Přejít k hlavnímu obsahu

První dáma Haute Coutoure Coco Chanel: Vyrostla v sirotčinci, za války údajně kolaborovala s nacisty

Gabrielle "Coco" Chanel, jedna z nejvýznamnějších postav světové módy, se narodila 19. srpna 1883 v městečku Saumur ve Francii. Její cesta k vrcholu módního průmyslu nebyla jednoduchá a byla plná překážek, které musela překonávat, nakonec se však stala módní ikonou francouzského šarmu a elegance. Přesto umírala sama.

Dětství v sirotčinci

Coco Chanel vyrůstala v chudobě. Její matka, Jeanne Devolle, byla neprovdaná pradlena, a otec, Albert Chanel, byl potulný obchodník. Po smrti matky v roce 1895, kdy bylo Coco pouhých dvanáct let, se její otec rozhodl opustit rodinu. Coco a její dvě sestry byly umístěny do klášterního sirotčince v Aubazine. Zde se Coco naučila šít, což se stalo základem její budoucí kariéry.

Klášter vedly přísné benediktinské jeptišky, které mladé dívky učily disciplíně a zručnostem, jež jim mohly být užitečné v praktickém životě. Pro mladou Gabrielle bylo toto období sice těžké, ale naučilo ji, jak přežít v tvrdém světě. Po odchodu ze sirotčince začala pracovat jako švadlena a příležitostně si přivydělávala zpěvem v kabaretech a kavárnách, kde získala přezdívku Coco, ráda totiž zpívala píseň o dívence, které se ztratil psík jménem Coco.

Mohlo by se vám líbit

První žena, která přežila porod císařským řezem: Beatrix Bourbonské rozřízli břicho, protože mysleli, že už je stejně mrtvá

Porody císařským řezem jsou v dnešní době naprosto běžné. V minulosti se k nim ale přistupovalo jako k poslednímu zoufalému pokusu, jak zachránit dítě obětováním matky. Silné bolesti, stres, ztráta krve a pravděpodobnost infekce totiž obvykle znamenaly pro ženu rozsudek smrti, pokud už nebyla mrtvá. Výjimkou potvrzující pravidlo byl porod Beatrix Bourbonské, která přivedla na svět Václava, posledního syna krále Jana Lucemburského.
svetzeny.cz

Cesta k módnímu Olympu

Kariéra jedné z nejslavnějších návrhářek historie začala celkem nenápadně, ovšem brzy nabrala na obrátkách. Díky své vášni pro módu a neobvyklé vizi začala navrhovat jednoduché, ale elegantní klobouky. V roce 1910 si Coco otevřela svůj první obchod v Paříži na Rue Cambon, nesoucí jméno Chanel Modes. Její klobouky byly rychle oblíbené mezi bohatými Pařížankami, což jí umožnilo rozšířit svůj sortiment.

Jedním z klíčových momentů její kariéry byl ale milenecký vztah s bohatým Angličanem Arthurem Capelem, který jí finančně pomohl otevřít další butiky v Deauville a Biarritzu. Coco Chanel však nebyla pouze milenkou movitého muže; byla hlavně pracovitou ženou s vizí udělat revoluci v módě, což se jí podařilo. V roce 1913 uvedla na trh svou první kolekci volnočasového oblečení z jemných žerzejových látek, což bylo převratné, protože do té doby byly tyto materiály považovány za nevhodné pro ženskou módu.

Mohlo by se vám líbit

Jaroslava Popelka o finančním plánování pro ženy: Jak převzít kontrolu nad svými penězi?

Práce s osobními financemi není jednoduchá. V dnešní době, kdy se téměř všechno točí okolo peněz, je potřeba jim věnovat zvláštní pozornost. V tomto článku pro vás máme cenné rady a tipy od finanční specialistky a autorky projektu Zatraceně dobré rady, Jaroslavy Popelky o tom, jak převzít kontrolu nad svými penězi a naučit se finančně plánovat.
marianne.cz

Revoluce v módě

Coco Chanel se proslavila především tím, že osvobodila ženy od korzetů a těžkých, nepohodlných šatů, jež byly v té době standardem. Její návrhy byly jednoduché, pohodlné a přitom elegantní. V roce 1925 představila světu slavné "malé černé" – jednoduché černé šaty, které se staly synonymem pro nadčasovou eleganci a styl.

Další ikonický návrh pocházel z roku 1921, kdy Coco uvedla na trh parfém Chanel No. 5. Tento parfém se stal jedním z nejprodávanějších na světě a dodnes je symbolem luxusu a ženskosti. Recept je naprosto tajný a dodnes ho zná jen několik zasvěcených lidí. V roce 1926 Coco také zavedla do módy námořnické pruhy, inspirované uniformami francouzských námořníků, které jsou dodnes oblíbené.

Mohlo by se vám líbit

Temný život legendární zpěvačky Édith Piaf: Dětství měla kruté a její jediná dcera zemřela jako batole

Kdo by neznal legendární šansoniérku Édith Piaf, jejíž píseň Non, je ne regrette rien dojímá posluchače ještě několik let po její smrti? Osud této křehké ženy byl velmi těžký a tragický, její kariéra se však stala legendární a Francouzi ji dokonce prohlásili za „zpěvačku století“.
svetzeny.cz

Kolaborace s nacisty

Milostný život Coco Chanel ji ale málem dovedl ke zkáze. Kromě již zmíněného Capela měla i vztah s ruským velkovévodou Dmitrijem Pavlovičem a s vévodou z Westminsteru, jedním z nejbohatších mužů své doby. Navzdory těmto vztahům se nikdy nevdala, což bylo na svou dobu neobvyklé a svědčilo o její nezávislosti a odhodlání být sama sebou.

Během druhé světové války byla Coco obviněna ze spolupráce s nacisty, což vrhlo stín na její reputaci. Odstartovala to její aféra s baronem Hansem Güntherem von Dincklage, německým špiónem, který měl blízké styky s nejvyššími představiteli Třetí říše. Tento vztah začal kolem roku 1941 a trval několik let. Po válce byla dokonce zatčena, ale díky zásahu Winstona Churchilla byla propuštěna. Tento skandál jí přiměl k dočasnému odchodu z veřejného života a Coco strávila několik let v dobrovolném švýcarském exilu.

Svému nacistickému dobrodiníkovi ale nezůstala nic dlužná. Zatímco on se usadil na Baleárách, zatímco Coco mu vyplácela štědrou penzi ze svých příjmů. Sama se rozhodla vrátit do Paříže v roce 1954, kdy jí bylo jednasedmdesát, a to ve velkém stylu. Jejím dalším trhákem se totiž stal proslulý kostýmek, který se skládal z krátkého saka a sukně po kolena. V osobním životě ale štěstí nikdy nepotkala. Zůstala bezdětná a na sklonku života jí dělaly radost jedině pravidelné dávky morfia. Zemřela ve svém apartmá v hotelu Ritz a její poslední slova zněla: „Tak takhle se umírá.“

Zajímají vás módní ikony? Přečtěte si náš článek o Patrizii Reggiani, ženě, která přivedla ke zkáze módní značku Gucci a nechala zabít manžela.

Coco Chanel a její slavné produkty
Mohlo by se vám líbit

Mistr děsu Alfred Hitchcock: Měl slabost pro blondýnky ze svých filmů, dnes by ho každá druhá zažalovala za harašení

Kdo by neznal horor Ptáci či Psycho, slavná díla Alfreda Hitchcocka (†80), jenž si uměl pohrát s děsivou a napínavou zápletkou. Trochu podivínský režisér měl ve svém životě jedinou ženu, která mu stála vždy věrně po boku a měla velký podíl na jeho velkém úspěchu. Ovšem intimnostem s manželkou se Alfred vyhýbal a své choutky si vynahrazoval harašením na blondýnkách, jež velmi rád obsazoval do svých filmů.
svetzeny.cz
Zdroj článku