Spusťte doma vlastní „Vyprávěj“: Jak na to
Čím hlouběji v čase se ponoříme, tím se rodinné vzpomínky zdají mlhavější, nebo se vytratí úplně. Zachyťte je, dokud máte čas!
Odkud pocházíme, jaké máme kořeny, čím byli zajímaví naši předkové, které povahové rysy máme po nich, co zažili veselého či neobvyklého, co odvážného nebo obdivuhodného…
Takové otázky si klade čím dál víc lidí – v chaosu a odcizenosti dnešní doby jim to pomáhá pochopit sebe i své blízké, pevněji zakotvit. Proto je stále módnější genealogie – pátrání po vlastním rodokmenu.
Ale než se pustíte na internetu do procházení digitalizované matriky, popřípadě se vydáte přímo do archivů, měli byste začít tam, kde to máte nejsnazší: u nejstarších rodinných příslušníků!
Přemluvit seniory k tomu, aby si zavzpomínali, může být někdy trochu těžké, ale až se to podaří, určitě to potěší je samotné, ale zejména jejich posluchače: vnoučata.
Na pomoc takovému rodinnému vzpomínání přichází překrásná „knížka“ či – lépe řečeno – kronika, popřípadě album. Nese příznačný název: Babičko, vyprávěj / Dědečku, vyprávěj.
Jde o otevřenou knihu pro zaznamenávání vzpomínek prarodičů – od jejich dětství až po současnost. Babička nebo dědeček mohou sami, ale zejména pak s vaší pomocí a účastí, vyplňovat „bílá místa“. Pomůže jim v tom řada pečlivě vybraných otázek, například: čím chtěli být, když byli malí; jací byli jejich rodiče a prarodiče; kde si hráli; co se podle nich změnilo oproti době jejich mládí apod. Vzpomínky pomáhají probouzet také dobové obrázky a fotografie – v knize je pak prostor na přidání vlastních fotek a na jejich popis či vyprávění o nich. Tato „kronika“ se pro seniory stane zábavou a pro celou rodinu pak cenným pokladem. Je to také ideální dárek, který babičce, dědečkovi (nebo oběma) darují vnoučata – ta malá s pomocí rodičů – k Vánocům i k jiným příležitostem. Knihu Babičko, vyprávěj / Dědečku, vyprávěj koupíte na www.babickarstvi.cz a u dobrých knihkupců.
Foto: Depositphotos (1), babickarstvi.cz (1)