Dětem začaly prázdniny. Místo, kde je tráví nejčastěji, vás překvapí!
Červenec a srpen, to jsou bezesporu nejoblíbenější měsíce z celého roku všech českých dětí. Končí školní povinnosti a přichází vytoužený odpočinek, hraní si s kamarády, rodinné výlety, dětské tábory, pobyty na chalupách a jiné letní radovánky. Ne všechny děti ale mají možnost trávit prázdniny tímto způsobem. Podle nejnovějšího průzkumu tráví až třetina dětí léto doma.
Průzkum, který mezi rodiči dětí v mladším školním věku uspořádala značka dětských nápojů Jupík, ukázal, že více než 35 % dětí stráví většinu prázdninového času v domácím prostředí. Ačkoliv takto odpovídaly nejčastěji rodiny bydlící ve vesnicích a malých městech, ani v Praze se situace příliš neliší. Naprostou většinu dětí přitom vidina takového trávení letních prázdnin vůbec naláká a přála by si je prožít jinak. Nejvíce se těší na rodinnou dovolenou a letní tábory, nejméně oblíbené jsou naopak soustředění a pobyty se zájmovými kroužky. Doma ale drtivá většina dětí být nechce.
Nejpopulárnější jsou společné rodinné dovolené
Jednoznačně nejoblíbenější jsou podle rodičů mezi dětmi o prázdninách společné rodinné dovolené. Tvrdí to více než 40 % dotázaných rodičů. Ve skutečnosti tak ale tráví hlavní část letních prázdnin jen 20 % dětí. Společně strávený čas rodičů a dětí je přitom klíčový pro budování pevných, důvěrných vztahů v rodině a posilování její sounáležitosti. „Přínosné je, že se dítě setkává s rodičem v různých nevšedních situacích a má možnost vidět, jak je dospělý řeší,“ vysvětluje psycholožka Jana Klinderová Píchová a pokračuje: „Na druhé straně i rodič má možnost více poznat své dítě, uvědomovat si jeho silné a slabé stránky, se kterými může dále při výchově pracovat.“
Bodují i letní dětské tábory
Oblíbené jsou mezi dětmi také letní tábory, které jim nabízí možnost trávit čas s kamarády a dalšími dětmi ve stejném či podobném věku. Na tyto pobyty, kde se děti účastní nejrůznějších venkovních a společenských her, se nejvíce těší každé páté dítě. Tyto hry přitom mají pro děti důležitý význam. „Dítě se v herních situacích učí spolupracovat, řešit úkoly a nové podněty, které ho připravují na samostatný život. Dítě se též učí např. vypořádávat s prohrou a výhrou, což je pro jeho rozvoj podstatné,“ říká psycholožka. V praxi se ale ukázalo, že hlavní část prázdnin na letních táborech stráví pouze 16 % dětí. Nejčastěji posílají své potomky na letní tábory mladí rodiče do 26 let věku, naopak nejméně často je navštěvují děti vysokoškolsky vzdělaných rodičů.
Neoblíbená soustředění a pobyty na chalupě
Překvapením je neobliba soustředění a jiných pobytů se sportovními či zájmovými kroužky dětí. Prožít takto letní prázdniny láká pouze necelá 3 % dětí. Podíl dětí, které takto ve skutečnosti největší část prázdnin tráví, je ale ještě menší. Pomyslné předposlední místo z hlediska oblíbenosti obsadil pobyt na chatě nebo chalupě a zdá se, že rodiče v tomto směru přání svých potomků respektují. Tímto způsobem tráví největší část letních prázdnin pouze 10 % dětí.
Pobyty u prarodičů už také nejsou příliš v kurzu
Příliš populární již nejsou mezi dětmi ani pobyty u babiček a dědečků. Jako zábavu vnímá tyto dlouhodobější návštěvy pouze 11 % dětí a jejich oblíbenost je tak srovnatelná s oblíbeností pobytu v domácím prostředí. Na prázdniny k prarodičům ale posílá své děti 16 % dotazovaných rodičů, ve většině případů pocházejících z Prahy a jejího okolí.