Přejít k hlavnímu obsahu

Mladé dívky ve službách nacismu: Ve spolku BDM docházelo k nechtěným těhotenstvím a potratům. Za členství končily dívky na Sibiři

Ačkoliv byla mládež v nacistickém Německu během druhé světové války prostřednictvím mládežnických spolků Hitlerjugend i BDM tvrdě vedena k naprosté disciplíně, poslušnosti a skvělé tělesné kondici, jakmile došlo na tělesné potřeby a hrátky, nezvládal davy pubertální mládeže uhlídat ani samotný Adolf Hitler. Jak vypadal spolek BDM sdružující pod sebou árijské dívky, které měly být budoucností Třetí říše?

Svaz německých dívek známý pod zkratkou BDM (Bund Deutscher Mädel) vznikl v roce 1930 v Německu jako odnož populárního chlapeckého spolku Hitlerjugend. Narozdíl od něj ale o BDM zpočátku nebyl příliš velký zájem, neboť mladé dívky upřednostňovaly jiné záliby. V roce 1944 však už patřil se svými 4,5 miliony členek mezi největší mládežnické organizace na světě.

Německo plné zdatných Árijců

V rámci NSDAP vznikaly různé dívčí spolky a sesterstva už od roku 1923. Neměly však žádný zásadní program a jejich členky se převážně věnovaly ošetřování vojáků a zásobování Hitlerových chlapců při pouličních bojích. 1. prosince 1936 se pro chlapce stalo povinné členství v Hitlerjugend a stejně tak pro dívky v BDM. V té době zájem o tuto organizaci raketově stoupal, jelikož předválečné napětí se stupňovalo a dívky zkrátka chtěly být u toho.

Náplň organizace se pomalu začala sjednocovat a začala být pro dívky čím dál víc atraktivní. Součástí programu se tak stal například koncept Víra a krása, dále se dívky mohly učit hospodaření a veřejné pochodování spolu se sportovním drilem bylo postupně nahrazováno spíše rodinnou výchovou. Od sportu se sice neustupovalo, neboť Adolf Hitler toužil mít svoji Třetí říši plnou zdravých a zdatných Árijců, a tak byla tělesná kondice velice důležitá, nicméně u dívek se začal klást důraz na grácii a ženskost. V úvahu samozřejmě nepřicházel žádný alkohol nebo snad cigarety.

Dívky musely také nosit povinně uniformu, kterou jim platili rodiče. Pro většinu členek to byla pocta, a tak pro ně největším trestem bylo odnětí služebního označení či úplným zákazem nošení uniformy, kterým se trestaly přestupky. Dívky chodily sjednoceně v bílé košili, tmavě modré sukni a černém šátku s koženým uzlem, v zimě byla součástí uniformy také hnědá bunda se župním štítkem. Měly k dispozici také sváteční verzi a taneční úbor skládající se z bílých šatů a červené vestičky. Režim byl ohledně vzhledu mladých dívek velmi striktní. Dívky dokonce nesměly používat žádný make-up a jediný účes, který měly povolený, byly zapletené copy. Skromnost byla žádoucí a uniformita povinná. Hitler zkrátka toužil po armádě blonďaté modrooké nordické rasy, která zaplaví svět, a kde nikdo nebude vybočovat.

Mohlo by se vám líbit

Výchovná organizace Hitlerjugend: Navenek poslušná Hitlerova dětská armáda, uvnitř Svaz německých matrací

Malí chlapci oblečení v uniformách s hákovým křížem a malé dívky s vlasy vzorně zapletenými do copů svorně zdvihající pravici vstříc Vůdci. Malé árijské vzory morálky a disciplíny, které měly být budoucností nacistického Německa. Tak vypadala organizace Hitlerjugend, která vychovávala německou mládež k nacistickým ideálům. Co se v ní ale doopravdy dělo?
svetzeny.cz

Přátelské orgie

Členkám BDM byla samozřejmě také vštěpována správná nacistická výchova a nenávist k Židům. Dívky se vzdělávaly v tom, jak rozlišit rasu i proč jsou Árijci nadřazeni všem. Do toho štíhlé plavovlasé slečny vařily, pomáhaly na poli, hrály na hudební nástroje a s otevřenou náručí vítaly Hitlera. Ve volném čase sportovaly, protože nacisti věřili, že právě sport zvyšuje plodnost, a dívky se tak chystají na svoji roli oddaných nacistických paniček ochotných rodit árijské děti jedno za druhým.

V tomto směru proto nacisté usilovali o utužování vztahů mezi BDM a Hitlerjugend. Obě organizace pořádaly společná setkání, sportovní aktivity i nejrůznější soutěže. Přátelské vztahy mezi mladými Árijci byly vyžadované, nacisté ale nepočítali s tím, jak moc se snaha o spřátelení nakonec zvrhne. Zejména na Norimberském shromáždění v roce 1939, které se konalo právě za účelem prohloubení vztahů, se situace naprosto vymkla z rukou, po nocích se odehrávaly divoké orgie a výsledkem toho bylo kolem 900 těhotných nezletilých dívek.

Mohlo by se vám líbit

Sally Perel obelstil nacisty: Židovský chlapec přežil válku v Hitlerjugend, smrti se vyhnul díky lsti

Když jeho příběh spatřil světlo světa, mnozí mu nevěřili, že je pravdivý. A podle mnohých zaprodal svoji duši a původ. Sally Perel totiž byl jeden z přeživších holocaustu, jeho příběh je ale výjimečný tím, že válku přestál přímo uprostřed nacistů – v mládežnické organizaci Hitlerjugend. Jak to dokázal?
svetzeny.cz

Za členství tvrdá dřina na Sibiři

Hitlerjugend tím utrpěl velký šrám na pověsti, protože věk dívek byl mezi patnácti a osmnácti lety a ačkoliv to není nikde uvedeno, většina z nich byla pravděpodobně obětí znásilnění. Samozřejmě o mladistvé matky nacistická společnost nestála, a tak byly všechny mladé dívky bez milosti poslány na potrat. Spolku BDM se nicméně po této události začalo přezdívat Svaz německých matrací.

Vlivem toho, že byly dívky často v nízkém věku odtrženy od rodin a žily během puberty bez vzorů v podobě svých rodičů, uvolněná morálka a úzký kontakt s muži nebo vojáky wehrmachtu vedla k častým tělesným kontaktům, jež dívkám jednou provždy zničily pověst, čímž byla důvěryhodnost BDM narušena. I když byla organizace BDM s koncem války zrušena a veřejně se vědělo, že ke členství byly dívky víceméně nuceny, čekaly ne často nedozírné následky. Některé dokonce skončily na nucených pracích v táborech na Sibiři, odkud se po několika letech vracely jako lidské trosky. Tedy pokud se jim podařilo přežít.

Zajímá vás druhá světová válka a holocaust? Přečtěte si, jak vypadaly Hitlerovy továrny na děti.

Organizace BDM pod sebou za druhé světové války sdružovala mladé árijské dívky:
Mohlo by se vám líbit

Hitlerova ochutnávačka jídla Margot Wölk: "Denně jsem plakala úlevou, že jsem přežila"

Představte si, že každý talíř jídla, který sníte, může být vaším posledním. Že snídaně, obědy a večeře jsou potenciálně smrtící. A stejně je musíte jíst. Margot Wölk za druhé světové války pracovala jako jedna z patnácti ochutnávaček jídel Adolfa Hitlera. Denně testovala jeho jídla, zda nejsou otrávená. Práce trvala dva roky, Margot však poznamenaly na celý život.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit