Bolavá záda jsou kvůli sedavému způsobu života skoro novodobou epidemií. A přitom ke zlepšení jejich kondice dopomohou i zdánlivé maličkosti.
1. Pohyb každý den
K tomu, aby naše obratle zůstaly fit, potřebují jemný pohyb. Zařaďte do každodenní rutiny gymnastickou pětiminutovku složenou z dřepů, kroužení rameny a protažení kyčlí. Pokud k tomu přidáte ještě čtvrthodinku rychlé chůze, svalům jedině prospějete. Napětí v zádech předcházejí vhodná posilovací cvičení, a to nejen zad, ale i břišních svalů. Správné cviky vás naučí fyzioterapeut.
2. Cvičte, kdykoli máte chuť
Dokonce i před televizí můžete být aktivní. Stačí slézt z gauče, kleknout si na všechny čtyři a zkusit osvědčenou „kočičku“. S nádechem dochází ke stažení břišních svalů a vyklenutí zad. S výdechem následuje uvolnění a návrat do výchozí pozice. Zkuste to třeba každý večer u zpráv a uvidíte, jak se vám uleví.
3. Židle - nejhorší vynález
Dlouhodobé sezení nám jednoznačně škodí. Proto kdykoliv to jenom jde, vstaňte nebo se i na židli alespoň protáhněte. Předejdete tak velkým potížím.
4. Lepší matrace zaručí lepší ráno
Pokud se ráno probouzíte s bolestí v zádech, je možné, že spíte na špatném polštáři. Ten by neměl být příliš vysoký. Dobré je pořídit si speciální zdravotní polštář. Zvolte ho podle toho, zda spíte častěji na boku, na zádech či na břiše. Pokud máte manželskou postel, pořiďte do ní dva odlišné typy matrací podle tělesných proporcí spáčů. Těžší partner potřebuje pevnějjší položení, zatímco záda lehčího ocení měkčí matraci. Po 10 letech je vhodné vyměnit matrace za nové.
5. Letecký den v kabelce
K hlavním nepřátelům zdravých zad patří příliš těžká kabelka. Opravdu potřebujete s sebou nosit tolik věcí? Nechtělo by to odlehčení? Každá deformace nohou má neblahý vliv na páteř i zádové svalstvo. Pomoci mohou též gelové polštářky do bot, které tlumí otřesy a odlehčí jak zádům, tak kolenům.
6. Pít, pít a zase pít
Meziobratlové ploténky tvoří nárazníkovou zónu mezi dvěma sousedními obratli. Aby si tato tkáň udržela svou elasticitu, je potřeba dopřát organismu dostatek „vláhy“ - snažte se proto vypít alespoň 1, 5 litru vody denně.
7. Začíná to na talíři
Zdraví pojivových tkání, meziobratlových plotének a páteře prospívají především vitaminy skupiny B, dále A, C, D a vápník. Tyto živiny najdete mimo jiné v mrkvi, brokolici, citrusových plodech, mandlích, rybách a mléce. Jedním z hlavních důvodů bolestí zad bývá ochablé svalstvo.
8. Hezky v teple
Lepší prokrvení, ať ve formě teplé lázně, prohřívací masti nebo náplasti, uleví staženému zádovému svalstvu. Bolavým zádům velmi škodí chlad a průvan, proto je držte za všech okolností v suchu a v teple.
9. Chvála tejpů
Problémy s pobolíváním zad a příslušných svalů mohou vyřešit „tejpovací“ pásky. Jejich správným použitím se stimuluje krevní a lymfatický oběh a dochází ke zmírnění napětí i zánětů. Používají se ovšem jen dočasně a neřeší příčinu.