Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Víte, co je třeba eufemismus? Vědomostní test vám ukáže, zda znáte dobře cizí termíny a slova

Hrajete si rádi s jazykem? Rádi používáte cizí termíny, možná i proto, abyste působili erudovaným dojmem? Anebo nevíte, co znamená "erudovaným"? Udělejte si náš malý kvíz a zjistěte, zda cizí termíny používáte správně. Možná zjistíte, že znamenají docela něco jiného, než jste si mysleli.

Mnohá cizí slova už v češtině zdomácněla, české ekvivalenty však mají jen některá. Přitom mnozí lidé si libují v používání cizích slov, ne vždy však vědí, jak je správně používat a některé záměny jsou často až komické. Můžete se tak dostat do trapných situací. Vyzkoušejte si v našem testu, jak dobře rozumíte cizím slovům.

Jak by byli rádi obrozenci?

Používání cizích slov v češtině může na jedné straně vyvolat u některých lidí nadšené přikyvování modernímu stylu komunikace, nebo naopak otrávené povzdychy nad úpadkem jazyka u jiných. Třeba obrozenci by jistě rádi nebyli, naštěstí doba je už jiná a svět prakticky nezná hranic. Bez ohledu na to, zda patříte do první, nebo druhé skupiny, nelze popřít, že cizí slova mají v naší slovní zásobě své místo. Jaký mají vliv na češtinu, proč je tak rádi používáme a kdy už je to za hranou? Za hranou je to jistě v momentě, kdy je používáme zcela špatně, anebo když je zaměňujeme tak, že řekneme něco zcela jiného.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Vyzkoušejte, jak silná je vaše mysl a zda patříte mezi pár lidí, kteří dodělají test až do konce

Máme pro vás zdánlivě jednoduchý úkol. Identifikovat barvu slova, které popisuje jinou barvu. Pokud to dokážete, odkryjete mnoho o tom, jak lidská mysl zpracovává informace a rozhoduje se. Jedná se o tzv. Stroopův efekt, záhadný fenomén lidské mysli, fascinuje psychology a neurovědce po více než osmdesát let. Stroopův efekt je důkazem toho, jak složitá je lidská mysl a jak může jednoduchý test odhalit mnohem více, než byste si dokázali představit.
svetzeny.cz

Každý jazyk je jako houba, my jen tak nasáváme cizí výrazy

Čeština, stejně jako každý jazyk, je živý "organismus", který se přirozeně vyvíjí a vstřebává nové vlivy. Není to nic nového, už v minulosti jsme si osvojili slova jako „šek“ z angličtiny, „okno“ z němčiny nebo „tabák“ z arabštiny. Dnes jsme ale díky globalizaci, internetu a vlivu angličtiny vystaveni doslova záplavě nových slov. Ne všechna ale umíme správně používat. Používání cizích slov je často spojeno také s prestiží. Když používáme cizí slova správně, můžeme tím konverzaci ozvláštnit a někdy třeba i někoho ohromit či překvapit. Jazyk je společenský nástroj, a pokud je angličtina vnímána jako jazyk technologií a pokroku, lidé si přirozeně osvojí její výrazy.

Jsme ale opravdu "trendy"?

Některá cizí slova používáme, protože v češtině prostě nemáme ekvivalent. Takových ale moc není a většinou se jedná o technické výrazy. Například slova software nebo email. Jiná zase přejímáme spíš z pohodlnosti či snahy znít moderně. V práci použijeme slovo meeting místo schůzky, deadline místo termínu, brain storming, když diskutujeme nějaké možnosti. Existují však případy, kdy jsou cizí slova zbytečně složitá. Třeba slovo selfcare můžeme klidně nahradit hezkým českým péče o sebe. Zbytečné přebírání anglicismů a jiných cizích slov může také vést k tomu, že se snižuje srozumitelnost jazyka.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Český jazyk pro 1. stupeň základní školy. Otestujte si svoje znalosti a zkuste odhalit chytáky, které dostanou i zkušené znalce

Jste přesvědčeni o tom, že znáte dokonale pravopis, neděláte chyby a nesnášíte hrubky ani u ostatních? Tak potom náš kvíz je právě pro vás. Otestujte svoje znalosti a zkuste zvládnou kvíz o 10 otázkách bez chyby. Tuto gramatiku by měl zvládnout každý, kdo prošel základní školou. Pokud ne, pak aspoň zjistíte, že nadcházející svátky můžete věnovat dalším kvízům a cvičením.
svetzeny.cz

Někdy je to až příliš

V běžné mluvě někdy cizí slova vnímáme velmi citlivě, protože zejména když jsou nadužívána, hrozí, že se ztrácí autenticita našeho mateřského jazyka. Naše děti a mladí lidé nás tak občas překvapí větami typu: „Byli jsme na chill akci s vibe hudbou, bylo to fakt epic!“ A zatímco my, starší generace, si můžeme připadat, že posloucháme cizí jazyk, pro dnešní mladé je to už přirozený způsob vyjadřování. Jistá míra cizích slov je v pořádku, ale všeho moc škodí. Třeba v oficiálních textech, jako jsou zákony nebo smlouvy, bychom měli dávat přednost českým výrazům.

Jaké plyne poučení?

Používání cizích slov rozhodně není samo o sobě špatné. Ale měli bychom se řídit tím, že bychom měli dodržovat základní pravidlo, kterým je srozumitelnost. Když mluvíme s přáteli nebo píšeme na sociální sítě, můžeme být kreativní. Ale v pracovních nebo oficiálních textech bychom měli cizí slova pečlivě zvažovat. Čeština je prostě krásná a bohatá. Nemusíme se bát nových slov, ale zároveň bychom neměli zapomínat na ta naše.

Tak co? Je úvod k našemu kvízu dost „relevantní“, nebo raději „smysluplný“? Vyberte si sami! A vyzkoušejte si náš kvíz:

Pokračovat

Tak jak jste dopadli? Zjistili jste, že používáte cizí slova správně? Tak si dejte jiný kvíz: 11 otázek o zajímavostech, které možná nevíte. Vyzkoušejte si, zdali máte přehled. A nemusíte být pamětníci

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit