Pět zásadních věcí, které byste měli naučit své dítě:
Poděkovat
a taky poprosit – ta dvě kouzelná slůvka nám doma vtloukali do hlavy odmalička a my totéž činíme svým ratolestem. „Jakpak řekneš babičce?“ ponoukáme dítko, které právě bylo obdarováno bonbonem či hračkou, aby dalo najevo vděčnost. Jenže bezobsažné vymáhání slušného chování považují psychologové za kontraproduktivní. Milá ratolest vinou podobné trapné chvilky spíš získá k děkuji i k prosím odpor. Veďte děti spíš k empatii, ne k papouškování prázdné fráze. a hlavně jim buďte příkladem.
Poslouchat
Nejdřív si zameťte před vlastním prahem. Nasloucháte pozorně taky vy potomkovi a díváte se mu do očí, když na vás mluví? Pokud s ním komunikujete stylem „hulákám přes celý byt“, nemůžete se divit, že ani on nevnímá. Když po něm něco chcete, dojděte za ním, oslovte ho a mluvte přímo na něj. U menších dětí se ujistěte, že pochopily obsah sdělení. Věta „Zopakuj mi, prosím, co jsem říkala“ ho donutí soustředit se na vás.
Přemýšlet
Umět kriticky přemýšlet mohou všichni. V dnešní informacemi nabité době je to zásadní dovednost. Kritické myšlení neznamená kritizovat všechno a všechny. Je to o tom, že dítko dokáže uvažovat a nevěří první zprávě, která mu letí kolem ucha. A na tom musejí zapracovat rodiče. Diskutujte s potomkem. Ukažte mu, že na jednu věc mají lidi odlišné názory, a nechte ho, aby přišel na argumenty, které by podpořily jeho postoj. S pomocí dospělých by dítě mělo zjistit, že svět není černobílý.