Přejít k hlavnímu obsahu

Korunovační kuře a zlatý kočár: Připomeňte si nejzajímavější fakta o korunovaci královny Alžběty II.

S korunovací krále Karla III. nastal správný čas připomenout si korunovaci královny Alžběty II., která se konala 2. června 1953 ve Westminsterském opatství v Londýně, a byla první televizní korunovací na světě. Byla to již šestá korunovace, která se v tomto opatství konala, a šlo o naprosto úchvatnou podívanou.

Mohlo by se vám líbit

Korunovace se blíží a princ William se modlí za počasí. Co se stane, když bude pršet?

Říká se, že déšť je štěstí ve váš svatební den - ale co korunovace? Už jen den do sobotního korunovačního ceremoniálu krále Charlese a královny Camilly, královská rodina zkouší ve Westminsterském opatství, ulice Londýna jsou lemovány vlajkami a BBC předpovídá, že do města přijdou statisíce lidí. Chtějí zažít nezapomenutelné slavnosti – ale možná si budou muset sbalit deštník. Meteorologický úřad aktuálně předpovídá deštivý víkend — zpestřený teplým počasím!
svetzeny.cz

Na korunovaci dorazila ve zlatém kočáru

Královna Alžběta II. dorazila do opatství ve zlatém kočáru pojmenovaném Gold State Coach, který táhlo osm šedých koní. Podél ulic Londýna se sešly odhadem tři miliony lidí, aby viděly královnu projíždět kolem. Krásné bílé saténové korunovační šaty královny Alžběty navrhl Norman Hartnell a symbolicky na ně nechal vyšít emblémy Spojeného království a Commonwealthu. Stejný návrhář již dříve spolupracoval s královnou na její svatební róbě v roce 1947. V korunovační kytici, kterou královna nesla v ruce, byly orchideje a konvalinky z Anglie, věncovec květnatý ze Skotska, orchideje z Walesu a karafiáty ze Severního Irska a ostrova Man. Během bohoslužby si královna Alžběta II. navlékla na pravý prsteníček prsten se safírem a rubínem. Tento korunovační prsten byl vyroben pro korunovaci krále Viléma IV. v roce 1831 a používá se téměř při každém následujícím korunovačním ceremoniálu. Její královský klenotník, Garrard, navrhl několik královských klenotů, které královna měla na korunovaci.

Mohlo by se vám líbit

Přísná pravidla královského stolování: Jak vypadá kultivované chování a dokonalá etiketa?

Stolování královské rodiny je jednou z tradicí monarchie a důležitou součástí veřejného života královského dvora. Královská rodina dodržuje řadu přísných pravidel při stolování, která mají zajišťovat kultivované chování a ukázat úctu k hostům a tradicím.
svetzeny.cz

Velkolepá korunovace

Když se královna Alžběta stala královnou, byla jí pouhých 25 let. Korunovace královny Alžběty II. byla rozdělena do šesti částí: uznání, přísaha, pomazání, investitura (včetně korunovace), intronizace a poklona. Korunovaci královny Alžběty II. vysílala televizní stanice BBC, přičemž tato událost přilákala 27 milionů diváků ve Spojeném království a 11 milionů posluchačů rádia. Celkem se na historickou bohoslužbu ve Westminsterském opatství sešlo 8 251 hostů ze 129 národů a území. Korunovace královny Alžběty II. byla důležitým mezníkem vztahu královské rodiny k moderním médiím. Během svého dlouhého panování reprezentovala svůj národ při mnoha významných příležitostech. Korunovace královny Alžběty byla nejen velkolepou historickou událostí, ale také velkou záležitostí módy.

Během korunovace vzniklo korunovační kuře

Korunovace královny Alžběty byla jedinečnou příležitostí vidět královskou rodinu v celé své kráse. Byla to nádherná událost, která zůstává v paměti mnoha lidí dodnes. Tato událost dala dokonce vzniknout novému receptu, kdy během korunovace královny Alžběty vzniknul nový způsob pohoštění zahraničních hostů, tzv. korunovační kuře. Tento recept byl vytvořen královskou květinářkou Constance Spry a skládal se ze studeného kuřete v kari smetanové omáčce a kořeněného salátu z rýže, zeleného hrášku a bylinek. Toto jídlo ihned získalo na popularitě a stalo se pevnou součástí britské kuchyně. Netrvalo dlouho a korunovační kuře začaly vyrábět i běžné domácnosti. Pět měsíců po korunovaci se královna Alžběta a princ Philip vydali na nejdelší turné po Commonwealthu v historii, během něhož navštívili Západní Indii, Austrálii, Nový Zéland, Asii a Afriku. Tyto cesty byly pro královnu i pro celý královský dvůr velkou výzvou, ale zároveň přinesly i mnoho nezapomenutelných zážitků a významných setkání.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit