Přejít k hlavnímu obsahu

V kolik hodin byste měli chodit spát, aby vám nehrozily zdravotní potíže?

Podle vědců lze snížit riziko srdečního onemocnění. Stačí, když si správně načasujete dobu, kdy půjdete spát. Přečtěte si, v kolik hodin je nejlepší ukládat se ke spánku, a co dělat, když se vám nedaří usnout.

V kolik hodin jít spát, aby nehrozily zdravotní potíže

Podle studie publikované zdravotní společností European Society of Cardiology je možné předejít vzniku kardiovaskulárního onemocnění díky správnému načasování uložení se ke spánku na správnou hodinu. Podle vědců je správný čas k usínání mezi desátou a jedenáctou večerní. Pro skutečně kýžený efekt, je však nutné chodit spát v tomto rozmezí pravidelně. Vy, kteří usínáte právě v tento čas, můžete se zaradovat, pozitivně prospíváte zdraví svého srdce. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří chodí spát až po jedenácté hodině večerní, zkuste své návyky změnit. Autor studie Dr. David Plans dodává, že nejrizikovější doba pro uložení se ke spánku je po půlnoci. Autorova studie ale nedoporučuje ani brzké usínání: “Brzké i pozdní usínání narušují naše vnitřní hodiny, a tím nepříznivě působí na kardiovaskulární systém.”. Do studie, která probíhala téměř 6 let, se zapojilo více jak 88 000 lidí ve věku 43 až 79 let. Zohledněny byly také demografické údaje účastníků výzkumu, informace o jejich životním stylu a zdravotním stavu.

Mohlo by se vám líbit

Jedinečná metoda, jak se zbavit rychle a efektivně stresu. Naučte se ji i vy!

Postupů, jak se zbavit rychle a efektivně stresu najdete nepochybně velké množství. Tento postup je ale naprosto jedinečný. Je jednoduchý a nepotřebujete k němu žádné pomůcky. Vystačíte si pouze se svou pusou a jazykem, tedy lze ho použít úplně kdekoliv a kdykoliv.
svetzeny.cz

Kolik spánku potřebujete?

Potřeba spánku je velmi individuální. Čím starší jste, tím menší potřebu spánku budete pociťovat. Zatímco miminka potřebují spát okolo 16 hodin denně, starší lidé si vystačí se 7 až 8 hodinami spánku. Dospělý člověk by měl spát alespoň 7 až 9 hodin. Příliš dlouhý spánek nad 10 hodin není pro dospělé zdravý a může vést k podobným zdravotním rizikům jako při nedostatku spánku.

Co dělat, když nemůžete usnout?

Asi to znáte, jdete si lehnout a spánek nepřichází. Možná jste napjatí, ve stresu nebo třeba vám není úplně dobře. Hlavu se vám nedaří vypnout, lítají vám v hlavě různé myšlenky, a přestože jste unavení, nemůžete usnout. Pokud se takové stavy objevují jen zřídka, na vaše zdraví nemají žádný negativní vliv. Pokud ale trpíte soustavným problémem s usínáním, oslabí se schopnosti vaší koncentrace, poklesne vaše výkonnost, budete náladoví a hrozí vám sklony k depresím. Osvojte si techniky, díky kterým snáze usnete a vaše tělo mohlo regenerovat. Zaměřte se také na spánkovou hygienu. Před spaním je dobré vyvětrat ložnici a nastavit optimální teplotu, která vám vyhovuje. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 15 až 18 °C s optimální hodnotou vlhkosti vzduchu 40 až 60 %. Před spaním byste neměli pít žádný alkohol, kávu nebo čaj a přejídat se. Ačkoli to může být obtížné, přímo před spaním nesledujte televizi, nedívejte se do počítače ani chytrých telefonů. Tyto přístroje by měly mít přísný zákaz vstupu do vaší ložnice. Světlo zářící z obrazovek velmi negativně ovlivnuje kvalitu vašeho spánku. V ložnici by měla být co největší tma, případně používejte pohodlnou masku na spaní.

Mohlo by se vám líbit

Chytré triky, jak se dobře vyspat v každém věku

Otáčíte se v posteli ze strany na stranu, oveček se nemůžete dopočítat a každé ráno vstáváte unavení a bez energie? Chce to změnu. Nedostatek spánku totiž dlouhodobě má vliv nejen na únavu a celodenní energii, ale časem také na hubnutí, zažívání a mnoho dalšího.
svetzeny.cz

Spánkovou hygienu dodržujete, ale stále nemůžete usnout

Skvělou pomůckou k usínání jsou uklidňující zvuky. Můžete zvolit například relaxační zvuky z přírody v podobě šumění moře, šelest trávy nebo jemně dopadající dešťové kapky. Hodí se i zvuk pozpěvujících ptáků, cvrkajících cvrčků či praskání ohně v krbu. Záleží jen na vašich preferencí, zda se se zavřenýma očima ocitnete daleko na pláži nebo na voňavé louce. Další oblíbenou metodou je poslech poklidné instrumentální hudby s jemným rytmem nebo konstantními tóny. Hodí se i poslech audoknih nebo podcastů.

Přírodní přípravky na podporu spánku

Pomoci vám můžete i čaj na spaní, a také různé sirupy nebo pilulky s obsahem melatoninu - spánkovým hormonem regulujícím spánkový cyklus. Bylinky, které vaše uklidní před spaním jsou kozlík lékařský, chmel, meduňka nebo třeba květy mučenky. Spánek vám pomohou navodit také éterické oleje. Skvěle funguje meduňka, levandule, bergamot, borovice limba a bazalka. Osvědčená je i pravidelná rutina před spaním, například několikaminutová meditace nebo četba knížky. Příklad si můžete vzít i od našich babiček, které měly v oblibě popíjení teplého mléka s medem a teplé ponožky. Příjemné teplo na nohou navodí pocit klidu, bezpečí a pohodlí.

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit