně. Další skupinou jsou běžci s nohami do O, pro které moc řešení běžecká obuv nenabízí. Ideálním řešením jsou speciální ortopedické vložky na míru, díky kterým si obuv upravíte.

Je lepší tlumení větší nebo menší?

Zde záleží na tom, jestli upřednostníte pohodlí nebo výkon. Čím větší tlumení bude bota mít, tím měkčí bude i váš došlap. Měkké “objemové” boty ocení převážně začátečníci a lidé s nadváhou. Oproti tomu menší odpružení sice nabízí méně pohodlí, ale přenos energie do boty je daleko lepší, a tím se i vaše síly lépe využijí k rychlejšímu a delšímu běhu. Pokud se tedy chystáte na své první závody nebo se závodů pravidelně účastníte, volte boty tužší, tempové nebo závodní. Více tlumená bota má životnost zhruba 800 až 1000 km. Oproti tomu závodní bota vydrží zhruba 400 až ⁠600 km s ohledem na vaši hmotnost.

Mohlo by se vám líbit

Kegelovy cviky pomohou předejít inkontinenci a posílit pánevní dno. Cvičit byste měli až 30 minut denně

Cvičení pánevního dna je důležité nejen jako prevence, ale také jako doprovodná léčba pro zlepšení stavu při lehkém úniku moči. Základem všech cviků je Kegelova metoda založená na vnitřním stahu svalů pánevního dna.
svetzeny.cz

Jak vybrat správnou velikost běžeckých bot

Když už jste se trochu zorientovali v jednotlivých modelech, je na řadě výběr správné velikosti. Pokud možno, běžecké boty zkoušejte až ke konci dne. Je to z důvodu, že během dne se vaše noha více rozplácne, zvětší a oteče. A to samé platí u běhu. Pokud budete zkoušet běžecké boty ráno, je možné, že vás bude během odpoledních a večerních běhů tlačit. Boty na běh by měly být o půl až jednu velikost větší než velikost, kterou běžně nosíte. Pokud nebude mít chodidlo v botě dostatek místa po stranách, hrozí vám puchýře a odřeniny.

Při běhu z kopce vám dostatečný prostor v botě zajistí, že prsty nebudou narážet do špičky boty. Vyhnete se tím nepříjemným otlakům, černým nehtům a bolestem.

Na závěr rada z webových stránek ultramaratonce a propagátora běhu Miloše Škorpila: "Když přijdete do obchodu, sdělte prodavači velikost běžecké obuvi (vždy musí být o číslo větší než je velikost vaší běžné obuvi, ale může být i větší), a povrch, po němž budete převážně běhat. Nedoporučuji minimalistickou obuv, která nemá v přední části podrážky ani náznak zaoblení. Tato bota vás bude nutit buď běžet po špičkách, což je naprosto špatně a odskáčou to (a to doslova) vaše holeně, kolena, záda, nebo na celou plochu chodidla, což odskáčou vaše achillovky."

Pokud nejste běžeckým nadšencem a při pouhé myšlence na běh se vám dělá mdlo, vyzkoušejte klidně spíše jógu. Třeba taková bikram jóga by mohla být tím pravým ořechovým.

GALERIE: Jak vybrat běžecké boty?
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit