Přejít k hlavnímu obsahu

Budoucnost čtení myšlenek: Podle neurovědce se tato dovednost stane brzy reálnou!

Čtení myšlenek bylo kdysi spojováno s nadpřirozenými schopnostmi, ale brzy se za pomoci vědy může tato dovednost stát reálnou. Vědci usilovně pracují na tom, aby našli způsob, jakým naše myšlenky a pocity analyzovat a číst. V budoucnu by to mohlo pomoci diagnostikovat neurologická onemocnění i psychické problémy.

prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA

Jiří Horáček je odborník, který se výzkumem mozku dlouhodobě zabývá. V roce 1991 absolvoval Lékařskou fakultu v Plzni, v roce 2002 obdržel hodnost PhD., docentem psychiatrie je od roku 2004 a profesorem byl jmenován roku 2009. Specializuje se na aplikované neurovědy a zobrazení mozku. Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví, je autorem několika monografií a více než 200 odborných článků.

Mohlo by se vám líbit

Jste nejstarší, prostřední nebo nejmladší sourozenec? Zjistěte, to ovlivnilo vaši osobnost

Pořadí, ve kterém jste se narodili, ovlivňuje vaše osobnostní rysy a chování. S touto teorií prvně přišel Alfred Adler a od té doby ji odborníci zkoumají. Existuje řada studií, které prvorozeným, prostředním a nejmladším sourozencům přisuzují určité vlastnosti. Zjistěte, jak pořadí, ve kterém jste se narodili, ovlivnilo vaši osobnost.
svetzeny.cz

Lze přečíst informace v mozku?

Čtení myšlenek a informací z mozku je dovednost, po které toužili lidé odpradávna. I v 21. století se nám to zdá jako sci-fi a hudba daleké budoucnosti. Profesor Jiří Horáček poskytl rozhovor Českému rozhlasu, ve kterém hovoří o tom, jak věda v této záležitosti pokročila. „Už dneska probíhají experimenty, které se snaží do jisté míry pomocí právě třeba zobrazení funkce mozku odhadnout, co ten člověk doopravdy prožívá. Jsme sice na začátku, ale v experimentálních podmínkách, kupříkladu když máme nějakou zobrazovací metodu, třeba funkční magnetickou rezonanci a ten člověk je vystaven nějaké sérii specifických stimulů a pak poprosíme ten expertní systém, software nějaký, aby nám odhadl, na co ten mozek třeba zrovna myslí, nebo který z těch stimulů ten mozek prožívá, tak ten software je nám schopen s vysokou pravděpodobností říct, co ten člověk v tu danou chvíli prožívá,“ říká profesor Horáček.

Také však upozorňuje na to, že to zatím funguje pouze v experimentálních podmínkách, odhaduje, že za pár desítek let budou lidé schopni číst aktivitu psychiky pomocí detekce signálu, který snímáme z mozku. O pokroku v této oblasti informoval i blog Scientific American, který píše o tom, že tento experimentální postup je předurčený k tomu, aby byl brzy zaveden v lékařské praxi. Vidina je slibná, pár minut sledování elektrické aktivity v mozku pomocí EEG by mohlo v budoucnu pomoci odhalit neurologická onemocnění, ale třeba i psychické nemoci.

Mohlo by se vám líbit

Spasitelský komplex přitahuje do vašeho života špatné lidi: Těchto 10 varovných signálů napoví, zda jím také trpíte

Být hodný a pomáhat lidem je dozajista šlechetné, ale všechno má své hranice. Lidé, kteří se snaží ostatní zachránit totiž mohou trpět tzv. spasitelským komplexem. Pokud to se svou snahou přeženete, ublížíte sobě i svým blízkým. Zjistěte, zda se tento problém týká i vás.
svetzeny.cz

Co o mozku ještě nevíme?

Náš mozek je stále opředen řadou záhad. Jednou z nich je souvislost jeho činnosti s tím, co prožíváme. „O mozku nevíme zcela principiální věc, a to sice jak mozek a činnost mozku souvisí s tím, co my prožíváme, jak mozek vytváří ten mentální svět. My víme, kde je mozek aktivní, nebo co se v mozku děje, když něco – poslouchám hudbu, koukám se na něco, řeším úlohu, velkou násobilku a tak dále, ale nevíme přesně, jak ty neurony generují to, co my v sobě potom prožíváme, to čemu říkáme fenomenální vědomí, to znamená náš vnitřní svět, ten vnitřní prožitek.“

To však není jediná věc, kterou o mozku ještě nevíme, jaké další podstatné otázky si vědci kladou? Zcela objasněn nebyl ani proces toho, jak se vzpomínky a informace ukládají do naší paměti. Další nejasnost panuje kolem toho, jak je náš mozek schopen pracovat se simulací budoucnosti. Obrovskou neznámou jsou pak emoce obecně, často se o mozcích mluví jako o systémech, které zpracovávají informace, ale jakýkoliv popis mozku, který nezahrnuje emoce, obavy či motivaci, je neúplný. Další výzkum je také potřeba provést ohledně inteligence, vnímání času a spánku a snů.


Zdroje: https://blogs.scientificamerican.com/observations/mind-reading-and-mind-control-technologies-are-coming/, https://dvojka.rozhlas.cz/jak-mozek-zprostredkovava-svet-kolem-nas-vidime-realitu-rozhovor-s-neurovedcem-7452113?fbclid=IwAR39joiuEmbLbu6d5aGD3fHqhYJrJOVeldgQFIqLcHHTwYLy0ACWpNhuWpo

Mohlo by se vám líbit

Co musíte udělat proto, abyste se dožili sta let? Zařaďte do života těchto 5 věcí, které výrazně prodlužují život

Na věku záleží. Ne, že ne. A my vám prozradíme, co musíte udělat proto, abyste se dožili třeba i sta let. Možná se teď usmíváte, ale dle dat, která zveřejnila OSN, to není nereálné. V roce 2050 má prý překonat tuto hranici až 23 procent obyvatel.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Chcete se dozvědět pravdu? Bývalý agent FBI radí, jak rozpoznat, jestli váš protějšek lže

Ohledně rozpoznávání lhaní panuje spousta mýtů. Ty se snaží bořit bývalý agent FBI, Joe Navarro. Ten se již dlouhé roky zabývá tím, jak rozpoznat pravdu od lži. Chcete se i vy naučit techniku, kterou používá americká kontrarozvědka?
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit