7 osvědčených způsobů, jak děti zapojit do domácích prací
Jde o manažerské techniky, které v zjednodušené formě pomáhají i při úkolování dětí. Naučte se je, ať už nemusíte poslouchat odmlouvání.
„Zalej kytky!“ – „Už zase?!“ „Vynes odpad!“ – „Proč furt já, proč s tím nejde ségra?!“ „Stav se pro máslo a chleba.“ Tyhle otázky jsou šlágrem většiny domácností, zejména těch s dětmi v onom rozmilém věku mezi dětstvím a dospělostí. Jakým kouzlem dosáhnout toho, že se váš brouček zapojí do úklidu, nákupu a jiných aktivit aspoň s o něco méně demonstrovanou neochotou?
1. Zadávejte konkrétní úkoly s časováním a motivací
„Zalej kytky v obýváku, předsíni a na balkoně, to budeš mít za pět minut hotové a pak můžeš vypadnout ven.“ Dítě má jasno v úkolech, zhruba představu, kolik času mu to zabere a před sebou vidinu zábavy.
2. Mluvte na dítě z očí do očí
Když hodíte povel přes rameno, nezjistíte, že dítě vás neposlouchá, protože má na uších sluchátka nebo zrovna zasněně kouká na nějaký seriál.
3. Úkoly pište
Je jedno, kam to dětem napíšete – papír, nástěnka, Snapchat i SMS svůj účel splní.
4. Nechte si potvrdit, že dítě rozumí, co a proč má udělat
Proč? Aby se pak nestalo, že nastanou hlášky typu: „Ale tos mi neřekl!“, „Já nevěděl, že to má být dneska!“ nebo „Já myslel, že stačí, když půjdu na tu poštu až zítra!“ Rodičům navíc v procesu ověřování často dojde, že potomek úkolu jenom nerozumí – a předejde se tím zbytečným nervům.
5. Využijte půvab výjimek
Když dáváte dítěti jako kapesné 500 korun a zvednete mu je na 600 korun, bude první měsíc nadšené, druhý bude rádo a třetí měsíc to bude považovat za normální. Tak nechte těch 500 korun a občas mu dejte peníze navíc s tím, že to má za pomoc v domácnosti.
6. Chvalte a oceňujte (ale správně a před správnými lidmi!)
Určitě ale ne před jeho kamarády nebo rodiči jeho kamarádů – v takových chvílích se děti cítí trapně. Jejich snahu zmiňte třeba před prarodiči. Děti to lépe vnímají také v mazlivých chvilkách s rodiči, před spaním nebo když si spolu povídáte. Pozor ale na porovnávání sourozenců mezi sebou! Sourozenecká rivalita může způsobit neochotu všech zúčastněných.
7. Jednou za čas dejte něco významného
Vytoužený tablet, víkend bez rodičů, přespání u kamaráda, výlet na rallye – odměnu vyberte podle svých finančních možností a také podle rozsahu, v jakém dítě pomáhalo. A vždycky dítěti jasně řekněte, že to je za pomoc, které si ceníte.
Autorkou textu je Olga Medlíková, autorka e-booků, publikací a článků, a hlavně matka dvou dcer. Její další nápady a tipy najdete na tomto webu.