Nálev
Oceníte ho, když potřebujete léčivý nápoj či kloktadlo. Na rozdíl od odvaru se droga nevaří. Přelije se pouze horkou (ne úplně vařící) vodou a nechá se odstát. Bylinkáři ještě doporučují sušené části rostliny před použitím navlhčit, protože se v nich zachovají cenné silice. Důležité je nádobu přikrýt. Na jeden šálek počítejte asi s jednou vrchovatou lžičkou sušených bylinek (zpravidla se používají listy, květy či nať). Nálev se nechá stát, dokud části drogy neklesnou ke dnu. U květů počítejte asi s pěti minutami, listy a nať se louhují bezmála půl hodiny.
Náš tip: Mateřídouška je osvědčená bylinka, která pročišťuje dýchací i trávicí soustavu a blahodárně působí na klouby, svaly a pokožku. Nálev z mateřídoušky si připravte ze dvou lžiček suché natě s květy a přelijte čtvrtlitrem vařící vody. Nechte 15 minut odstát. Můžete si ho osladit medem. Pijte asi tři šálky denně.
Macerát
Podstatou je louhování drogy ve studené vodě při běžné pokojové teplotě, a to několik hodin až dní. Poté se výluh scedí přes sítko či bavlněnou látku. Používá se v případě bylin, jejichž léčivé látky jsou citlivé na teplo. Na rozdíl od nálevu či odvaru se macerát lépe uchovává. V uzavřené láhvi v chladničce vám vydrží i dva dny. Užívá se jak vnitřně, tak i zevně do koupelí či na obklady.
Náš tip: Trápí-li vás zácpa, vsaďte na lněné semínko. Obsahuje velmi účinný sliz, který změkčí stolici. Lžičku semínek zalijte půllitrem studené vody a nechte přes noc vyluhovat. Semínka v nálevu nabobtnají a vytvoří sliz podporující činnost střev.