Přejít k hlavnímu obsahu

Špionka Josefa Huliciusová: Češka zamotala hlavu Heydrichovi, zamilovaný protektor jí hrál na housle, zatímco spolupracovala s MI6

Pro mnohé byla jen milenkou vlivného nacisty, krásná Josefa Huliciusová ale měla dvojí tvář. Zatímco si získávala srdce jednoho z nejmocnějších nacistů druhé světové války, nenápadně z něj dostávala informace, které pomáhaly Velké Británii vyhrát válku. A zamilovaný říšský protektor Reinhard Heydrich neměl o ničem ani tušení.

O manželství říšského protektora Reinharda Heydricha a jeho ženy Liny by se dala říct spousta věcí, jen ne to, že bylo v očích tehdejší společnosti normální, nebo snad tradiční. Ačkoliv manželé tvořili v očích nacistických pohlavárů dokonalý árijský pár, jejich domácnost fungovala podle vlastních pravidel. Neznamená to však, že by byla nefunkční, naopak. Reinhard a Lina si navzájem tolerovali volný vztah a zálety.

Záletní manželé

Reinhard byl odjakživa záletník, a i když se do Liny zamiloval na první pohled a o ruku ji požádal jen o čtyři dny později, bylo jasné, že věrnost nebude jeho silnou stránkou. Vždyť i počátek jejich vztahu provázel Reinhardův skandál. V té době totiž sloužil u námořnictva a ve slušivé uniformě rád okouzloval dívky, z nichž jednu měl údajně přivést do jiného stavu. U soudu sice tvrdil, že dítě rozhodně není jeho, námořnictvu ale tento škraloup stačil k tomu, aby ho ze svých řad vyloučilo.

Mohlo by se vám líbit

Zlý bůh smrti Reinhard Heydrich: Chtěl vyvraždit „českou svoloč“, zabili ho čeští atentátníci

Patrně každý nacistický vůdce či spolupracovník si vysloužil nějakou hanlivou přezdívku, která reflektovala jeho bestiální činy za druhé světové války. Prominentní nacista a jeden z hlavních organizátorů holocaustu Reinhard Heydrich však měl na kontě tolik hrůz, že měl přízvisek hned několik. Na Kata Třetí říše byl jako na jediného spáchán atentát.
svetzeny.cz

V té době měl už ale Reinhard svoji milovanou Linu a ta se postarala, aby její nastávající odstartoval řádnou kariéru. Byla to právě ona, která ho dostala do NSDAP seznámila ho s Heinrichem Himmlerem. Od té chvíle Reinhardova hvězda stoupala vzhůru a on se těšil přízni těch nejvýše postavených nacistů. Sám Adolf Hitler se rozplýval nad tím, jaký krásný árijský pár Reinhard a Lina tvoří!

Přestože vypadali, že jsou jeden pro druhého stvořeni a doma poctivě pracovali na potomcích, nebránilo jim to v tom občas si vyhodit z kopýtka i mimo domov. Reinhard jakožto milovník žen milenky střídal s vědomím své manželky, Lina zase s tichým svolením svého manžela udržovala poměr s Reinhardovým podřízeným Walterem Schellenbergem. Jediný, komu tento milenecký vztah nebyl po chuti, byla Walterova manželka, která údajně svému choti kvůli Lině chrstla do obličeje kyselinu.

Mohlo by se vám líbit

Lina Heydrichová: Po atentátu na manžela pohřbila i syna, na zámku v Břežanech jí otročili Židé z Terezína

Reinhard Heydrich byl za druhé světové války jedním z nejvlivnějších nacistů. Za jeho rychlý kariérní vzestup ale mohla především jeho žena Lina, která ho k SS přivedla. Ta za války našla zalíbení v Panenských Břežanech, kde toužila zůstat i po manželově smrti. Vyhnal ji až konec války a touha Čechů po jejím odsouzení. Do konce života byla přesvědčená, že ona i manžel měli ty správné životní hodnoty.
svetzeny.cz

Krásná služebná

Poté přišel další postup v Reinhardově kariéře, když mu byl svěřen Protektorát Čechy a Morava. Pro rodinu to znamenalo stěhování do Česka a jako svůj domov si vybrali zámek v Panenských Břežanech, kde měli k dispozici vlastní služebnictvo. A právě zde došlo k setkání Reinharda s krásnou služebnou Josefou Huliciusovou, která to ovšem hrála na dvě strany.

Josefa se narodila ve Středočeském kraji, o jejím dětství toho ale není příliš známo. Byla však manželkou vyššího důstojníka v britské tajné službě MI-6 Václava Huliciuse, jenž přímo komunikoval s Winstonem Churchillem. Právě proto byla vyslána jako služebná na zámek v Panenských Břežanech, kde měla v rámci špionáže vyslídit co nejvíc informací.

Josefa byla půvabná, měla krásnou tvář a dokonalou postavu, a tak jí nedalo příliš práce získat Reinhardovu přízeň. Ačkoliv říšský protektor v té době střídal milenky jako ponožky, Josefa ho zcela okouzlila a vyhovovala mu i v tom, že ji měl přímo pod nosem. Rčení „Co je v domě, není pro mě“ Reinhard tedy rozhodně nectil a s kráskou trávil poměrně dost času, samozřejmě s posvěcením své ženy.

Mohlo by se vám líbit

Irena Sendlerová zachránila za války přes 2000 dětí. Nemluvňata házela přes zeď ghetta v pytlích na odpadky

Její životní příběh byl dlouho zahalen tajemstvím, po pádu železné opony ale pravda vyšla najevo. Polská rodačka Irena Sendlerová byla z těch, kteří se během druhé světové války nezalekli hrozby smrti a pomáhali zachraňovat životy druhým. Za život jí vděčí více než dva tisíce židovských dětí.
svetzeny.cz

Špionka v akci

Nebyl to však jen sexuální pud, co ho k pohledné služebné přitahovalo. Rád si s ní povídal, a dokonce se ji snažil okouzlit i hrou na klavír a housle. Netušil přitom, že Josefa se během jejich hovorů snaží získat informace pro MI6. Samozřejmě byl natolik příčetný, že jí žádné tajné plány nevyzradil, to málo, co občas utrousil, ale spolu s informacemi, které Josefa slýchávala na zámku v průběhu dne, stačilo špionce k tomu, aby posílala do Velké Británie zásadní zprávy.

Vztah Josefy a Reinharda trval až do Heydrichovy smrti 4. června 1942, kdy na něj byl v Praze spáchán atentát. Ačkoliv Josefa pracovala pro špionáž, sama byla jeho vraždou překvapena. A to i přesto, že měla možnost říšského protektora zabít vlastníma rukama, o což se ale nikdy nepokusila. Po smrti Reinharda byla ze zámku v Panenských Břežanech stažena a krátce poté se rozvedla se svým manželem. Po válce žila v Praze až do své smrti v roce 1967.

Zajímají vás příběhy z druhé světové války? Přečtěte si, jak Nicholas Winton zachránil české židovské děti.

Říšský protektor Reinhard Heydrich:
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Mohlo by se vám líbit

Útěk z pekla před jistou smrtí: Rudolf Vrba a Alfred Wetzler utekli z Osvětimi a zachránili tisíce lidí

Psal se rok 1944, konkrétně sedmý duben. Tento den byl pro Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera osudným. Byl to totiž den, kdy se rozhodli uprchnout z tábora smrti a vydat se vstříc osudu, který je čekal. Nebýt jejich důslednosti, nekonečného plánování a obrovské odvahy, útěk by pravděpodobně nikdy nezvládli. A jejich příběh, ze kterého jde mráz po zádech, by nikdy nespatřil světlo světa.
svetzeny.cz
Zdroj článku