Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Psaní velkých a malých písmen dokáže pěkně potrápit. Zvládnete napsat správně 12 vět?

Český jazyk má své kouzlo, ale také mnohé nástrahy. A jednou z nich je správné psaní velkých a malých písmen. Člověk by řekl, že to není žádná věda, jenže jakmile přijde na názvy institucí, ulic, svátků nebo titulů, začínáme se někdy dost dobře plést. Tento kvíz prověří, jestli se ve velkých a malých písmenech orientujete jako doma, nebo občas tápete.

Každý ví, že na začátku věty patří velké písmeno. To je základ. Stejně tak u jmen osob, měst, států nebo kontinentů. Ale co třeba názvy firem? Náměstí? Ulice? Svátky? Všechno má svá pravidla, a ne vždy jsou úplně intuitivní.

Chytáků je spousta

Psaní velkých písmen v češtině je oblast, která dokáže potrápit i zkušené pisatele. Obecně platí, že velké písmeno píšeme na začátku věty, u vlastních jmen (např. osob, měst, států), názvů institucí či svátků. Zvláštní pravidla se ale týkají například víceslovných názvů – zatímco u názvů ulic či institucí (např. Ministerstvo zdravotnictví České republiky) píšeme velká písmena i uvnitř, u obecných pojmenování (např. základní škola v Kolíně) zůstávají ostatní slova malá. Velmi časté chyby vznikají při psaní názvů obyvatel (Češi, ale český jazyk), směrů (Západ jako geografická oblast × západ jako světová strana) nebo při oslovování v dopisech, kde se z úcty používá velké písmeno (např. Vám, Tebe). Vždy záleží na kontextu – a někdy i na citu pro jazyk.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Kulajda, svíčková, frgály. Jak dobře znáte pokrmy tradiční české a moravské kuchyně? Ukažte, zda jste gurmán a víte, jak se dříve vařilo

Také to máte tak, že když jste delší dobu na dovolené mimo domov, sníte o české kuchyni? Fakt je, že některá naše tradiční jídla jsou tak hluboko vryta v našich chuťových pohárcích, že pouhá myšlenka na ně je aktivuje a my začneme slintat. Česká tradiční kuchyně je sice těžká, pokrmy jsou smažené na sádle, omáčky zahušťované moukou, ale ta chuť! I když se snažíme stravovat zdravě, některá jídla české kuchyně si nedokážeme odpustit. Ale víte, o do nich patří? Zkuste si náš kvíz.
svetzeny.cz

Jeden za všechny: Například „Ministerstvo obrany“ píšeme s velkým M, protože jde o oficiální název státní instituce. Ale pokud jen obecně mluvíme o nějakém „ministerstvu“, pak už si vystačíme s malým písmenem. Podobně se píšou i názvy škol, fakult nebo kulturních institucí.

Předložky v názvech? Záludnost sama

A co teprve víceslovné názvy s předložkou! Tam bývá chyb nejvíc. Ve jméně měst „Ústí nad Labem“ se slovo „nad“ píše s malým písmenem, ale „Labem“ už zase s velkým. Platí to třeba i u „Hradec nad Moravicí“ nebo „Nové Město nad Metují“. Jiný příklad: ulice. Není to „Ulice Revoluční“, ale správně „ulice Revoluční“. Velké písmeno patří jen názvu samotnému, ne obecnému označení ulice, náměstí nebo třídy.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Češtinářské chytáky prověří vaši paměť, bystrost i vzdělání. Otestujte se, jak jste na tom s češtinou

Čeština dokáže pořádně potrápit. Možná si říkáte: „Vždyť mluvím česky od narození, tak co je na tom tak těžkého?“ Jenže pak přijde chvíle, kdy máte napsat e-mail šéfovi, vytvořit pozvánku na oslavu nebo jen jednoduše odpovědět v diskuzi na Facebooku, a najednou jste v koncích. Mnohdy vás ale nachytají věci, které jste stoprocentně věděli. Na to, jak slovo vypadá, se nelze spoléhat. Prověřte se v našem kvízu.
svetzeny.cz
Pokračovat

Správně ovládat náš mateřský jazyk je základ. Ale umíte to? Vyzkoušejte si další jednoduchý kvíz: Jsou jen 4, ale chybujeme v nich tak, že můžeme dostat i pětku. Jak zvládnete vyjmenovaná slova po Z?

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit