Dnes se dodržuje zejména rozkrajování jablíček, ze kterých se věští, zda bude člověk příští rok zdravý. V mnoha rodinách se pouští lodičky ze skořápek vlašských ořechů, které mají ukázat, jaký bude osud jednotlivých členů rodiny. Když se lodičky drží pospolu, bude tak po celý další rok fungovat i celá rodina.
Lití olova
Toto byl dříve velmi rozšířený a oblíbený zvyk, prostřednictvím kterého lidé věštili budoucnost. Roztavené olovo se lilo do studené vody, kde rychle tuhlo v různých tvarech. Právě z nich se pak odhadovalo, co člověka čeká. Například rovný kousek znamenal klid v životě, různě zkrabacený a zvlněný pak věštil neklid a zmatky. Ovál sliboval lásku, trojúhelník štěstí a kříž si nepřál nikdo. Znamenal totiž smrt.
Věšení jmelí
Jmelí se dnes před Vánocemi stále prodává, ale málokdo vlastně tuší, jaký je jeho význam. Zelené, stříbrné nebo zlaté větvičky se zavěšují na lustry nebo nad dveře. Naši předkové věřili, že jmelí přináší nesmrtelnost nebo znovuzrození. Také chrání před ohněm, bleskem, čarodějnicemi a zlými duchy. Jmelí má být darované, protože kdo jej dostane darem, přinese mu štěstí. Druidové je trhali pro jeho zdravotní účinky. Prý léčí všechno, včetně ženské neplodnosti.
Předvánoční půst a zlaté prasátko
Předvánoční půst byl v minulosti velmi důležitým zvykem. Lidé se snažili očistit své tělo i mysl a připravit se tak na svátky. Kdo se zdržel jídla na Štědrý den úplně, uviděl večer zlaté prasátko. Tak si naši předkové totiž představovali slunečního boha, tedy symbol hojnosti. Po postní době si pak dopřávali kousek vepřového masa, aby do sebe přijali jeho část a neměli nedostatek jídla. Dnes už má tento zvyk trochu jinou podobu, protože hospodyňky nemusí připravovat oběd. V mnoha rodinách se ale tento zvyk už vůbec nedodržuje.