Přejít k hlavnímu obsahu

Možná i vám stačí jen hodina a půl spánku denně: Vyzkoušejte polyfázový spánek podle Leonarda da Vinciho

Většina lidí dodržuje monofázový spánkový režim, což v praxi znamená, že spí jednou denně. Vícefázový neboli polyfázový spánek je méně častý a zahrnuje spánek víckrát než dvakrát denně. Údajně ho využíval i Leonardo da Vinci, kterému prý stačila jen celkem hodina a půl spánku denně a měl tak více času na svoji tvůrčí činnost. Je však takto málo spánku bezpečné?

Mohlo by se vám líbit

Vědci zjistili, jak vyhladovět a zpomalit růst zákeřných nádorů: Tyto poznatky umožňují novou léčbu

Důležitá studie přináší zajímavé výsledky. Vědci studovali rakovinotvorné nádory a objevili slibný postup léčby některých nádorů v těle. Odborníci zabývající se výzkumem rakoviny se snaží najít řešení a tím zázračným lékem je právě aminokyselina. Zajímá vás více? Vše se dozvíte v dnešním článku.
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Málo spánku znamená více času

Polyfázový spánek je takový, ve kterém se spánek dělí na více než dva segmenty za den. Polyfázový spánkový vzorec nemusí nutně snížit celkový počet hodin spánku, ale mnoho lidí jej vyhledává právě kvůli tomu, že chtějí zkrátit dobu spánku a maximalizovat dobu bdělosti. Přestože je monofázový spánek normou pro lidi a jiné primáty, naprostá většina savců se řídí právě polyfázovým spánkem. Během posledních let se zpopularizovalo několik polyfázových režimů, kdy následující tři jsou nejčastěji vyhledávanými.

Režim Dymaxion: Každých šest hodin 30 minut spánku, celkem tedy 2 hodiny spánku denně.

Režim Uberman: Každé 4 hodiny 20 minut spánku, celkem tedy 3 hodiny spánku denně.

Režim Everyman: 3 hodiny spánku přes noc a poté tři 20 minutové boky spánku přes den, celkem tedy 4 hodiny spánku.

Mohlo by se vám líbit

Orgánové hodiny: Naplánujte si jídlo ve chvíli, kdy je vaše tělo připraveno trávit, a kila půjdou samy dolů

Chcete jíst zdravě a vyváženě, ale nejde vám to? Nebo naopak, máte pocit, že zdravě jíte, ale váha ne a ne klesnout? Možná to chce revizi jídelníčku, ale především správné načasování. Tělo má svůj vlastní rytmus a když si dáte jídlo večer, bude to jiné, než když si ho dáte ráno po probuzení.
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Existují výhody polyfázového spánku?

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by polyfázový spánkový režim byl výhodnější než klasický. Také neexistuje důkaz, že by se tělo funkčně přizpůsobilo extrémně omezenému množství spánku. Polyfázový spánek tedy může být prospěšný především v situacích, kdy má jedinec extrémní potíže s usínáním, nebo nemá příležitost k delšímu spánku například kvůli zaměstnání. Ve studii z roku 2017 zkoumali výzkumníci 61 studentů a jejich spánkový režim. Bylo zjištěno, že studenti s nepravidelným spánkovým režimem měli poruchy cirkadiánního rytmu ekvivalentní cestování na západ ve dvou až třech časových pásmech. Polyfázový spánek byl spojen s horšími studijními výsledky, dokonce i když studenti spali stejný počet hodin jako ti, kteří dodržovali monofázový režim spánku. Nedostatek spánku navíc může vést k různým zdravotním problémům, které se vyskytují při spánkové deprivaci. Mezi takové patří například úzkost, vysoký krevní tlak, deprese, cukrovka, srdeční choroba, obezita a další.

Mohlo by se vám líbit

Vyzrajte na nespavost: Následující rady vám ke kvalitnímu spánku pomohou

Každý z nás by se chtěl ráno probudit plný energie. Jenže to není snadné, a i když někdy prospíme celou noc, zrovna svěží se necítíme. Čím to je? Možná děláme chybu v tom, jak, kde a kdy spíme. Následující kroky vám ke kvalitnímu spánku rozhodně pomohou.
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Jak vyzkoušet polyfázový spánek

Pokud je možnost udržovat pravidelný spánkový režim, je pravděpodobně nejlepší se polyfázovému spánku vyhnout. Pokud se však i přesto chystáte tento režim spánku zkusit, je nejlepší začít s plánem, který neomezuje váš celkový počet spánku denně. Pokud například spíte 8 hodin za noc, můžete zkusit plán skládající se z jedné šestihodinové relace spánku přes noc a dvou hodinových zdřímnutí přes den. Je také důležité si uvědomit, že tento režim, který omezuje spánek, je obvykle udržitelný jen po krátkou dobu. Během polyfázového režimu spánku byste se měli vyhýbat řízení nebo jiným činnostem, které vyžadují vaši bdělost. Polyfázový režim spánku totiž může mít neblahé účinky na vaši pozornost. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí nicméně doporučuje, aby dospělí jedinci spali alespoň 7 hodin na noc. Ti, kteří se zabývají intenzivní fyzickou aktivitou, mohou potřebovat ještě více hodin spánku. Teenageři, děti a kojenci mají na spánek pochopitelně daleko vyšší nároky než dospělí.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit