Kdo gaslighting používá
Ti, kteří praktikují tuto formu manipulace, jsou motivováni především vlastním prospěchem. Jak ukázal film, který dal této manipulaci název, hlavním cílem je oslabení smyslu reality druhé osoby, aby tak získali kontrolu nad ní a jejím majetkem.
Přestože manipulátoři usilují o dominanci nad ostatními, často sami trpí vnitřním rozpolcením. Snaží se přesvědčit sami sebe o své nadřazenosti, ale často pochybují o své vlastní výjimečnosti. To maskují tím, že se snaží předstírat, že jsou lepší nebo silnější než ostatní, ať už sociálně, profesionálně, nebo materiálně.
Jak poznat, že jste obětí gaslightingu
Jak již bylo zmíněno, oběti většinou bývají manipulovány dlouhodobě. Proto je pro ně velmi obtížné si uvědomit, že tomu tak opravdu je. Varovné signály ale lze včas rozpoznat. V osobním či pracovním životě bychom si měli dát pozor na následující věci: Jedním z těchto signálů je, když se neustále dostáváme do konfliktů s určitou osobou ve svém okolí. Začínáme si klást otázky ohledně správnosti svých vzpomínek, cítíme se zmatení a ztracení v našich vlastních emocích. Často býváme těmi, kteří se omlouvají, i když k tomu nemáme relevantní důvod.Mnohdy se cítíme nepříjemně, aniž bychom jasně věděli, proč tomu tak je.
Dalším znakem toho, že se nás gaslighting týká je pocit, že máme problémy s prováděním i těch nejjednodušších rozhodnutí. Pocit, že jsme dříve byli jiní, především sebevědomější, zábavnější a uvolněnější. Někdy dokonce cítíme, že nedokážeme udělat vůbec nic správně. Dalším podobným příznakem je časté pochybování o vlastních názorech, včetně pohledu na sami sebe.