Přejít k hlavnímu obsahu

Tanečnice a kurtizána Lola Montez: Neodolatelná kráska, která připravila Ludvíka I. o korunu

Její životní příběh je plný dobrodružství, skandálů a bouřlivých vztahů s významnými muži své doby. Největší paseku však nadělala v Bavorsku, kde okouzlila krále Ludvíka I. natolik, že ji nechal zasahovat do politických rozhodnutí a nakonec kvůli ní přišel o korunu. Jenže nádherné Lole Montez se zkrátka nedalo odolat.

Eliza Rosanna Gilbert se narodila 17. února 1821 v malé vesnici Grange. Její otec Edward Gilbert byl britský důstojník a matka Elizabeth Oliverová pocházela z rodiny obchodníků. Když byly Elize dva roky, otec zemřel na choleru, zatímco sloužil v Indii. Matka se brzy poté znovu provdala za plukovníka Patricka Craiga, což pro Elizu znamenalo stěhování do Skotska a následně do Bathu, kde se vzdělávala na internátu pro urozené dívky.

V sedmnácti letech byla Eliza proti své vůli provdána za Thomase Jamese, důstojníka v britské armádě. Manželství nebylo šťastné a po několika letech skončilo rozvodem. Po rozvodu se Eliza rozhodla vydat na dráhu umělkyně. Přestěhovala se do Španělska, kde se naučila flamenco a přijala umělecké jméno Lola Montez, aby posílila svou image exotické španělské tanečnice.

Mohlo by se vám líbit

Nejluxusnější kurtizána Belle epoque Caroline Otero: Říkali jí „Lákadlo sebevrahů“, muži se zabíjeli, protože ji nemohli mít

Není prostitutka jako prostitutka. Věhlasu La Belle Otero, jak se krásné Caroline říkalo, žádná jiná nedosáhla. A ona si své moci byla náležitě vědoma. Nešlo o kurtizánu, která šla s každým, Carolina si mohla vybírat. A tak se z ní brzy stala milenka králů a císařů, z nichž dokázala vymámit obrovský majetek. Zemřela však zcela chudá.
svetzeny.cz

Kariéra tanečnice a kurtizány

Lola Montez debutovala v roce 1843 v Londýně a její první vystoupení vzbudilo rozruch. Diváci byli fascinováni jejím vystoupením plným vášně a provokativních pohybů. Přestože její taneční technika byla často kritizována, její charisma a odvaha na jevišti jí přinesly okamžitou slávu.

Svou kariéru si však nezískala jen jako tanečnice. Lola se stala známou i jako kurtizána, což jí umožnilo navázat vztahy s mnoha vlivnými muži své doby. Mezi její milence patřili například spisovatel Alexandre Dumas starší, pianista a skladatel Franz Liszt nebo malíř Franz Xaver Winterhalter. Tito muži byli okouzleni nejen její krásou, ale i jejím intelektem a svobodným duchem. Lola měla schopnost manipulovat muže kolem sebe, což jí umožnilo získávat materiální výhody a sociální postavení.

Mohlo by se vám líbit

Milenka Ludvíka XV. Madame du Barry: Z kurtizány hraběnkou, která u dvora trpěla a skončila pod gilotinou

Milenek francouzských králů existovaly celé zástupy, jen některé z nich však za sebou zanechaly nesmazatelnou stopu. Jednou z nich byla Madame du Barry, bývalá kurtizána, která se z obyčejné ženy z lidu dokázala dostat až ke dvoru. Zde si užívala pozornost krále Ludvíka XV., nicméně její štěstí netrvalo dlouho a její život předčasně ukončila Velká francouzská revoluce.
svetzeny.cz

Vztah s Ludvíkem I. Bavorským

Nejvýznamnější a nejkontroverznější kapitola života Loly Montez se odehrála v roce 1846, kdy dorazila do Mnichova. Zde se setkala s králem Ludvíkem I. Bavorským, který byl známý svým zájmem o umění a krásné ženy. Ludvík, okouzlen Lolinou krásou a osobností, jí okamžitě poskytl svou přízeň. Navzdory svému věku a skutečnosti, že byl ženatý, se Ludvík zamiloval a Lola se stala jeho milenkou.

Ludvík byl Lolinou přítomností natolik fascinován, že jí udělil titul baronky Rosenthal a poskytl jí luxusní byt v centru Mnichova. Její vliv na krále se brzy projevil v jeho rozhodnutích, což vyvolalo nevoli mezi bavorskými občany a šlechtou. Lola se aktivně zapojovala do politiky a snažila se prosazovat své názory, což vedlo k několika nepopulárním rozhodnutím, včetně rušení politických reforem a cenzury tisku.

Mohlo by se vám líbit

Bláznivá tragédie v 16. století: Taneční mor zaplavil Štrasburk. Při vražedných pohybových orgiích umírali tanečníci

Taneční mor zasáhl Evropu ve středověku a zamotal hlavu nejen tančícím lidem, ale i lékařům. Tento zvláštní fenomén postihoval lidi bez ohledu na věk, pohlaví či vzdělání. Postižení se neovladatelně třásli, tančili a křičeli až do vyčerpání nebo dokonce smrti. Co stálo za tímto zvláštním jevem a jaké byly jeho důsledky?
svetzeny.cz

Abdikace a vyhoštění

Napětí mezi králem a jeho poddanými stále rostlo, až v roce 1848, během revolučních událostí v Evropě, vyústilo v masové protesty. Pod tlakem veřejnosti a politické opozice byl Ludvík I. nucen abdikovat ve prospěch svého syna Maxmiliána II. Lola Montez byla vypovězena z Bavorska a Ludvík, který přišel o trůn kvůli své vášni, strávil zbytek života v ústraní.

Po vyhoštění z Bavorska pokračovala Lola Montez ve své dobrodružné cestě po Evropě, Spojených státech a Austrálii. Její vystoupení již neměla takový úspěch jako dříve, ale přesto si udržovala jistou míru slávy díky své kontroverzní pověsti. V Americe se snažila prorazit jako herečka a přednášela o svých zkušenostech a cestách po světě. V roce 1861 se její zdravotní stav zhoršil v důsledku syfilidy a dalších komplikací. Zemřela 17. ledna 1861 v New Yorku ve věku devětatřiceti let.

Zajímá vás život kurtizán v dobách dávno minulých? Prohlédněte si fotky z nevěstince, které neměl nikdo vidět.

Krásná Lola Montez okouzlila celé zástupy mužů:
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Mohlo by se vám líbit

Jeanne du Barry, králova milenka a oběť Velké francouzské revoluce

Francouzské dějiny vyprávějí nespočet zapeklitých mileneckých historek, které se váží především k období vlády vyhlášeného sukničkáře Ludvíka XV. Jeanne du Barry se stala královo milenkou po slavné madame du Pompadour a nyní se její příběh dostává také na plátna českých kin. Vypráví, o dceři chudé švadleny, krásné kurtizáně, jenž provozovala luxusní nevěstinec, milovala zábavu a jejíž odkaz je v historii zapsán pod jménem madame du Barry.
svetzeny.cz
Zdroj článku