V jakém stavu je vaše tělo a zdraví, prozradí metabolický věk: Možná jste mladší nebo starší, než jste si mysleli
Termín metabolický věk možná znáte ze světa fitness nebo zdravotnictví. Jedná se o poměrně důležitého ukazatelele našeho zdraví, protože ukazuje, kolik let je našemu tělu. Pokud máte pocit, že se cítíte o několik let starší, než ve skutečnosti jste, nemusíte být daleko od pravdy.
Na kolik let se sami cítíte? Kolik let byste odhadli sami sobě při pohledu do zrcadla? Je váš obličej plný vrásek, nebo máte sešlou pleť, ačkoli váš věk není příliš vysoký? A nebo naopak je vaše pleť krásně vyhlazená, ačkoliv už máte nějaký ten rok za sebou? A jak se cítíte ve svém těle? Cítíte se na tolik, kolik vám je let? Už tyto otázky vám napoví, zda je váš životní styl adekvátní nebo byste měli se svým životním stylem začít něco dělat.
Jak se vypočítá metabolický věk
Podle vědeckých studií každý z nás má svou individuální hodnotu bazálního metabolismu. Můžete ji zjistit pomocí Herris-Benedictové rovnice nebo si ji nechat změřit na bioimpedanční váze. Svůj metabolický věk se také můžete dozvědět z výsledků preventivní prohlídky u svého lékaře, kdy lékař vychází z údajů o váze, o výšce a věku a doplní je výsledky základního krevního rozboru. Oslovit můžete i kvalifikovaného výživového poradce. Ostatně na základě určeného věku může poradce nebo lékař přesněji doporučit novou životosprávu.
Spočítat si jej můžete orientačně také sami, a to podle následujícího vzorce:
pro muže: bazální metabolismus = 10 x váha v kg + 6,25 x výška v cm – 5 x věk v letech + 5
pro ženy: bazální metabolismus = 10 x váha v kg + 6,25 x výška v cm – 5 x věk v letech – 161.
Jak svůj metabolický věk snížit nebo optimalizovat?
Bazální metabolismus je individuální u každého jednotlivce. Platí ale, že u žen je obecně tato hodnota přibližně o 5 až 10 % nižší ve srovnání s muži. Pokud vám z vyšetření vyjde metabolický věk vyšší než ve skutečnosti je váš kalendářní věk, měli byste se více vyhýbat stresu a naučit se kompenzovat své stresové situace. Také je důležité dbát na zdravou výživu, cvičit s činkami nebo zátěží vlastního těla, díky čemuž aktivujete svaly. Více svalů v těle pomáhá rychlejšímu spalování v klidovém metabolismu. Důležité je se i hýbat přirozeným pohybem, zlepší to vaše psychické naladění. Dá se říci, že nejlepším bojovníkem proti tělesnému tuku a vylepšení metabolického věku je kromě dobrého jídelníčku a zdravé psychiky i množství svalů v těle. Aby tělo dobře spalovalo, potřebuje mít k dispozici množství svalů, které jsou aktivní. Podle lékařky Kateřiny Cajthamlové je nutné pro dlouhodobě správný fungující metabolismus dodržovat pět základních věcí, jak uvedla v Českém rozhlasu Region: „Takže tou první je pravidelná fyzická zátěž. Dále je to pravidelný odpočinek a pravidelný přísun stravy. A pokud chceme metabolismus rozpohybovat, tak by měla být strava dávkována po zátěži, nikoli před zátěží. Potom je výborné slunce, které nám aktivuje vitamín D a normalizuje vylučování hormonů, které rovněž zvyšují metabolismus. Jsou to například hormony štítné žlázy, pohlavní hormony nebo hormony nadledvin. Důležitá je také voda, tedy tekutiny, které potřebuje náš kardiovaskulární systém a správné dýchání.“
Jaký by měl být metabolický věk a proč
Je-li vyšší metabolický věk než ten skutečný, měli byste svůj bazální metabolismus zvýšit. Nižší metabolický věk naopak znamená, že jste mnohem aktivnější než další osoby vaší věkové kategorie a máte vyšší podíl svalové hmoty a nižší podíl tuku. Metabolický věk by měl být shodný a ideálně výrazně nižší oproti věku kalendářnímu. Vysoký metabolický věk byste měli brát jakožto důležitý varovný signál.
- Zdroj článku
-
wikipedia, Health, Healthline, Medical News Today, Český rozhlas Region