Cvičení vděčnosti: Zabere jen tři minuty a díky němu budete okamžitě šťastnější
Mít se dobře, být zdravý, mít velkou rodinu, nebo naopak nemít žádné závazky, cestovat, být obklopen přáteli. Pro každého z nás znamená štěstí něco jiného. Každopádně po něm toužíme všichni a ne každý může říci, že tyhle krásné pocity zažívá. Dopracovat se k tomu, aby člověk mohl říci, že je šťastný, nemusí být tak složité. Všechno je o nastavení mysli. A to můžete trénovat. Zkuste si provést cvičení vděčnosti, díky kterému se budete cítit dobře.
Říká se, že být šťastný je otázkou volby. Něco na tom bude, protože každý z nás prožívá v životě krásná i horší období. Jsou lidé, co se perou s hendikepem a stejně vám řeknou, že jsou šťastní. A na druhou stranu potkáte ty, kterým v podstatě nic nechybí, ale budou žehrat na osud a trápit se tím, co nemají. Nastavit si jiný přístup a přerovnat si v hlavě myšlenky nemusí být tak složité, jak to vypadá. Chce to čas, ale zkuste to po malých krůčcích a ideálně tak, abyste viděli výsledky hned.
V hlavní roli vděčnost
Podle psycholožky a motivační koučky Nazanin Mandi je velice efektivní zařadit do svého denního programu krátké cvičení vděčnosti, která s pocitem štěstí úzce souvisí. Vděčnost je jednou z nejsilnějších pozitivních vibrací. Když jsme za něco vděčni, přitahujeme si do života další věci, za které můžete pocítit vděk, a tím pádem se cítíme šťastnější. Cvičení vám zabere jen pár minut, ale výsledek se dostaví prakticky ihned. Sice je to jen krátkodobý pocit, ale to nic nemění na tom, že může přispět k vaší větší celkové psychické pohodě.
Cvičení vděčnosti zabere tři minuty
Krok číslo jedna
Najděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit a kde se cítíte klidně a v bezpečí. Pokud je to možné, můžete si do prostoru umístit obrázky, svíčky, kameny a všechno, co podpoří vaše mentální zklidnění.
Krok číslo 2
Nyní, když jste se usadili, vezměte si deník nebo zápisník, tužku a napište si seznam toho, za co jste vděční. Cílem je představit si tři až pět lidí, míst nebo věcí, které uvádějí vaše tělo a mysl do radostného stavu. Je důležité pokusit se tyto emoce procítit, místo abyste věci jen vyjmenovávali.
Krok číslo 3
Zatímco sedíte ve stavu vděčnosti, zhluboka a pomalu dýchejte, abyste si tyto pocity a myšlenky vychutnali. Pomáhá zavřít oči a položit si ruce na srdce, abyste si pomohli procítit přítomný okamžik a naladit se na své tělo. Udělejte cokoli, co vám vyhovuje, abyste si prodloužili tento příjemný okamžik, než otevřete oči a budete pokračovat ve svém dni.
Vděčnost ve sklenici od okurek
Na podobném principu funguje cvičení s papírky a velkou sklenicí. Každý den si napište na malý papírek jednu věc za kterou jste ten den byli vděčni. Je úplně jedno, o co jde. Může to být třeba kousek čokoládového dortu, který jste si dopřáli ke kávě. Papírek pak složte a vhoďte do sklenice. Na konci roku (nebo jiného časového úseku) sklenici otevřete a v klidu si papírky pročtěte. Znovu prociťte vděčnost za věci, které v životě máte. Uvědomte si, že to, co máte, pro vás může být samozřejmostí, ale pro někoho jiného nedostižný sen.
Jak vidí vděčnost vědci?
Vděčnosti je jednou z oblastí, kterou se zabývá psychologie. Různé studie pak spojitost mezi vděčností a pocity štěstí potvrzují. Harvard Health například cituje výzkum provedený psychologem z Pensylvánské univerzity Dr. Martinem E. P. Seligmanem. Ten zjistil, že když účastníci studie napsali a osobně doručili dopisy s poděkováním lidem, kterým nebylo za jejich laskavost řádně poděkováno, okamžitě definovali, že se cítí šťastnější. Jiná studie publikovaná v časopise Personality and Individual Differences zjistila, že vděční lidé pociťují méně bolestí a uvádějí, že se cítí zdravější než lidé, kteří žádnou výraznou vděčnost nepociťují.
- Zdroj článku
-
www.youbloome.com, www.yahoo.com, autorský text