Přejít k hlavnímu obsahu

„Šílená“ Charlotta Belgická: Mexická císařovna se nesnášela se Sissi, po popravě manžela se zbláznila

Svojí krásou se mohla vyrovnat rakousko-uherské císařovně Sissi, po jejímž postavení odjakživa toužila. Charlotta Belgická byla ctižádostivá a od svého manžela Maxmiliána vyžadovala totéž. Manželský pár měl před sebou zářnou budoucnost, která se ale brzy změnila v horor.

Charlotta byla jedinou dcerou krále Leopolda I. A jeho manželky Luisy Marie Orleánské. I když se narodila 7. června 1840 v Bruselu, vyrůstala v anglickém hrabství Surrey a její rodiče pro ni chtěli zářnou budoucnost. Dostalo se jí proto skvělého vzdělání a po rodičích navíc byla velmi ctižádostivá. Peníze a moc pro ni byly na prvním místě. I přes tyto vlastnosti se jí podařilo vdát se z lásky, ačkoliv se jednalo o předem domluvený sňatek.

Bylo jí sedmnáct let, když se provdala za rakouského arcivévodu Maxmiliána, mladšího bratra císaře Františka Josefa I.. Maxmilián byl velmi pohledný, stejně jako nevěsta ctižádostivý a milý, takže pro krásnou Charlottu nebylo těžké se do něj zamilovat. Novomanželé tak tvořili krásný pár a u rakouského císařského dvora měli zprvu úspěch. Obzvlášť dobré vztahy měla Charlotta se svojí tchyní Žofií, která ji na rozdíl od Sissi považovala za ideální partnerku hodnou císaře.

Mohlo by se vám líbit

Milenka císaře Františka Josefa: Kateřina Schrattová mu 30 let mazala chlebíčky a vyprávěla vtipy

Každý zná příběh lásky rakouského císaře Františka Josefa a krásné Alžběty Bavorské zvané Sissi. Ale v životě významného monarchy hrála významnou roli také jeho druhá osudová žena, jeho milenka Kateřina Schrattová. Se slavnou herečkou udržoval císař milostný poměr přes třicet let. Věrně mu stála po boku až do jeho smrti.
svetzeny.cz

Nenávist mezi Charlottou a Sissi

A právě to byl jeden z důvodů, proč mezi švagrovými Charlottou a Sissi panovala nenávist. Jak známo, tchyně Žofie svoji snachu Sissi, která se stala manželkou císaře Františka Josefa I., nikdy moc nemusela. Sissi proto žárlila na její přízeň věnovanou právě Charlottě, a nejen na to.

Obě švagrové byly velice krásné a pro svůj vzhled obdivované, jedna druhé ale právě tu krásu záviděly a nepřály. Sissi si byla velmi dobře vědoma svých předností i umění konverzace, a tak si snadno získala přízeň svého švagra Maxmiliána. To se zase samozřejmě nelíbilo Charlottě a byl to důvod, proč ona žárlila na Sissi, navíc jí bylo trnem v oku její postavení. Naštěstí se obě švagrové u rakouského dvora nemusely navzájem snášet příliš dlouho, jelikož Charlotta se s Maxmiliánem odstěhovala do Itálie, kde prožila šťastné první roky manželství.

Mohlo by se vám líbit

Jaká byla císařovna Sissi doopravdy: Obdivovaná kráska řešila utajované mindráky různými způsoby

Krásná, laskavá a milující. Tak je obvykle prezentována císařovna Sissi. Byla milována nejen císařem Františkem Josefem I., ale i rakousko-uherským lidem a dodnes je opěvována jakožto jedinečná a pokroková žena. Pravda je ale trochu někde jinde. Císařovna dokázala být také posedlá, nevyzpytatelná, agresivní i nevěrná. Co o Sissi možná nevíte?
svetzeny.cz

Počátky šílenství

Díky tlaku Charlottina otce se postavení novomanželů začalo postupně zlepšovat, jenže když začal Maxmilián v severní Itálii zavádět svá revoluční pravidla, konzervativní císař František Josef I. zakročil a zbavil bratra všech pravomocí. Maxmilián upadl do depresí a psychicky dobře na tom nebyla ani samotná Charlotta, která navíc zjistila, že pravděpodobně nemůže mít děti.

Nějakou dobu se nevědělo, kde vlastně Maxmiliána uchytit, až se nakonec rozhodnutí ujal francouzský císař Napoleon III., který učinil poměrně radikální a kontroverzní krok. Z Maxmiliána udělal mexického císaře a poslal ho i s manželkou do zámoří, aby zemi hospodářsky pozvedl a zavedl v ní evropskou kulturu. I když většina blízkých Maxmiliána i Charlottu od tohoto nebezpečného kroku odrazovala, manželský pár viděl v cestě do Mexika své nové poslání a nechtěl se vzdát možnosti vládnout tak velké zemi.

Mohlo by se vám líbit

Odmítnutá Helena Bavorská: Sestra císařovny Sisi málem skončila v klášteře, nakonec měla jiný osud

Měla předpovězenou zářnou budoucnost hodnou opravdové princezny, osud však zamíchal karty a nakonec bylo všechno jinak. Helena Bavorská zvaná Néné nestanula po boku rakousko-uherského císaře, ve výsledku ale prožila šťastný život, v němž byla milována.
svetzeny.cz

Mexický odpor

V Mexiku ale situace vůbec nebyla růžová. Národ o císaře a císařovnu z Evropy nestál a dával to páru důkladně najevo. Charlotta brala svoji funkci velmi vážně a často po Mexiku cestovala, Maxmilián se snažil ustát politickou situaci, přesto se země bouřila. Mexický císař proto uvažoval o abdikaci, což se nelíbilo císařovně a dala mu jasně najevo, že zřeknutí se trůnu je největší ostuda. Dokonce odjela do Evropy orodovat u svých vlivných příbuzných, ani to však nepomohlo a k nebohé Charlottě se nakonec všichni otočili zády.

Charlotta pomalu, ale jistě začínala šílet a dokonce přestala jíst ze strachu, že bude její jídlo otrávené. Situace v Mexiku mezitím houstla a Maxmilián byl zajat a odsouzen k trestu smrti zastřelením. I přes veškerou snahu o jeho záchranu byla poprava 19. června 1867 vykonána a poslední slova mexického císaře zněla: „Ubohá Charlotta“.

To byla pro Charlottu poslední kapka. Do Mexika se už nikdy nevrátila a zcela propadla svému šílenství. Ze ztráty milovaného manžela se nikdy nevzpamatovala. Byla prohlášena za duševně nemocnou a zbytek života strávila v izolaci, zprvu na zámku Miramare u Terstu, kde v minulosti s manželem žili, později byla přesunuta do Belgie, kde 19. ledna 1927 ve věku šestaosmdesáti let zemřela. Svého manžela přežila o dlouhých šedesát let.

Ženy to zkrátka v historii neměly jednoduché. Například Beatrice Bourbonská zase vlastně nevědomky vyzkoušela první císařský řez. Nevědomky? Proč, to zjistíte v článku.

Mohlo by se vám líbit

Císařovna Marie Terezie. Porodila 16 dětí, zažila těžké komplikace, které si dnešní ženy neumí představit

Panovnice Marie Terezie svými reformami přinesla do života i těch nejchudších dětí to, co dnes vnímáme jako dětství. V prostých rodinách kdysi už tříleté děti musely pracovat a pomáhat v domácnosti. Císařovnina školská reforma jim ale umožnila strávit alespoň část dětských let učením a hrou. Osvětou v oblasti porodnictví se zasloužila i o to, že mnohé tyto děti vůbec porod přežily. Děti byly pro císařovnu nejen téma politické, ale i osobní. Matkou se sama stala celkem patnáctkrát (dcera Marie Karolína se narodila mrtvá), což bylo i v aristokratických kruzích úctyhodné číslo.
svetzeny.cz
Charlotta Belgická byla velmi krásná. Podívejte se na mexickou císařovnu:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit