Držte se zpátky. Do těchto hádek byste se neměla míchat
I když se vás konflikt přímo netýká, jsou situace, kdy máte nutkavou touhu zakročit. Jenže někdy je vhodnější držet se trochu zpátky. Mezi koho byste se neměla plést?
Pokud ve vás vře smysl pro spravedlnost a ráda byste konflikt mezi kolegy či vašimi dětmi rozsekla, zadržte. Do některých hádek je lepší se nepouštět a nechat rozhádanou dvojici, aby si problém vyřešila sama. Nejenže by se celá situace mohla otočit proti vám, ale také by se ani vztah mezi rozlícenými účastníky nezlepšil. Kterým hádkám se tedy raději vyhnout?
Mezi kolegy
V práci je nepříjemná atmosféra. Napětí mezi dvěma kolegyněmi se stupňuje. Váš postoj musí být objektivní, proto musíte nejdřív vědět, zda je příčinou osobnostní nebo, pracovní problém. Je-li spor v osobní rovině, nejspíš bude vhodné nezasahovat. Pokud je pracovního rázu a začíná ovlivňovat váš výkon, neměla byste mlčky přihlížet. Jinak hrozí, že se vám dosud jednotný kolektiv rozpadne na dvě skupiny.
Diplomaticky naznačte, že obě strany musejí hledat řešení. Platí, že každý pracovní konflikt je třeba řešit dříve, než se vztahy zatíží emocemi.
Mezi rodiče
Těšila jste se na návštěvu k rodičům. Jenže místo upečené bábovky vás doma čeká dusno. Rodiče spolu nemluví, a když se zeptáte, co se děje, jeden si stěžuje na druhého. Nestavte se do role rozhodčí, ale promluvte si s každým zvlášť. Vyslechněte je, ale nesuďte. Možná se jen vaši špatně vyrovnávají s prázdným hnízdem, nebo se cítí na vedlejší koleji. Nejspíš pomůže i to, že si pro ně vymezíte více času.
Do vztahů dětí
Vaše dítko se zamilovalo. Trváte na tom, že vám musí představit svou lásku. Je normální, že potřebujete být informováni, i to, že máte tendenci dětem stále mluvit do života. Ale hranice mezi tím, co můžete a nesmíte, je velmi křehká. Vaše dospívající nebo dokonce dospělé dítě je samostatně myslící tvor, který nese zodpovědnost sám za sebe. Respektujte jeho rozhodnutí. Nechte to na něm. Až sámo uzná za vhodné představit vám svého partnera, udělá to. Zdržte se kritiky. Mluvit dětem do toho, s kým chtějí žít, nemá smysl a vaše dobře míněné rady se mohou obrátit proti vám.
Mezi sourozence
Z dětského pokoje slyšíte hádku a ryk. Stojíte za dveřmi a váháte, zda vstoupit. Do sporů vašich dětí byste měli zasahovat co nejméně. Rodičovská intuice vám nejspíš napoví, jak moc je situace vážná. Pokud se konflikt odehrává jen ve slovní rovině, nechte vaše potomky, ať si to vyříkají sami. Jestli máte strach, že hádka přeroste ve rvačku, raději zasáhněte.
Důležité je nechat oběma stranám stejnou možnost vyjádřit se. Navrhněte jim, ať každý vymyslí svoje řešení. Když děti nejsou schopné přijít s žádným nápadem, pak jim pomozte najít kompromis a pro jistotu dohlédněte, aby ho respektovaly.
"Nechejte je naučit se spor řešit," radí psycholožka
Psycholožka Kamila Jetmarová radí, že je nejdůležitější uvědomit si, že konflikt je přirozenou součástí života. Otázkou ale je, jak se k němu postavit, kdy konflikt řešit a kdy ho nechat být. Nejlépe je to zřejmé u dětí. "Když se hádají a vy nezakročíte, nepřímo jim pomáháte k tomu, aby si vybudovaly psychickou odolnost a do budoucna se naučily spory konstruktivně řešit," radí psycholožka. Zároveň dodává, že obecně vstupujeme do konfliktu, pokud se nás přímo týká, nebo pokud hrozí psychická či fyzická újma.
Foto: archiv (1)