Přejít k hlavnímu obsahu

Clark Olofsson: Charismatický zločinec, podle něhož vznikl stockholmský syndrom. Byl první švédskou zločineckou celebritou

Jméno Clark Olofsson vám možná nic moc neřekne, oproti tomu pojem stockholmský syndrom zná téměř každý. A právě Olofsson byl u jeho zrodu. Zločinec, který si svým charismatem získal sympatie veřejnosti i lásku řady žen, byl mistrem manipulace i útěků z vězení, přesto v nich strávil víc než polovinu svého života.

Clark Olofsson byl pravděpodobně ke zločinu předurčen. Narodil se 1. února 1947 ve Švédsku a zde také strávil více než polovinu života za mřížemi. Život na hraně zákona ho formoval už od dětství. Oba rodiče se potýkali se závislostí na alkoholu a když bylo Clarkovi jedenáct let, otec rodinu definitivně opustil. Matka tak zůstala na Clarka a jeho dvě sestry sama, což byla situace, kterou nebyla schopná zvládnout a na čas se dokonce ocitla v psychiatrické léčebně.

Mistr útěků

Clark se tak dostal do pěstounské péče, spokojený ale nebyl a nová rodina mu nevyhovovala. Proto údajně již ve čtrnácti letech zfalšoval matčin podpis, aby se mohl dostat na námořní školu, díky které na lodi procestoval část světa. Když ho však matka, která si mezitím dala život do pořádku, dostala zpět do své péče, Clarkovo chování se příliš nezlepšilo. Naopak, právě tehdy se dostával do konfliktů s policií kvůli drobným krádežím.

Za několik drobných zločinů byl šestnáctiletý Olofsson v roce 1963 umístěn do nápravného ústavu pro mladé zločince, odkud po dvou letech unikl. Utíkání ze střežených míst se ostatně stalo jeho poznávacím znamením, z vězení totiž utekl ještě několikrát. První odsouzení k pobytu za mřížemi přišlo již v roce 1966, útěk se Clarkovi povedl ještě téhož roku. Stal se hledaným zločincem, to ho ale neodradilo od páchání další trestní činnosti a dalších útěků z vězení.

Mohlo by se vám líbit

Mafiánská šéfka Pupetta: Královna Camorry Assunta Maresca pomstila vraždu svého muže, poté velela neapolskému podsvětí

Zatímco v Jižní Americe svého času mafii a drogovým kartelům velela obávaná Griselda Blanco, v Itálii se do popředí mafiánských klanů dostala krásná Assunta Maresca přezdívaná Panenka. Svým půvabným vzhledem klamala okolí a nikdo by v ní nehledal chladnokrevnou vražedkyni, kterou ve skutečnosti byla. Přesto jí Neapol za její činy tleskala.
svetzeny.cz

Stockholmský syndrom

V srpnu roku 1973 ozbrojený lupič Jan-Erikem Olsson přepadl banku Sveriges Kreditbank ve Stockholmu. Během přepadení vzal čtyři rukojmí (tři ženy a jednoho muže) a po policii požadoval, aby za ním do banky přivedli jeho spoluvězně a pravděpodobně i komplice v probíhajícím zločinu. Nebyl jím samozřejmě nikdo jiný než Clark Olofsson, který spolu s Olssonem držel rukojmí v zajetí trezorové místnosti celých šest dní.

Během této doby si rukojmí postupně vytvořili emocionální pouto ke svým únoscům – začali je vnímat jako ochránce, nikoliv jako nepřátele. Dokonce se po propuštění báli svědčit proti nim a někteří z nich se s pachateli dál přátelili. Tento zvláštní psychologický fenomén popsal kriminalista Nils Bejerot, který jej pojmenoval podle města, kde se incident odehrál – Stockholm syndrome. Od té doby se termín používá k označení situací, kdy oběť únosu nebo dlouhodobého zneužívání cítí vůči svému trýzniteli loajalitu či dokonce náklonnost. Po ukončení přepadení byl Clark zadržen, ale tvrdil, že se sám stal rukojmím Olssona a že se vlastně pokoušel situaci uklidnit. Díky tomu dostal nižší trest a po několika letech byl propuštěn.

Mohlo by se vám líbit

Kokainová královna Griselda Blanco zavraždila 3 manžely, pochovala 3 syny a strach z ní měl i Pablo Escobar

Griselda Blanco je jméno, jež dodnes budí ze sna všechny, kteří měli co do činění s drogami v Jižní Americe či na Floridě. Bezcitná narkobaronka ovládla v sedmdesátých a osmdesátých letech obchod s kokainem a nemilosrdně se zbavila kohokoliv, kdo se jí pokusil vzepřít. Do svých obchodů namočila i své tři syny, kteří v drogovém kartelu našli smrt. A čtvrtý syn svoji matku dodnes proklíná.
svetzeny.cz

Další kriminální život a útěky

Olofsson sice na chvíli zmizel z očí veřejnosti, ale v 80. a 90. letech se znovu dostal do potíží se zákonem. Přepadení bank, pašování drog a další trestné činy ho neustále dostávaly zpět do vězení. Během svého života několikrát utekl z vězení a cestoval po Evropě pod falešnými identitami. Přestože byl mnohokrát zatčen, vždy si našel způsob, jak se dostat ven a pokračovat v kriminální činnosti.

Jeho nesporné charisma a jistá přitažlivost však působily, že veřejnost byla většinou na jeho straně a fandila mu. Hodně tomu pomohla i média, která byla kritizována za to, že Olofssona často vykreslovala jako přitažlivého hrdinu. Ženy hromadně podléhaly jeho šarmu, není proto divu, že Clark za svůj život zplodil šest dětí. Oženil se však jen jednou a to s Belgičankou Marijke Demuynck, s níž byl ženatý do roku 1999. V roce 1991 přijal její příjmení a křestní jméno si změnil na Daniel, zřejmě v touze žít napravený život, to se mu ale nikdy nepodařilo. Naposledy byl Olofsson odsouzen k odnětí svobody za pašování drog v roce 2008, od té doby se o něj přetahovaly Belgie a Švédsko. Podle dostupných informací měl v roce 2018 po znovuzískání švédského občanství získat svobodu, o jeho současném životě se ale téměř nic neví.

Pokud vás zajímá více ze života „první švédské zločinecké celebrity“ Clarka Olofssona, podívejte se na šestidílnou sérii Clark: Hvězdný zločinec na Netflixu. Jelikož je ale postavená na autobiografii Clarka Olofssona, která samotná není vždy pravdivá, berte celý příběh s rezervou. Vzhledem k hereckému koncertu Billa Skarsgårda, jenž se role Olafssona ujal, se však rozhodně nudit nebudete.

Zajimá vás osud zločinců? Přečtěte si o Belle Gibson, která za účelem výdělku předstírala rakovinu.

Švédský zločinec Clark Olofsson si získal sympatie veřejnosti:
Mohlo by se vám líbit

Co dnes dělá lidská bestie Jaroslav Stodola: Sériový vrah bez emocí se při vyprávění svých hrůzných činů smál

Společně se svou manželkou spáchal Jaroslav Stodola (57) osm chladnokrevných vražd. Své zločiny oba příliš nepromýšleli, přesto jim dlouho procházely. Když za nimi spadla klec, vrah neprojevoval žádnou lítost. Naopak. Během vyprávění jedné z vražd se dokonce smál, když si vzpomněl, jak mu tělo vyklouzlo a začalo sjíždět po schodech na manželku. Z jeho bezcitnosti až mrazí…
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit