Přejít k hlavnímu obsahu

Pochody smrti: Nacistům mučení v koncentračních táborech nestačilo. Vězně utýrali během evakuací na konci války

Hrůzy druhé světové války bohužel nekončily zvěrstvy, která se děla v koncentračních táborech. I když už se blížilo osvobození a možná i mezi vězni panovala naděje, že se přece jen dožijí konce války, nacisté se masového vraždění nevzdávali. A tak životem v nelidských podmínkách zubožené vězně vyhnali na pochody smrti.

Ačkoliv již na přelomu roku 1944 bylo jasné, že se válka blíží ke konci a že Hitlerova vize o Třetí říši plné Árijců a světě zbaveném Židů nedojde svému cíli, nacisté ve zrůdnostech páchaných na vězních v koncentračních táborech pokračovali až do samotného konce. Jedním z důvodů bylo mimo jiné to, že Němci nechtěli, aby vězni byli osvobozeni spojeneckými vojsky, a tak i když se koncentrační tábory postupně uzavíraly, dělali vše pro to, aby do konce války zemřelo co nejvíce obětí.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší koncentrační tábor nebyla Osvětim, ale chorvatský Jasenovac. Distancovali se od něj i nacisti

Když se řekne koncentrační tábor, většině lidí vytane na mysli Osvětim, symbol holokaustu a zrůdností nacistického režimu. Nicméně existoval tábor, který byl ještě brutálnější. Jasenovac v Chorvatsku byl přezdívaný balkánská Osvětim. Tento tábor, kde vládla smrt a nelidskost, byl natolik krutý, že se od něj distancovali i sami nacisté.
svetzeny.cz

Poslední zoufalé snahy

Pochody smrti byly také jednou z posledních zoufalých snah nacistů zamést stopy po jejich zločinech. Na jaře 1944, kdy se spojenci začali přibližovat k nacisticky okupovaným územím, rozhodli se nacisté evakuovat koncentrační tábory a transportovat vězně na západ. Evakuace často probíhaly pěšky za otřesných podmínek, což mělo za následek další vysoké ztráty na životech.

Pochody smrti byly vyčerpávající, až stovky kilometrů dlouhé trasy, které museli vězni absolvovat často bez jídla, vody či odpočinku. Cílem byly především koncentrační tábory v západní části Německa, například Dachau nebo Buchenwald. Vězňové často šli dlouhé hodiny ve sněhu, v dešti nebo v mrazech, slabí a podvyživení.

„Popsat pochod smrti je prostě nemožné. Stačilo pár hodin a pětistup mužů ve vězeňských uniformách se proměnil v kymácející se zástup lidských trosek. Hladoví, utahaní, zmrzlí, zabalení do děravých dek, jež nás nemohou uchránit před větrem, klopýtáme po zledovatělých cestách, padáme a zase vstáváme,“ napsal ve svých vzpomínkách podle webu irozhlas.cz lékař, epidemiolog a vědec profesor Ervín Adam, který pochod smrti přežil.

Mohlo by se vám líbit

Statečná Jaroslava Skleničková: Přežila vyhlazení Lidic, koncentrační tábor i pochod smrti. O svých zkušenostech napsala dvě knihy

Byla poslední přeživší lidického masakru a ve svém životě zažila mnoho utrpení. Za války přišla o otce, později se musela starat o těžce nemocnou matku. Přesto Jaroslava Skleničková nepodlehla smutku a dokázala prožít šťastný život a své zkušenosti poslat dál. Co vše ji potkalo?
svetzeny.cz

Smrtelné pokusy o útěk

Ti, kteří už vyčerpáním, nemocí nebo nedostatkem sil už prostě nemohli dál, byli bezohledně zastřeleni dozorčími ranou do týla. „Kdo nevyskočí dost rychle, dostane ránu holí, nebo se na něj vrhnou psi, kteří nás společně s esesáky hlídají. Kdo zůstane ležet, dostane kulku do týla. Smrt nevnímáme, příkopy jsou plné těl. Vlečeme se jako porouchaný stroj, bez jídla, bez pití, tu a tam se někomu podaří vpravit si do úst hrst sněhu, když hlídka není zrovna v bezprostřední blízkosti,“ tak znějí vzpomínky přímo z pochodu smrti.

K takovému rozsudku smrti ale stačilo i méně. Někdy pouze zavrávorání, jindy příliš pomalý krok, nebo třeba pokus o útěk. Dozorcům bylo všechno jedno a své oběti během pochodů často stříleli jen tak z rozmaru. Řada z nich se při pokusech o útěk zachránila tím, že skočila do příkopu vedle cest a předstírala vlastní smrt. Příkopy už tak byly plné mrtvých těl, a tak se to některým opravdu podařilo. Smrt ale nehrozila jen vězňům, kulku mohl schytat kdokoliv, kdo se vyzáblým tělům ploužícím se desítky kilometrů pokusil podat něco k jídlu nebo k pití.

Mohlo by se vám líbit

Kruté tresty v koncentračním táboře v Osvětimi: Na denním pořádku bylo bičování nebo klaustrofobická temná komora

Jako by utrpení za druhé světové války a především v koncentračních táborech bylo málo. Dozorci v Osvětimi i přes denodenní hrůzy, které viděli na vlastní oči, měli potřebu už tak zoufalý stav vězňů ještě více zhoršovat. Jaké kruté tresty se za sebemenší provinění v táborech smrti prováděly?
svetzeny.cz

Z pochodu smrti do transportu smrti

Pravděpodobně největším pochodem smrti byla pěší cesta z Budapešti do rakouských koncentračních táborů, především Matthausenu, na níž bylo vyhnáno 76 tisíc vězňů, pochod z Osvětimi absolvovalo 66 tisíc vězňů, z nich 15 tisíc po cestě zemřelo, celkem během strastiplných pochodů smrti zahynulo kolem čtvrt milionu vězňů.

Podobně tomu bylo i u transportů v přeplněných dobytčích železničních vagónech. Pokud by si snad někdo myslel, že když se vězni vezli, měli větší pohodlí, nemohl by se víc mýlit. Ve vagónech byli lidé uzavřeni často i několik dní bez jakéhokoliv přísunu jídla či vody, bez možnosti vykonat potřebu nebo se umýt. Některé ženy v těchto podmínkách dokonce přivedly na svět potomky, většinou však na zastávkách transportů smrti vynášeli z páchnoucích vagónů stovky zubožených lidských těl utýraných k smrti. Pochody smrti probíhaly do posledního okamžiku pádu Třetí říše.

Zajímá vás druhá světová válka? Přečtěte si o koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Zvěrstva v koncentračních táborech byla zakončena pochody smrti:
Mohlo by se vám líbit

Velitel koncentračního tábora Treblinka Franz Stangl: Likvidoval 15 tisíc lidí denně, aniž by sám někoho zabil. Říkali mu Bílá smrt

Ačkoliv je nejznámějším koncentračním táborem dodnes Osvětim, hrůzy, které neměly s lidskostí nic společného, se děly za druhé světové války na mnoha místech Evropy. Druhým nejproduktivnějším táborem hned po Osvětimi byla Treblinka, v níž od roku 1942 velel Franz Stangl. Co byl zač člověk, kterému se přezdívalo Bílá smrt?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit