Přejít k hlavnímu obsahu

“Zemřel mi manžel a já nevím, jak dál žít,” píše zlomeně paní Stela. Neví, jak truchlit, už rok a půl je ve fázi naprostého zoufalství a beznaděje

Smrt partnera je velkou ránou a životní ztrátou, která jen tak nepřebolí. Může ji zmírnit čas, ale vzpomínky tady navždy zůstanou, zejména pokud jste spolu prožili velkou část života a milovali se. Vyrovnat se s takovou ztrátou není jednoduché, každému to trvá jinak dlouhou dobu a každý truchlí jinak. Neexistuje přesný návod, jak na to, protože každému člověku pomáhá něco jiného. Někomu dlouhé truchlení, jinému zase vrhnout se do nového života, do práce anebo se obklopit rodinou i přáteli.

Paní Stela přišla nečekaně o svého manžela. Dva dny ho bolelo na hrudi, šel k lékaři a pak to už jelo. Nemocnice, operace, umělý spánek, další operace a pak najednou tady nebyl. Zemřel. Byl to obrovský šok a paní Stela dodnes, rok a půl po pohřbu, neví, co dál. Úplně se ztratila, ztratila i smysl života.

Životní láska

Můj manžel byl moje životní láska. Poznali jsme se, když jsem měla sedmnáct let. Byl starší o pět let, v partě přátel jsme po sobě nejdřív pokukovali a po chvíli jsme se domluvili na prvním rande. Od začátku jsem věděla, že je to muž mého života. Cítila jsem se s ním jako v oblacích. Vzali jsme se po dvou letech chození, dostudovala jsem a společně jsme si žili jako v pohádce. Ano, byly to těžké časy, počítali jsme každou korunu a do toho první dítě na cestě. Vždycky jsme se spolu ale uměli smát. Vždycky. Ať jsme obědvali brambory s podmáslím, protože na maso nebylo, měli jsme pár korun do výplaty nebo šetřili dětem na boty, vždycky jsme se spolu smáli.

Mohlo by se vám líbit

Karolína (51 let): Manžel mě emočně týrá, vydržela jsem to dlouho, už nemůžu!

Týrání a násilí vnímá samozřejmě společnost celkově jako něco nepřijatelného, přičemž se o mnoha případech vůbec neví. Nikdy se nedostanou na povrch a týraní lidé, ať už muži, či ženy, nesmírně trpí a bojí se svůj případ přiznat. Pod slovem násilí si představíme obvykle to fyzické. Zůstávají po něm šrámy, jizvy a velmi často i následky, se kterými se týraný člověk musí vyrovnat. Fyzické násilí zpravidla jde vidět, ale co emoční týrání? Není na první pohled vidět, tak se o něm obecně moc nemluví. Jeho oběti jsou ti, kdo právě velmi často mlčí.
svetzeny.cz

Najednou tu není

Roky plynuly a my jsme si žili dobře a hezky. Děti rostly, dělaly nám radosti i starosti a vše šlo poklidným tempem. Před rokem a půl si manžel stěžoval, že ho bolí na hrudi. Nic zásadního, dalo se to prý přežít. Po dvou dnech jsem ho však donutila jít k praktickému lékaři. A pak se to všechno stalo během chvíle. Přišlo a pořád mi to přijde jako ve snu. Poslali ho do nemocnice, jedno vyšetření, pak operace, druhá operace, umělý spánek a telefonát, že se mám přijet rozloučit. Stihla jsem to, manžel odešel pokojně, když jsem ho držela za ruku. Jenže od té doby nežiju, ale přežívám. Nevím, jak dál žít, co dělat. Každé ráno se probudím a sahám vedle sebe, jestli tam náhodou můj manžel neleží. Neumím se pohnout z místa, neumím a vlastně nevím, jestli chci bez něj dál žít.

Poraďte mi, co mám dělat a jak se se ztrátou, pro mě tak strašnou, vyrovnat?

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Truchlení je přirozený proces, který vyžaduje čas a prostor. Po ztrátě životního partnera člověk prochází několika fázemi vyrovnávání se s bolestí. Steliny pocity prázdnoty, ztráty smyslu života a automatické hledání manžela vedle sebe v posteli jsou naprosto normální reakce. Po tak dlouhém a šťastném manželství se její identita přirozeně prolínala s identitou partnera. Nyní musí znovu definovat, kdo je jako samostatná osoba. Cesta z tohoto stavu „přežívání“ k opětovnému „žití“ není přímočará ani rychlá. Postupné přijetí nové reality je dlouhodobý proces, který nelze urychlit ani přeskočit.

Mohlo by se vám líbit

Renáta (54 let): Davide, nejsem líná, ale už mi není dvacet, abych vše zvládala!

Postupem času a s přibývajícími roky člověk přirozeně nezvládne všechno tak lehce, jako tomu bylo zamlada. Stárnutí je proces, kdy se vytrácejí síly. A ne vždycky jsme plni energie. Zatímco ve třiceti člověku nevadilo koukat na filmy do noci nebo pracovat celý den a pak se jít bavit, v padesáti už energie zdaleka tolik není. A je důležité se s tím smířit. Posměšky nejbližších, nebo dokonce útoky na lenost, rozhodně nejsou na místě. Přesto i to se někdy děje.
svetzeny.cz

Je důležité si uvědomit, že žít dál neznamená zapomenout nebo zradit lásku k manželovi – naopak, pokračování v životě může být způsobem, jak uctít společné vzpomínky a hodnoty, které spolu sdíleli. Pomoci mohou podpůrné skupiny pro pozůstalé, kde se Stela může setkat s lidmi procházejícími podobnou zkušeností. Odborná psychologická pomoc je v této situaci také velmi prospěšná – terapeut může poskytnout bezpečný prostor pro vyjádření všech emocí spojených se ztrátou a pomoci nalézat nové zdroje životní energie a smyslu. Čas opravdu pomáhá, i když to nyní může znít jako klišé. Ne ve smyslu, že by bolest zcela zmizela, ale transformuje se do podoby, se kterou lze žít plnohodnotný život. Manželova přítomnost v jejím srdci a vzpomínkách nikdy nezmizí – stane se základem, na kterém může Stela postupně budovat novou kapitolu svého života.

Jak se má paní Stela vyrovnat s tím, že jí zemřel manžel? Neumí se pohnout z místa a neví, jak dál bez své životní lásky žít. Jak dál? Co byste dělali na jejím místě vy? Přečtěte si také dopis paní Zdenky, která píše svému manželovi, že chce být ženou v domácnosti.

Mohlo by se vám líbit

Rita (46 let): Manžel mi vyčítá, že pořád jen pracuji, ale bez mého platu bychom nevyžili!

Problém s financemi se v rodinách objevuje poměrně často. Jsou chvíle a situace, kdy někdo z partnerů vydělává podstatně více a pak se situace obrátí. Většinou je živitelem rodiny muž, ale ani to nemusí být jasně dané pravidlo. Díky tomu, že jsou v rodině obvykle dva platy, nemají rodiny problém vycházet. Ale co když jeden z manželů, v tomto případě žena, vydělává mnohem víc dlouhodobě? Ne vždy se tato skutečnost setkává s úspěchem druhé strany.
svetzeny.cz

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pokud potřebujete psychologickou pomoc, hledejte na webu www.terapie.cz.

Info ikona
muž, psycholog, bílá košile
Stela (49 let): Zemřel mi manžel a já nevím, jak dál žít.
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit