Přejít k hlavnímu obsahu

Doktor Smrt Aribert Heim: Řezník z Mauthausenu vězňům vstřikoval benzín do srdce. Lidské ostatky měl jako dekorace

Koncentrační tábor v rakouském Mauthausenu byl považován za jeden z nejkrutějších. Krom nelidských životních podmínek v něm vězni museli tvrdě manuálně dřít, a aby toho snad neměli málo, visela nad nimi hrozba smrti v podobě doktora Ariberta Heima. Šílenému sadistovi se ostatně Doktor Smrt přezdívalo.

Narodil se v 28. června 1914 v rakouském Bad Radkersburgu. Jeho otec pracoval jako policista a matka byla hospodyně. Dětství měl tudíž Heim normální a nic nenasvědčovalo tomu, že by se v něm měly probudit sadistické sklony.

Cesta po koncentračních táborech

Aribert Heim se rozhodl budovat kariéru lékaře a ke studiu medicíny nastoupil ve Vídni, zároveň se ale věnoval závodně lednímu hokeji a byl považován za jednoho z největších talentů. K profesionálnímu sportu ale nakonec nesběhl a rozhodl se držet lékařského řemesla. Studia dokončil v roce 1940, mezitím se ale už přidal k NSDAP a po absolvování univerzity dobrovolně vstoupil k ozbrojeným jednotkám SS-Waffen.

Brzy si začal budovat jméno a o rok později byl pověřen funkcí inspektora koncentračních táborů. Jeho první kroky vedly od  Sachsenhauesenu přes Buchenwalddo Mauthausenu, kde začalo jeho bestiální řádění. Zatímco v Osvětimi prováděl své kruté experimenty bez anestezie na nevinných vězních doktor Josef Mengele přezdívaný Anděl smrti, Aribert Heim si vysloužil přezdívku Doktor Smrt nebo Řezník z Mauthausenu.

Mohlo by se vám líbit

Anděl smrti posedlý dvojčaty: Josef Mengele za své zvrácené zločiny nebyl nikdy potrestán

Druhá světová válka přinesla smrt a utrpení milionům lidí a odhalila mnoho krutých lidských bytostí, jejichž jméno dodnes kvůli jejich strašlivým činům vzbuzuje hrůzu. Jedním z takových jmen je bezesporu Josef Mengele – lékař v koncentračním táboře Osvětimi, který si díky svým zvráceným experimentům na lidech vysloužil přezdívku Anděl smrti.
svetzeny.cz

Nelidské zacházení

Heimovou specializací byl nervový a krevní systém a jeho fantazie, jak týrat co největší počet nevinných obětí, jako by neznala mezí. Vězňům koncentračního tábora s chutí vstřikoval přímo do srdce nejrůznější chemikálie včetně benzínu, a s potěšením sledoval, jak trpí a pomalu umírají krutou smrtí. Vyžíval se také v nejrůznějších amputacích a operacích prováděných za plného vědomí pacientů. Jejich bolestmi a utrpením se jen bavil.

Šílenému doktorovi ale ani týraní a mučení vězňů nestačilo a ve svých zvrácenostech dokázal zajít ještě dál. Například si doma vystavoval lebky lidí, které utýral k smrti, a dělal si ze svých „trofejí“ výstavku. Lidské ostatky údajně používal například také jako těžítka. Podle svědků dokonce nechal pro velitele koncentračního tábora v Mauthausenu vyrobit stínítko na lampu z kůže vězně.

Jeho nelidské a kruté pokusy naštěstí neměly v Mauthausenu dlouhého trvání. Aribert Heim opustil koncentrační tábor po pouhých pěti měsících působení a jeho další kroky vedly do esesácké nemocnice ve Vídni, odkud zamířil do vojenské nemocnice ve Finsku. Zde však padl do zajetí, z něhož byl v rámci vánoční amnestie propuštěn až po válce, na konci roku 1947.

Mohlo by se vám líbit

Lidská bestie Adolf Eichmann: Poslal miliony lidí na smrt, lítost nad svými činy nikdy nepocítil

Sice nikoho osobně nezabil, ale přesto má Adolf Eichmann (†56) na rukou krev mnoha nevinných obětí. Vymyslel totiž, jak se zbavit co nejvíce Židů, které jeho vůdce tolik nenáviděl. Deportace a továrny na smrt byly jeho nápad. Po válce dlouho unikal spravedlnosti, ale nakonec se svého trestu dočkal. U soudu pak všechny šokoval svým alibismem a nulovou lítostí.
svetzeny.cz

Utajená identita i nejasná smrt

Následné dva roky tajil svoji identitu a pracoval jako pomocný dělník, po čase mu ale otrnulo a získal pocit, že už mu nebezpečí v podobě stíhání za zvěrstva, která za druhé světové války napáchal, nehrozí. Vrátil se proto ke své profesi lékaře a nastoupil do nemocnice v Německu, později si dokonce otevřel vlastní gynekologickou praxi v domnění, že mu již žádný postih nehrozí.

Až v roce 1962 byl na Heima vydán oficiální zatykač. Díky svému informátorovi však stihl bývalý nacista utéct ze země a dalších třicet let se mu dařilo se skrývat a informace o jeho osudu jsou nejasné. Údajně utekl do egyptské Káhiry, kde konvertoval k islámu a změnil si jméno na Tárik Faríd Husajn, což potvrdil i jeho syn Rüdiger, jenž údajně svého otce v Egyptě několikrát navštívil.

Některé zdroje tvrdí, že byl dopaden už v roce 1982 a popraven, další zase uvádějí, že zemřel na rakovinu v Káhiře o deset let později. Traduje se také, že žil nějakou dobu v Jižní Americe, konkrétně v Uruguayi. Před několika lety se vyskytla i informace, že stále ještě žije a skrývá se v Patagonii. Pravděpodobně ale za své hrůzné činy během druhé světové války nikdy potrestán nebyl.

Zajímají vás další příběhy z druhé světové války? Přečtěte si, koho chtěl vyvraždit zlý bůh smrti Reinhard Heydrich.

Mohlo by se vám líbit

Zrůdný Ernst Gerke: Šéf českého gestapa popravil čtrnáctiletou Jindřišku a stovky dalších obětí, nikdy nebyl odsouzen

Někdejší velitel pražského gestapa Ernst Gerke vstoupil do dějin jako jedna ze zásadních postav nacistického režimu, jehož jméno je spojováno s řadou hrůzných činů spáchaných během druhé světové války. Jeho přičiněním bylo zmařeno mnoho nevinných životů. Zapálený nacista ale za své kroky nikdy nebyl potrestán.
svetzeny.cz
Doktor Smrt Aribert Heim a koncentrační tábor v Mathausenu:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit