Přejít k hlavnímu obsahu

Magdalena Rettigová: Vlastenka, nebo kuchařka? Kdo byla žena, podle jejíchž receptů se vaří dodnes

Magdalena Dobromila Rettigová – jméno, které je v českých kuchyních dodnes známé. Ale byla tato žena skutečně „jen“ kuchařka, nebo také významná vlastenka a propagátorka české kultury? Pojďme se ponořit do života této výjimečné ženy, která nejen že napsala jednu z nejznámějších českých kuchařek, ale svým životem inspirovala generace žen.

Magdalena Dobromila Rettigová, rozená Artmannová, přišla na svět 31. ledna 1785 v nedalekém Všeradicích. Byla to doba, kdy se česká identita hledala v rámci habsburské monarchie, a tak Magdalena vyrůstala v prostředí, kde němčina dominovala jak ve vzdělání, tak v běžné komunikaci. Bohužel už v útlém věku přišla o otce a sourozence, což na ni mělo velký dopad.

S matkou se pak odstěhovala do Plzně a později do Prahy, kde musela pomáhat s domácností. Do školy šla až v deseti letech, do té doby ji učila matka v německém jazyce. Magdalena Rettigová neuměla česky až do svých osmnácti let. Až díky seznámení se a následnému manželství s českým buditelem a spisovatelem Janem Aloisem Sudipravem Rettigem se z ní po sňatku z roku 1808 stala vlastenecky orientovaná buditelka. 

Mohlo by se vám líbit

Potomek spisovatele Karla Havlíčka Borovského: Zdeňka Havlíčková byla nazývána dcerou národa, vlastenci ji zavrhli kvůli lásce

Většinu svého dětství prožila jako sirotek, přesto mladá Zdeňka Havlíčková příliš nestrádala. Adoptoval si ji totiž český národ, který na její konto dokonce vyhlásil sbírku a zajistil jí tak mládí ve slušném blahobytu. Zdeňka ale vlastence zradila ve chvíli, kdy následovala své srdce. Jaký byl její osud?
svetzeny.cz

Začátek vlastenecké cesty

Když se Magdalena provdala za Jana Aloise Sudiprava Rettiga, českého advokáta a vlastence, začala její vlastní cesta k českému národnímu hnutí. Manžel ji podporoval v jejích snahách o zlepšení postavení českých žen, a to nejen na poli vzdělání, ale i v rámci domácnosti. Rettigová se rozhodla, že prostřednictvím kuchyně a vzdělávání žen může nejlépe přispět k národnímu obrození.

Jejich manželství bylo harmonické a plné podpory, přesto nebyla Magdalena tak úplně šťastná. Mohlo za to především velké množství potratů, které prodělala. Zároveň se ale začala angažovat v osvětě žen. Ve své době totiž bylo běžné, že ženy byly vzdělávány jen minimálně a jejich hlavním úkolem bylo starat se o domácnost. Magdalena Rettigová to však viděla jinak – věřila, že ženy mohou mít větší vliv na společnost, pokud budou mít správné vzdělání a dovednosti. Zároveň ale nezatracovala úlohu žen coby hospodyněk, a tak jí společnost naslouchala.

Kuchařka i vlastenka

Magdalena Rettigová je dodnes nejznámější díky své kuchařce „Domácí kuchařka“, kterou vydala v roce 1826. Kniha se stala hitem tehdejších domácností a i dnes ji najdete v mnoha českých kuchyních. Co však tuto kuchařku dělá tak zvláštní, je to, že byla jednou z prvních, která psala v českém jazyce. V té době bylo zvykem psát kuchařky v němčině, ale Rettigová chtěla, aby české ženy měly přístup k receptům ve své mateřštině. Její kuchařka obsahovala nejen recepty, ale i rady, jak správně vést domácnost.

Ale byla Rettigová opravdu „jen“ kuchařka? Ani náhodou. Mnoho jejích současníků ji považovalo za významnou vlastenku, která přispěla k českému obrození nejen prostřednictvím svých receptů, ale také tím, že povzbuzovala ženy, aby se vzdělávaly, pečovaly o své rodiny a přitom nezapomínaly na svůj národ. Pořádala literární posezení, na nichž se recitovaly české básně. Stála u všech významných kulturních akcí svého okolí a referovala o nich jako dopisovatelka časopisu Květy. Osobně se stýkala s vlastenci, s Františkem Palackým, s Josefem JungmannemPavlem Josefem Šafaříkem a dalšími.

Mohlo by se vám líbit

Životní láska prvního českého prezidenta Masaryka: Charlotta Garrigue bojovala za práva žen, její zdraví podlomilo odloučení od manžela

Ačkoliv se narodila a vyrostla v Americe, stala se jednou z nejdůležitějších žen české historie. Manželka prvního českého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka bojovala nejen za práva žen, ale i za demokracii a svobodu naší vlasti. Kdo byla intelektuálka Charlotta?
svetzeny.cz

Podpora české kultury a vzdělání

Magdalena Rettigová byla členkou různých ženských spolků a podporovala vzdělávání žen, což bylo v tehdejší době revoluční. Organizovala kurzy, kde učila ženy nejen vařit, ale i psát, číst a diskutovat o národních otázkách. Také se angažovala v literatuře – psala básně, povídky a překládala zahraniční literaturu. Rettigová pevně věřila, že ženy mají klíčovou roli v národním obrození. Svou prací chtěla dokázat, že kuchyně může být místem, kde se rodí nejen dobré jídlo, ale i vlastenecké myšlenky.

Magdalena Dobromila Rettigová zemřela 5. srpna 1845 ve věku 60 let v Litomyšli. Její odkaz však žije dál – a to nejen díky její slavné kuchařce. Její práce a nasazení pro českou kulturu a vzdělávání žen ji učinily jednou z nejvýznamnějších postav českého národního obrození. Její kuchařka byla opakovaně vydávána po celé generace a mnoho jejích receptů se vaří dodnes.

Zajímají vás příběhy silných žen? Přečtěte si o životě manželky vědce Stephena Hawkinga.

Mohlo by se vám líbit

Joan Clarke: Mladá matematička pomohla vyhrát druhou světovou válku, na prolomení kódu Enigma pracovala tajně

Existuje jen málo žen, o nichž se ví, že měly přímý podíl na ukončení druhé světové války. Patří mezi ně mimo jiné britská matematička a kryptoanalytička Joan Clarke, bez jejíhož přičinění by možná válka dopadla jinak. Jakožto jediná žena v týmu se naučila ovládat metodu na prolamování šifrovaných kódů, což pomohlo válku vyhrát, o svých úspěších ale musela dlouhá léta mlčet.
svetzeny.cz
Galerie: Magdalena Rettigová: Vlastenka, nebo kuchařka? Kdo byla žena, podle jejíchž receptů se vaří dodnes
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit