Přejít k hlavnímu obsahu

“Manžel mé nejlepší kamarádky mi dělal návrhy, mám jí to říct?” Zoufá si bezradná Denisa

Být stoprocentně upřímný je důležité a mnoho lidí upřímnost oceňuje. Je fajn vědět, na čem u druhého jste. Nicméně ne vždycky je správné všechno vyzradit. Jsou věci, které byste druhému říkat neměli, popřípadě to říct velmi citlivě a zaobaleně. A co když se jedná o nejlepší kamarádku a jejího manžela? Jak se k takové situaci postavit a řešit ji?

Paní Denisa (39 let) má nepříjemný problém, který neví, jak vyřešit. Proto se na nás obrátila s prosbou o pomoc. Manžel její kamarádky po ní vyjel. Ona ho sice ihned odmítla, přesto v ní nepříjemná situace zanechala nejen špatný pocit, ale také jednu důležitou otázku - říct to své kamarádce, nebo naopak mlčet?

Kamarádky spoustu let

S Pavlou se přátelíme dlouhé roky a vydržely jsme toho spolu hodně. To dobré i to špatné. Utěšovaly jsme se, když nám nevycházely vztahy, stála při mě, když jsem se rozváděla, hlídala mi dceru, když jsem musela být déle v práci nebo šla na přesčas. Naopak já jsem jí pomáhala zase hlídat děti, když byla nemocná, vařila jsem pro ni a její rodinu, navštěvovala ji v nemocnici. Prostě velmi dobré kamarádky, možná i ty nejlepší. Naše děti se kamarádí, vyrůstají spolu. Když jsem se konečně rozvedla a vše bylo za mnou, uspořádala mi Pavla večírek. My dvě, naše děti a ještě další dvě kamarádky. Když už se připozdívalo, kamarádky odešly a zůstaly jsme my dvě. Přisedl si k nám její manžel, dal si s námi skleničku. Povídali jsme si, smáli se. Bylo to super!

Mohlo by se vám líbit

Ilona (46 let): Kamarádka potřebovala půjčit peníze, teď mě všude zablokovala

Peníze jsou citlivé téma a jejich půjčování rovněž, mezi kamarády ještě více. Když někomu peníze půjčíte, očekáváte, že vám je co nejdříve vrátí a že udělá vše, co je v jeho možnostech a podle toho, na čem jste si domluvili. Když se k tomu však "dlužník" nemá a vy navíc vidíte, že v životě nijak nestrádá, je to nepříjemné. Cítíte, že mu nezáleží na tom, aby vám peníze vrátil. A co když se k jejich vrácení vůbec nemá? Jsou to vaše peníze a je přirozené, že je chcete zpět.
svetzeny.cz

Říct to nebo mlčet

Když Pavla přebrala a už usínala, společně jsme ji s jejím manželem se smíchem odtáhli do jejich ložnice. Chystala jsem se k odchodu, čekal na mě i taxík, když v tom po mě její manžel vyjel. Začal mě osahávat a pokusil se mě políbit. Sice jsem měla pár skleniček, ale nebyla jsem tolik opilá. Okamžitě jsem ho odstrčila a dostal i facku. Odjela jsem domů a od té doby se cítím provinile. Trápí mě jedna důležitá věc. Říct to své kamarádce, nebo o tom mlčet? Jejího manžela jsem zatím úspěšně neviděla a ani po tom netoužím. Vím však, že to dříve či později přijde a nevím, jak se chovat. Mám na něho vztek, co si to ke mě dovolil! Mám taky strach, co by na to řekla Pavla. Mám jí říct, že se mě její manžel pokusil políbit ve chvíli, kdy ona spala opilá v jejich ložnici? Co když mi nebude věřit? Přestaneme se přátelit jen proto, že její manžel to na mě zkusil? Nevím, co dělat. Říct jí to? Nebo mlčet a užírat se nepříjemným pocitem?

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Zde jde o složité dilema z konfliktu mezi loajalitou čtenářky k přátelství s Pavlou a potřebou být upřímný. Takové situace mohou výrazně narušit důvěru a stabilitu dlouholetých přátelství i rodinných vztahů. V první řadě je nutné zmínit, že čtenářka se ocitla v pozici oběti nevhodného chování a není zodpovědná za vzniklou situaci. Její pocity viny jsou pochopitelné, ale neopodstatněné. Zároveň je přirozené, že se obává možných důsledků svého rozhodnutí, ať už se rozhodne mlčet, nebo pravdu sdělit.

Mohlo by se vám líbit

Anna (53 let) "Miluji svého nejlepšího kamaráda, fyzicky však nejsem schopna se k němu přiblížit," svěřila se paní Anna

Život člověka je plný zvláštností a situací, které často nechápeme, přejeme si je změnit a které jsou přesně takové, jaké být mají. To je pravidlem také na poli lásky. Láska sama o sobě je jednoduchá, ale složitou ji činíme jen my sami. Bohužel na ni často nejsme schopni vyzrát, ať se snažíme sebevíc.
svetzeny.cz

Pro řešení situace je možné doporučit několik bodů:

  1. Je vhodné si nejprve ujasnit vlastní pocity a priority. Denisa by měla zvážit, co je pro ni v dlouhodobém horizontu důležitější – zachování přátelství za cenu určitého tajemství, nebo upřímnost s rizikem narušení vztahu.
  2. Pokud se rozhodne pravdu sdělit, měla by si předem připravit, jak situaci popíše. Je důležité držet se faktů a vyvarovat se emočně zabarveného líčení událostí.
  3. Denisa by měla dát kamarádce prostor pro reakci a být připravena na různé emoce – od nevíry přes hněv až po smutek.
  4. Pokud se rozhodne mlčet, měla by si připravit strategii, jak se vypořádat s případným setkáním s manželem kamarádky. Může být užitečné jasně vymezit hranice a dát najevo, že takové chování je nepřijatelné.

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na terapie.cz.

Info ikona
Pavel Pařízek

Jak se má paní Denisa rozhodnout v této nepříjemné situaci? Obě řešení mohou vyvolat spoustu nepříjemných situací a ublížit mnoha lidem. Jak byste tuto situaci řešili vy? Přečtěte si také příběh paní Radky, která řeší nepříjemnou situaci, kdy má s bývalým manželem nastavenou střídavou péči, ale exmanžel nedodržuje stanovené pravidla.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: