Stres doprovází většinu živočišných druhů už od pradávných dob. Například pravěkým lidem pomáhal na útěku před nepřítelem nebo nebezpečím. Proč ho tedy většinou vnímáme tak negativně? Málokdo ví, že stres dělíme na pozitivní, zvaný eustres, a na negativní, zvaný distres. Jaký je mezi nimi rozdíl? Budete se divit, ale opravdu velký.
Eustres ve významných situacích
Máte před důležitou pracovní schůzkou, prezentací před šéfem, zkouškou nebo jakýmkoliv jiným významným okamžikem? Právě v tuto chvíli pravděpodobně většina z nás cítí pozitivní napětí, odborníky nazvané eustres. A v čem je eustres tak prospěšný? Většinou narozdíl od škodlivého stresu totiž zlepšuje naše výkony tím, že nám pomáhá plně se soustředit a vydat ze sebe v danou chvíli to nejlepší. Ale pozor. Mezi eustresem a distresem, tedy škodlivým stresem, je poměrně tenká hranice.
To, že se během vašeho výkonu jedná ještě o pozitivní napětí zvané eustres, poznáte především podle síly svých pocitů. Pokud se vaše emoce, které máte například během důležité pracovní prezentace, dají popsat ještě jako snesitelné napětí, jedná se o zmiňovaný pozitivní eustres. Právě ten vám pomůže k tomu, abyste správnou mírou snahy a soustředění ze sebe vydala to nejlepší. A to je také důvod, proč eustres všichni tolik potřebujeme, i když se mnohdy podceňuje. Pokud vás ale stres během důležitých událostí nebo situací paralyzuje, nebo vám kazí výkon, pravděpodobně už psychické napětí přerostlo právě v nežádoucí distres.