Rozptýlení a odloučení mezi páry jsou velmi rozšířené a mnozí za viníky označují moderní technologie a sociální média. Například Facebook se uvádí jako příčina jedné třetiny rozvodů. Textové zprávy nahradily flirtování, emotikony vyjadřují naše emoce a soukromé okamžiky se stávají veřejnými aktualizacemi na Instagramu a Twitteru.
Stále častěji se stahujeme do svých notebooků a hledáme potvrzení od "přátel", zatímco naši partneři sedí vedle nás a jsou opomíjeni. Pokud takto vypadá pokrok, není divu, že se cítíme osamělejší než kdykoli předtím a že tolik vztahů selhává. Právě díky sociálním sítím je dnes seznámení se s lidmi prakticky z celého světa snadno dostupné. Jenže mnohdy můžeme naletět a neosobní konverzace či lživé profily vybízejí k tomu, že to prostě nevyjde a my budeme zklamaní.
Možná je na čase ustoupit od technologií a vzít si příklad z našich lovecko-sběračských předků, kteří měli překvapivě pokrokové způsoby, jak pěstovat šťastné vztahy.
Chránili se a bránili
Při udržování zdravých vztahů mohou být moderní technologie spíše na škodu. Možná je načase je odložit a sáhnout do dob našich předků. Jak pečovat o vztahy a co si odnést z doby jeskynních mužů?
Základním kamenem kultury našich předků, lovců a sběračů, byla vzájemná ochrana. Žili obvykle v tlupách a kmenech, kde měl každý člen své místo a svou práci. Podle potřeby se zapojil do činnosti kmene a měl k němu i svou odpovědnost. Navzdory všeobecnému přesvědčení jeskynní lidé netahali ženy za vlasy. Místo toho se soustředili na vzájemnou ochranu v rámci svých kmenů. Tato touha po bezpečí se nezměnila; zůstává základní potřebou vztahů i dnes.
Touha cítit se bezpečně je stále jednou ze základních potřeb. Dát partnerce nebo partnerovi pocit, že je o něj skutečně postaráno, umí udělat ve vztahu divy.
Kdy vám naposledy dal váš partner najevo, že o vás pečuje a chrání vás? Není to jen věc fyzické ochrany - důležitá je také péče o emoce a zranitelnost partnera. Dávejte na sebe vzájemně pozor.