Vím, že stres se často projevuje v oblasti krční páteře a ramen. Čím to je? A lze takto vysledovat i jiné problémy a jejich nejčastější místa projevu?
Lze, ale na to máme v tomto rozhovoru málo místa. Stres se fyzicky projevuje i jinde. Například na napětí břicha nebo jako napětí kůže hlavy. Stres oslabuje svaly, co narovnávají páteř, stabilizují koleno, kyčel a tak dále. Pacienta proto musím brát jako celek a dívat se tak na něj. Už z postoje, způsobu dýchání nebo z postavení páteře vyčtu slabá místa.
Jak probíhá první návštěva u lékaře, který se zabývá psychosomatikou?
Jsem fyzioterapeut, používám v terapii cílené fyzioterapeutické techniky i cvičení na tělesné funkce. A mám tu výhodu, že jsem se naučil z těla číst, co by ještě mohlo vadit lepšímu hojení a fungování těla, z oblasti psychiky. Tyto informace si spojím a pak volím léčbu a doporučení.
Vyšetřuji si pacienta pohledem i pohmatem. Od pohledu vidím tvar páteře, napětí v různých částech těla, z pohledu na kůži vyčtu přetížená i nefunkční místa. Z vyšetření pohmatem si dělám detailní obrázek o návaznostech v těle. Proto potom mohu cvičení doporučit velmi cíleně. Cvičení doporučuji spíše náročnější na provedení a soustředění. Jsou totiž efektivnější a jejich přínos je dlouhodobější.
Co když si malé dítě stěžuje, že ho něco bolí? Můžou i jeho problémy souviset s psychikou? A co bychom v takovém případě měli dělat?
Psychické projevy na těle jsou všemožného charakteru. Dítě může reagovat, když má pocit nepřijetí, nezájmu, odmítnutí, ne-lásky. Naučit se rozumět dítěti znamená často porozumět sám sobě.
Ale když se ptáte na děti, moje rada je: vnímejte je jako velkou houbu, která vše, co se kolem ní děje, nasává a podle toho reaguje. Všímejte si pohledu, energie, jak mluví a co říká, jestli je schoulené nebo radostné a hravé, zda vám řekne, co a jak vnímá, nebo jestli se bojí to sdílet. Učit se porozumět výchově je prostě také o „studiu“.
Léčím děti cvičením, někdy je musím léčit komplexně jako dospělé, někdy stačí lehké cviky. Jindy pomůže „jen to“, aby mi řekly, jak se doma cítí a co jim chybí a vadí.
Mám nyní v péči sportovce, kteří ztratili svou výkonnost právě proto, že se o ně nikdo nezajímal a oni se necítili v rodině přijati. Jsou to hluboké pocity, které ovlivňují hodně věcí v životě člověka. Ve chvíli, kdy jsme problém probrali a dali si nějaká cvičení, která pomáhají, sportovní výkony šly zase nahoru…
Také ještě maličkost ve vztahu k dětem. Buďte při léčbě trpěliví, změny se nemusí projevit ihned.
Jak je to u novorozených miminek, mohou také trpět psychosomatickými potížemi, třeba po náročném porodu?
V této otázce mám jasno. Co se děje v těhotenství a během porodu je samozřejmě k diskusi, protože dítě je velmi vnímavé. Ale vše lze dohnat a napravit výchovou a péčí během dalšího jeho růstu a života s ním.