Lidstvo jako celek čelí globálním výzvám, které není radno podceňovat. Nejde přitom jen o plané řeči o udržitelnosti ekonomiky, ekologické agitaci a zajištění přístupu ke zdrojům vody a jídla pro veškeré lidstvo. Skupina významných představitelů vědy i politické scény si již v 70. letech nechala vypočítat, jak rychle nás čeká globální kolaps, pokud na svém životním stylu nic nezměníme.
Soudný den podle matematiky
V 60. letech minulého století si riziko globálního kolapsu uvědomili čelní politici, přední vědci, průmyslníci i mecenáši z řad milionářů a založili spolek nazvaný Římský klub. Ten má za úkol zaobírat se aktuálními globálními výzvami a starostí o budoucnost lidstva. Analyzuje rizika, hledá alternativní scénáře, snaží se podporovat diskusi a navrhuje nejen hlavám států ideální postup k tomu, aby lidstvo dál mohlo fungovat se spravedlivější ekonomikou pro všechny, ekologicky a soběstačně z hlediska obživy a přístupu k pitné vodě a čistému vzduchu.
Od roku 1972 s pravidelností vydává tzv. Zprávu Římskému klubu, propracovanou studii, která má pomoci populaci lépe pochopit palčivost některého z aktuálních celosvětových problémů. Zprávy volají po větší sociální odpovědnosti jednotlivců a snaží se zdůraznit, jak velkému riziku vůbec čelíme. Na něj upozornili již v roce 1973, kdy pro Římský klub vytvořili počítačoví výzkumníci z MIT program World One, který měl modelovat, jak to s globální udržitelností bude v budoucnu. Počítač odhali, že se velmi rychle blížíme k zániku života na zemi, jak ho dosud známe.