Přejít k hlavnímu obsahu

Důstojník SS Josef Schwammberger: Dětem mlátil hlavou o zeď, na mladé nahé dívky štval psa

Nacistů, kteří páchali během druhé světové války zvěrstva na nevinných vězních v koncentračních táborech i mimo ně, byly stovky, bohužel jen málo z nich bylo postaveno před soud a za své činy pykalo. Josef Schwammberger patřil mezi ty nejkrutější a dlouhá léta se mu dařilo skrývat v Jižní Americe. Nakonec ale spravedlnosti neunikl.

O jeho životě před válkou se téměř nic neví, a tak není ani známo, jaké prožil dětství či mládí, ani co v něm vyvolalo potřebu konat neomluvitelné a nelidské činy v dobách, kdy jako velitel SS působil v několika pracovních táborech v Polsku. Nebýt toho, jeho jméno by patrně nikdo neznal, tímto nechvalným způsobem však Josef Schwammberger jednou provždy nechvalně vstoupil do dějin.

Postrach Židů, mladých dívek i malých dětí

Ačkoliv navenek působil kultivovaně, slušně a zdrženlivě, v táborech v okolí polského Krakowa byl vyhlášen jako brutální dozorce, který se vyžíval v krutých a bezdůvodných trestech. Zaměřen byl zejména na Židy, kteří se mezi sebou navzájem varovali, když se blížil. Podle nich totiž jeho přítomnost znamenala blízkost smrti. Vězně často bezdůvodně trestal tím, že na ně poštval svého ovčáka, případně je zničehonic zastřelil nebo dokonce hodil do ohně. Neustále měl po ruce bič, kterým dokázal vězně brutálně sešlehat.

Během židovského svátku Jom Kipur neboli Den smíření neváhal vyhledat v Rozwadově židovského rabína a na místě ho zabít. Zodpovědný byl také za smrt 500 židovských vězňů zabitých vojáky gestapa, jejichž popravu v táboře Przemysl Josef Schwammberger osobně zorganizoval. Majetku Židů se ale neštítil a pro své potřeby v táborech kradl jejich šperky, zlato a další cennosti.

Dětem mlátil hlavičkami o zeď

Schwammbergerova brutalita jako by neznala mezí, bestiální dozorce se nezastavil před ničím. V hledáčku míval často dokonce i malé děti nebo mladé dívky, na něž byl zatížený. Dívky donutil se svléknout a skočit do jámy, kam na ně poštval svého psa a poté je postřílel. K dětem se choval ještě krutěji. Tvrdil totiž, že kulky je pro ně škoda, a tak jim mlátil hlavičkami o zeď, dokud nezemřely. Podle odhadů měl za své působení v SS na svědomí kolem 5000 lidských životů.

Mohlo by se vám líbit

Anton Malloth: Dozorci z Terezína říkali Krásný Tony, byl to však bestiální sadista. Pomohla mu Himmlerova dcera

Velká část zveřejněných hrůz páchaných se za druhé světové války má společné to, že se odehrávala v koncentračním táboře Osvětim. Pravdou však je, že nespravedlivé zlo se dělo na území celé Německé říše, včetně České republiky. V terezínském ghettu pak byl ztělesněním zla dozorce přezdívaný Krásný Tony.
svetzeny.cz

Žádné slitování

S koncem války se zdálo, že Schwammberger konečně dostane to, co si zaslouží. V Innsbrucku byl totiž zadržen Francouzi a původně se dokonce přiznal ke smrti několika vězňů. V roce 1948 měl být vydán Američanům, při převozu se mu ale podařilo uniknout a dostat se až do Argentiny, která se stala útočištěm mnoha bývalých nacistů. Josef Schwammberger zde nerušeně působil pod svým jménem, a dokonce získal argentinské občanství. Až v roce 1973 začaly německé úřady pracovat na jeho vydání, které se ale uskutečnilo až o dalších čtrnáct let později. Schwammbergerův případ se tak před soud dostal až dvaačtyřicet let po skončení druhé světové války.

Když Josef Schwammberger ve svých osmdesáti letech letech stanul před soudem, lidé k němu kvůli jeho nemohoucímu a křehkému stavu pociťovali dokonce lítost. Bývalý nacista však soucit neznal a nikdy nevyjádřil lítost nad svými hrůznými činy za druhé světové války, k nimž se v závěru ani nepřiznal. Doznal se pouze k tomu, že byl důstojníkem SS, další obvinění popíral.

Mohlo by se vám líbit

Krvavý pes Alois Brunner: Náruživě pronásledoval Židy, poslal do plynu 140 tisíc obětí. Na svoji práci byl do smrti hrdý

Seznam nacistů, kteří během druhé světové války zavinili smrt statisíců židovských obyvatel, jako by snad ani neměl konce. Mezi náruživé pronásledovatele patřil také oblíbenec Adolfa Eichmanna Alois Brunner. Proč se mu říkalo krvavý pes a jak je možné, že nebyl nikdy dopaden?
svetzeny.cz

Smrt ve vězení

O jeho soud byl velký mediální zájem, mimo jiné i proto, že se ho účastnili svědci z několika koutů světa. Proti Schwammbergerovi svědčili lidé z Izraele, Spojených států i Kanady. Josef Schwammberger byl nakonec odsouzen v roce 1992 „pouze“ za čtyřiatřicet vražd spáchaných vlastní rukou a také za to, že dal nařídit smrt dalších 275 vězňů.

O deset let později od uvěznění Schwammberger dokonce žádal o předčasné propuštění z vězení, jeho žádosti ale nikdy nebylo vyhověno. Zemřel o pouhé dva roky později ve věku dvaadevadesáti let ve vězeňské nemocnici. Byl jedním z mála pravomocně odsouzených nacistů, které se podařilo dostat před soud.

Zajímá vás druhá světová válka a holocaust? Přečtěte si, jaké tresty dostávali vězni v koncentračním táboře v Osvětimi.

Hrůzy v koncentračních táborech se děly napříč Třetí říší:
Mohlo by se vám líbit

Velitel koncentračního tábora Treblinka Franz Stangl: Likvidoval 15 tisíc lidí denně, aniž by sám někoho zabil. Říkali mu Bílá smrt

Ačkoliv je nejznámějším koncentračním táborem dodnes Osvětim, hrůzy, které neměly s lidskostí nic společného, se děly za druhé světové války na mnoha místech Evropy. Druhým nejproduktivnějším táborem hned po Osvětimi byla Treblinka, v níž od roku 1942 velel Franz Stangl. Co byl zač člověk, kterému se přezdívalo Bílá smrt?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SONICKÝ KARTÁČEK TRUELIFE ČERNÝ + DIGI ZDARMA
  • Předplatit