Děti na internetu: Nástrahy jsou všude. Jak se jim vyvarovat?
Svou naivitou by děti mohly padnout do pasti lidem, kteří s nimi nemusejí mít nejčistší úmysly. Nedovolte, aby internet dětem škodil.
Když v roce 1987 vzniklo slovo internet, většina dnešních rodičů ještě tahala kačera a počítač byl jen pro vyvolené. Ale technologický sprint posledních třiceti let pozval internet téměř do každé rodiny. Snad jen celosvětový black out by vymazal web z životů kluků a holek.
Nejdřív krok, potom klik
Už předškolní děti jsou natolik zdatné, že umějí ovládat notebooky, tablety i chytré telefony často lépe než jejich rodiče, a tak záhy vstupují na internet. Podle jednoho z posledních výzkumů společnosti O2 nahlížejí poprvé kluci a holčičky do online světa už kolem tří(!) let. V kategorii devět až šestnáct let tři čtvrtiny dospívajících využívají internet až dvě hodiny denně. Alarmující ale je, že víc než polovina rodičů příliš neřeší, na jakých stránkách se jejich potomek vyskytuje. Výchova v digitálním světě nekončí vybalením přístroje z krabice. Musí následovat krok č. 2: udržet s ratolestmi krok a nastavit pravidla užívání sítě. Rizika internetu nesmějí převýšit jeho pozitiva. Obrovským nebezpečím pro školáky je kyberšikana. Zesměšňující fotky spolužáka vyvešené na sociální síti mohou napáchat celoživotní škody na jeho psychice. Naučte se nebezpečí rozpoznat a zavčas řešit.
Patero bezpečného internetu pro vás a vaše děti:
1. Nesdělovat osobní údaje (adresu, telefon, hesla k e-mailu ani na účet).
2. Uvážlivě zveřejňovat fotografie na svých profilech. Jedná se i o fotografie vašeho potomka. Nad fotkou prvního ultrazvuku, úsměvu, prvních narozenin a podobně se možná budete chvíli rozplývat, ale nenávratně tak dáváte přístup k velmi osobním a citlivým informacím.
3. Nedomlouvat si schůzku s neznámou osobou.
4. Neotvírat maily z podezřelé adresy.
5. Upozornit na web s nevhodným obsahem. Anonymní pomoc dětem i dospělým nabízí Linka bezpečí: pomoc-online.cz či bezplatné číslo 116 111.
"Naplňte dětem volný čas," radí psycholožka
Dětská psycholožka Václava Masáková upozorňuje na fakt, že děti se učí v základu nápodobou. Pokud jsou rodiče internetem naprosto pohlceni, tak svým dětem budou jen těžko vysvětlovat, jak mají s weby rozumně zacházet. "Nejlepší prevencí před únikem do světa internetu je smysluplné naplnění volného času dětí, kdy si mohou najít nové kamarády a jiná společenství. Potřebují totiž také sdílet svoje zážitky, a pokud doma necítí zájem, hledají místo, které jim jejich potřebu naplní. Tím se může stát i internet. Tam však nemusí umět rozlišit, zda s nimi druhá strana nemanipuluje, zda je vůbec pravdivá, či zda se dokonce nesnaží o jejich zneužití. Rodiče by tedy už v době, kdy dítě objevuje internet, měli korigovat možnosti a rozsah využívání internetu. Podaří-li se před obdobím pubertálních bouří pravidla upřesnit, je pravděpodobné, že nástrahy současné internetové kultury budou minimalizovány."