Přejít k hlavnímu obsahu

Lovec nacistů Bohuslav Ečer: Účastnil se Norimberského procesu, později bránil Miladu Horákovou. StB ho přišla zatknout

Právě díky němu byli odsouzeni někteří z předních vůdců nacistického Německa a byl to on, kdo Čechy zastupoval u Norimberského procesu. Díky dokonalým znalostem českého i mezinárodního trestního práva se Bohuslav Ečer stal světově uznávaným odborníkem, ale na růžích ustláno rozhodně neměl.

Narodil se 31. července 1893 do velmi chudé rodiny pracovníka u dráhy. Ačkoliv během jeho dětství a dospívání rozhodně neměli peněz nazbyt, podařilo se Bohuslavu Ečerovi vystudovat gymnázium v Kroměříži a vydal se do Vídně, kde se rozhodl pro studium práv. V roce 1915 byl však povolán do armády a vysokou školu tak nemohl dokončit. Podařilo se mu to až po válce na Karlově univerzitě v Praze, odkud odešel do Brna. Zde si založil vlastní advokátní praxi zaměřenou na trestní právo a také se oženil a založil rodinu.

Hrozba komunismu i nacismu

Krátce se ocitl také ve funkci brněnského městského zastupitele za Komunistickou stranu Československa, příčila se mu ale postupná bolševizace i tlak sovětského vedení, takže byl kvůli neustálému odporu ze strany vyloučen. V té době už nad Evropou visela hrozba německého nacismu, kterou Ečer správně vypozoroval a snažil se před ní varovat. Bohužel tím na sebe především přilákal pozornost gestapa, a tak se i se svojí rodinou ocitl v ohrožení.

Po okupaci Československa se spolu s manželkou a dvěma dcerami rozhodl pro emigraci a přes Záhřeb a Bělehrad doputoval až do Paříže. Ani tady nezůstal nečinný, účastnil se činnosti Československého národního výboru a po dalším útěku do Velké Británie se stal zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí československé exilové vlády. Jeho hlavním posláním bylo mezinárodní trestní právo, válečné právo a válečné zločiny, a proto se zde také stal členem komise London International Assembly pro válečné zločiny, kde prosadil označení NSDAP, SA, SS a gestapa za zločinecké organizace.

Mohlo by se vám líbit

Lidská bestie Adolf Eichmann: Poslal miliony lidí na smrt, lítost nad svými činy nikdy nepocítil

Sice nikoho osobně nezabil, ale přesto má Adolf Eichmann (†56) na rukou krev mnoha nevinných obětí. Vymyslel totiž, jak se zbavit co nejvíce Židů, které jeho vůdce tolik nenáviděl. Deportace a továrny na smrt byly jeho nápad. Po válce dlouho unikal spravedlnosti, ale nakonec se svého trestu dočkal. U soudu pak všechny šokoval svým alibismem a nulovou lítostí.
svetzeny.cz

Lovec nacistů

Po válce se Ečer aktivně podílel na tom, aby se nacistům dostalo spravedlivých trestů. Byl vedoucím československého vyšetřovacího týmu a významně se podílel na vzniku Mezinárodního vojenského tribunálu pro potrestání válečných zločinců, který po válce zasedl v Norimberku a kterého se Bohuslav Ečer účastnil jako předseda československé delegace. Byl to právě on, komu se podařilo dopadnout německého státního ministra pro Protektorát Čechy a Morava Karla Hermanna Franka, jenž byl zodpovědný mimo jiné za vyhlazení Lidic a Ležáků. Ečer jej vyslýchal jako první a hned na začátku mu sdělil dnes již legendární větu: „Nepoužil jsem a nepoužiji vašich metod. Těch se bát nemusíte. Nejsme Němci, nemstíme se. Budeme jen trestat.“

Své zážitky z celého tohoto období popsal v populárně naučných knihách Norimberský soud, Jak jsem je stíhal, Právo v boji s nacismem a Poučení norimberského soudu pro Slovany. Po skončení norimberského procesu působil v Haagu jako soudce Mezinárodního soudního dvora, později se však vrátil do České republiky. Hned v roce 1948 se stal nejprve docentem a poté profesorem mezinárodního práva trestního na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Mohlo by se vám líbit

Nacistický šéf Osvětimi Rudolf Höss: Nechal zabít milion lidí, žil v blahobytu a skončil na šibenici

I řadu desetiletí od konce druhé světové války se neustále vynořují hrůzné příběhy lidí, kteří zažili nelidské zacházení v koncentračních táborech. Jedním z nejhorších byla polská Osvětim, kde pevnou rukou vládl velitel Rudolf Höss, jenž měl na svědomí víc než milion lidských životů. Dostal zasloužený trest?
svetzeny.cz

Pod drobnohledem StB

Ačkoliv měl Ečer na kontě mnoho záslužných činů, stal se po válce trnem v oku komunistům. Nebylo se čemu divit, vrátil se aktivně do politiky a patřil mezi ty, kteří očekávali, že pád komunismu přijde brzy. Sociální demokraté navíc měli v plánu dosadit Ečera na post předsedy vlády. Stále ještě byl profesorem na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, ta však byla v roce 1950 zrušena a Ečer tím přišel o místo.

StB měla na Ečera spadeno také proto, že se veřejně postavil na stranu Milady Horákové, která byla ve vykonstruovaném politickém monstrprocesu v roce 1950 odsouzena k trestu smrti. StB Ečera dlouhodobě pronásledovala a odposlouchávala, až konečně našla důvod, proč ho zatknout. Přišli ale pozdě, Ečer již byl po smrti. Tu údajně způsobila právě zpráva, že se StB chystá k jeho zatčení, a Ečer z rozrušení prodělal infarkt, který se mu stal osudným. Jeho manželka Ludmila unikla následkům tím, že se nechala zavřít do psychiatrické léčebny, dcera Jana bohužel byla na dvanáct let zatčena, propuštěna však byla v roce 1960 při amnestii. V roce 2019 Bohuslavu Ečerovi prezident Miloš Zeman propůjčil in memoriam Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy.

Zajímají vás osudy zajímavých lidí, kteří se zapsali do dějin? Přečtěte si o Adolfu Eichmannovi, který se do dějin zapsal velmi nechvalně.

Mohlo by se vám líbit

Zrůdný Ernst Gerke: Šéf českého gestapa popravil čtrnáctiletou Jindřišku a stovky dalších obětí, nikdy nebyl odsouzen

Někdejší velitel pražského gestapa Ernst Gerke vstoupil do dějin jako jedna ze zásadních postav nacistického režimu, jehož jméno je spojováno s řadou hrůzných činů spáchaných během druhé světové války. Jeho přičiněním bylo zmařeno mnoho nevinných životů. Zapálený nacista ale za své kroky nikdy nebyl potrestán.
svetzeny.cz
Takto vypadal Norimberský proces:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit