Pět psychologických fíglů, které přimějí lidi udělat, co chcete
Jak je možné, že někteří lidé s ostatními vycházejí bez problémů, dosáhnou prakticky vždy svého a jsou navíc v kolektivu oblíbení? V první řadě mají zřejmě vysokou emoční inteligenci a empatii. Dost možná ale znají pár psychologických triků, díky kterým chápou chování druhých lidí a umí se s nimi efektivně jednat. Naučte se je také.
Jak tedy jednat s lidmi, abyste dosáhli během debaty svého a naklonili si je na svou stranu?
1. Rozesmějte někoho, pokud chcete slyšet pravdu
Pokud chcete, aby k vám byl někdo upřímný, říkal pravdu a během rozhovoru jste se na něčem shodli, v úvodu ho rozesmějte. Je jedno, jaký způsob zvolíte, zda řeknete nějakou historku, nebo třeba vtípek, co jste právě slyšeli. Důležité je naladit se na toho druhého a hlavně navodit přátelskou atmosféru, abyste si získali důvěru toho druhého. „Emoce jsou nakažlivé, a emocemi, které vyzařujete, tak ovlivňujete pocity druhých. Ti si to nemusí plně uvědomovat. Když jsou však emoce, které u nich vyvoláváte, pozitivní, a proto i příjemné, mají sklon cítit se ve vašem okolí lépe,“ říká psycholog Jan Urban.
2. Dívejte se do očí tomu, kdo na vás zvýší hlas
Každému občas „bouchnou saze“. Emocionálně vypjatý okamžik je provázen v lepším případě zvýšením hlasu, v horším pak nebo ječením. Taková situace není samozřejmě zdravá pro žádný vztah a rozhodně to není dobrý způsob, jak dosáhnout produktivních výsledků. Když už se s někým dostanete do takového konfliktu, nenechte se vyprovokovat a zachovejte klid. Křik je totiž jen prostředkem, jak získat nad druhým člověkem kontrolu a zastrašit ho. Pokud na vás někdo začne ječet, udělejte krok zpět, přestaňte cokoli říkat a dívejte se mu do očí. Tuhle reakci čekat nebude a přestane křičet. Pak si teprve můžete v klidu vše vyříkat.
3. „Náhodou“ se druhého dotkněte
Toto je velmi účinný trik, který ale vyžaduje jistou opatrnost. Nesmíte to s dotýkáním přehnat, protože by to mohlo mít opačný efekt. Trik spočívá v tom, že se člověka, s nímž mluvíte, během rozhovoru jako by mimoděk dotknete. "Stačí letmý dotyk jeho ruky, například v oblasti předloktí nebo třeba ramene. Druhý strana k vám zaujme příznivější postoj a bude se chovat přátelštěji,“ upozorňuje pro iDnes.cz psycholog Jan Urban.
4. Naslouchejte se zájmem
Většina lidí o sobě ráda mluví. Sdílet myšlenky, pocity a zážitky je totiž podle psychologů obecně vnitřně uspokojující. Pokud někomu nabídnete svůj zájem a pozornost, vaše obliba v jeho očích vzroste.
5. Udržujte oční kontakt
Udržování očního kontaktu po dobu 15 sekund bylo prokázáno jako způsob, jak někoho přimět se do vás zamilovat. Nebo je to minimálně způsob, jak zjistit, zda má o vás daný člověk zájem. Jak uvádí pro Psychology Today profesor psychologie Ronald E. Riggio, oči hrají významnou roli v přesném a detailním výrazu emocí. Nedají se přitom oklamat. Vzájemný oční kontakt podle vědců spouští vzrušení. Pokud má tedy o vás muž byť i sebemenší zájem, dlouhým pohledem do očí mu spolehlivě zrychlíte tep.
- Zdroj článku
-
iDnes.cz, Psdychology Today, Instagram