Přejít k hlavnímu obsahu

Naděžda Stalinova: Manželka diktátora trpěla manželovu krutou povahu, Stalin po ní házel pomerančové slupky. Její sebevraždu nikdy nepřiznal

Sovětského krutovládce Josefa Vissarionoviče Stalina není třeba dlouze představovat, jelikož jeho diktátorská vláda ovlivnila dění také v tehdejším Československu. O čem se ale téměř nemluví, je jeho osobní život a fakt, že pohřbil hned dvě manželky. Tou druhou se stala Naděžda Syanidzova, která spáchala sebevraždu. Co ji k tomu vedlo?

Josef Vissarionovič Stalin byl sovětský politik, který vládl Sovětskému svazu od poloviny 20. let do své smrti v roce 1953. Narodil se v Gruzii v roce 1878 a původně se jmenoval Josif Džugašvili. Stalin postupně získal moc uvnitř komunistické strany po smrti Vladimira Lenina a zavedl totalitní režim. Pod jeho vládou se Sovětský svaz proměnil v průmyslovou velmoc, ale jeho vláda byla také poznamenána rozsáhlými čistkami, deportacemi, represemi a hladomory, které vedly k smrti milionů lidí. Během druhé světové války se stal klíčovým spojencem Spojenců v boji proti nacistickému Německu. Stalinův odkaz je dodnes kontroverzní kvůli jeho brutálním metodám a diktátorské vládě. Přesto měl tento krutovládce i osobní život a dokázal se zamilovat.

Zamilovaný Stalin

S Naděždou to nebylo první manželství, které Stalin absolvoval. Předcházel mu svazek s Jekatěrinou Svanidzovou, kterou Stalin údajně bezmezně miloval. Dokonce natolik, že se při pohřbu ze samého neštěstí vrhnul za svojí zesnulou láskou do jejího hrobu. Jeho poskokové mu pak raději zabrali zbraň, protože se báli, aby si ze žalu neublížil. Jekatěrina podle záznamů zemřela na tuberkulózu či břišní tyfus ve stejném roce, kdy porodila syna Jakova.

Svoji druhou ženu Naděždu poznal Stalin v roce 1917. Tehdy mu bylo devětatřicet a jí pouhých patnáct let. Přesto neodolala jeho charismatu a bláznivě se do něj zamilovala a po bolševickém převratu se nechala zaměstnat jako jeho sekretářka. Jakmile se jejich vztah stal oficiálním, Stalin dlouho neotálel. Po roce požádal Naděždu o ruku, a protože vzhledem ke svým ideálům si nepotrpěli na honosné ceremonie, místo svatby se spokojili s obyčejnou registrací. Brzy poté si pořídili dvě děti.

Mohlo by se vám líbit

Ukradené děti z porodnic v komunistickém Československu. Novorozeňata byla prohlášena za mrtvá a mizela neznámo kam

Přestavte si, že porodíte zdravé dítě a druhý den vám sestra v porodnici řekne, že je mrtvé. Už nedostanete šanci ho vidět, porodnice ho údajně nechá zpopelnit a pohřbít. Takové případy se děly v 70. letech nejen v Československu. Případy odhalující kšeftování s dětmi se snaží už několik let objasnit známý novinář Josef Klíma.
svetzeny.cz

Slupky od pomeranče

Naděžda byla vzdělaná, inteligentní žena se silnými názory a údajně jediný člověk, který mohl Stalina kritizovat. Přestože však sdílela mnoho z politických ideálů sovětského režimu, stále více se odcizovala Stalinově rostoucí brutalitě a jeho politickým metodám. Jejich manželství bylo komplikované – Stalin byl známý svou chladnou, despotickou povahou a často ji veřejně ponižoval, což zhoršovalo Naděždino psychické zdraví. Trpěla depresemi a jejich vztah byl čím dál více zatížen konflikty.

Zlom nastal v roce 1932, kdy se během oficiální večeře Stalin před hosty Naděždě vysmíval, což ji hluboce ranilo. Stalin byl údajně opilý, flirtoval s jinými ženami a po své manželce měl dokonce házet slupky od pomerančů. Ta o několik hodin později, ve svém pokoji, spáchala sebevraždu střelnou zbraní. Bylo jí pouhých jednatřicet let.

Mohlo by se vám líbit

Samoobsluhy za socialismu: Prázdné regály, vůně mleté kávy a fronty na banány. Připomeňme si, co jsme nakupovali k jídlu

V porovnání s dnešními obřími nákupními centry nacpanými nepřeberným množstvím nejrůznějších produktů všeho druhu byly komunistické „sámošky“ slabým odvarem, obzvlášť tehdy, když police v nich zely prázdnotou a na všechno se stály fronty. Přesto se na tuto dobu často vzpomíná s nostalgií.
svetzeny.cz

Nepřiznaná sebevražda

Okolnosti její smrti zůstávají dodnes obestřeny tajemstvím – spekuluje se, zda šlo skutečně o sebevraždu, nebo zda byla její smrt nějakým způsobem spojena s politickými machinacemi. Mluvilo se také o tom, že byla nejen Stalinovou partnerkou, ale i dcerou. Její matka totiž údajně přiznala, že neví, kdo je vlastně Naděždy otec, a že se v řadě jejích milenců nacházel i samotný Stalin.

Naděždina smrt měla na Stalina hluboký dopad. Ačkoli o ní veřejně nikdy nehovořil, její ztráta ho zřejmě zasáhla více, než si byl ochoten připustit. Po její smrti se stal ještě více uzavřeným a paranoidním. Zároveň se Naděžda stala nepohodlnou postavou pro sovětskou propagandu, a tak byla postupně vymazána z oficiálního příběhu. Sám Stalin vydal příkaz, aby se její smrt nijak nevyšetřovala, a vydal prohlášení, že zemřela na apendicitidu. Dokonce se ani nezúčastnil jejího pohřbu. Její jméno se stalo tabu, a i její děti o ní jen zřídka mluvily.

Zajímá vás život v dobách socialismu? Přečtěte si, jak probíhaly výslechy u STB.

Manželka Stalina Naděžda Syanidzova spáchala sebevraždu:
Mohlo by se vám líbit

Jak se žilo za socialismu v paneláku. Na byty jako přes kopírák se čekalo i deset let

Bydlet v paneláku na nově vznikajícím obřím sídlišti býval kdysi sen mnoha lidí. Jenže realita byla mnohdy o dost drsnější než představy o krásném moderním bydlení. Kvantita bohužel v mnoha případech pokulhávala za kvalitou, což nebylo za socialismu nic mimořádného. Že bylo něco nevyhovující, nevadilo, hlavně že to bylo podle norem.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit