Přejít k hlavnímu obsahu

Život v mužských klášterech ve středověku: Celibát, vztahy a každodenní realita. Co hrozilo za porušení slibu čistoty

Středověké kláštery byly místem, kde se muži oddávali duchovnímu životu, modlitbám a práci. Kláštery byly jakýmsi útočištěm před světem, ale také prostředím s přísnými pravidly a disciplínou. Celibát a vztahy mezi muži byly neoddělitelnou součástí tohoto způsobu života. Jaký byl ale skutečný život v mužských klášterech? A jak se kláštery vypořádávaly s lidskou přirozeností? Nabídneme vám malý exkurz za klášterní zdi.

Denní život v klášteře

Muži, kteří vstoupili do kláštera, často hledali únik před světským životem a toužili po duchovní čistotě. Denní život v klášteře byl přísně strukturovaný a zaměřený na modlitby, práci a studium. Každý den byl rozdělen na pevné časové úseky, které zahrnovaly hodiny pro společné modlitby, čtení Písma a práci na klášterních pozemcích či v dílnách. Práce byla považována za formu služby Bohu, stejně jako modlitba. Život v klášteře byl také o oddělení se od vnějšího světa, včetně rodiny, přátel a jakýchkoliv osobních majetků. Mniši žili v komunitě, kde bylo vše sdíleno, a kde individuální přání a potřeby byly podřízeny kolektivnímu životu.

 

Mohlo by se vám líbit

Tvrdá disciplína, týrání a pobyt jako trest: Takto fungovaly ženské kláštery ve středověku

Ve středověku byly ženské kláštery významným centrem vzdělanosti, duchovního života i kultury. Přestože dnes nám může klášterní život připadat omezující, mnohé ženy v něm nacházely útočiště a příležitosti, které by jim jinak nebyly dostupné. Jaké dívky vstupovaly do klášterů, jak probíhal jejich každodenní život a jaká pravidla musely dodržovat?
svetzeny.cz

Celibát a jeho význam

Jedním z hlavních závazků mnichů byl celibát – slib, že se vzdají sexuálních vztahů a budou se plně věnovat Bohu. Tento slib měl za cíl pomoci mnichům dosáhnout duchovní čistoty a oddanosti. Celibát byl považován za prostředek, jak se osvobodit od světských pokušení a zaměřit se na duchovní život. Nicméně, dodržování celibátu nebylo vždy snadné. Někteří mniši se snažili potlačit své přirozené touhy prostřednictvím modliteb, půstů a sebezapření, ale přesto byly záznamy o porušování tohoto slibu. Existovaly případy, kdy se mniši zapletli do intimních vztahů, a to jak s ženami (například s jeptiškami), tak s muži v rámci klášterní komunity.

 

Muž s mužem: Tabu, ale přítomné

Intimní vztahy mezi muži byly v klášterním prostředí tabu, ale přesto existovaly. V některých případech šlo o tajné vztahy, které byly přísně trestány, pokud byly odhaleny. Středověká církev považovala homosexuální vztahy za těžký hřích, který byl často spojován s tresty, jako bylo bičování, vyhnanství nebo dokonce exkomunikace. Existují historické záznamy, které naznačují, že v některých klášterech docházelo k homosexuálním vztahům, ať už z důvodu nedostatku jiných možností, nebo kvůli blízkým emocionálním vazbám, které se mezi mnichy vytvářely. Tato témata byla však většinou utajována a řešena interně, aby nedošlo k poškození reputace kláštera.

 

Mohlo by se vám líbit

Sex ve středověku: Církev určovala přísná pravidla, pro nás dnes nepochopitelná

O intimnostech se dnes mluví naprosto otevřeně a neexistují v tomto směru téměř žádná tabu. O tom se lidem ve středověku ale mohlo jen zdát. Zkušenosti sbírali pouze pánové, ženy vstupovaly do manželství neposkvrněné a často také bez jakýchkoliv informací o tom, co je čeká. Církev byla v tomto ohledu velice přísná a hříšníky tvrdě trestala.
svetzeny.cz

Tresty za porušení pravidel

Klášterní pravidla byla přísná a jejich porušování bylo tvrdě trestáno. Tresty za porušení celibátu nebo jiných klášterních pravidel zahrnovaly půsty, fyzické tresty, izolaci od komunity, a v krajních případech vyhnání z kláštera. Tyto tresty měly sloužit jako prostředek pokání a nápravy, ale také jako odstrašující příklad pro ostatní. Některé kláštery měly speciální místnosti nebo cely, kde byli provinilci drženi v izolaci, aby přemýšleli o svých činech a modlili se za odpuštění. Fyzické tresty, jako bylo bičování, byly také používány, ale měly být vykonávány s cílem přinést duchovní očistu, nikoliv způsobit fyzické utrpení.

 

Mohlo by se vám líbit

Novodobá mučednice Edith Stein: Žena, která předpověděla osud Židů v Německu a byla prohlášena za svatou

Jméno Edith Stein vám možná nic neřekne, ovšem svatá Terezie Benedikta od Kříže ano. Tato žena se zapsala do historie nejen svým zajímavým životním příběhem, ale také tím, že byla v roce 1998 prohlášena za svatou. Tato kanonizace, kterou učinil papež Jan Pavel II., se považuje za jednu z nejspornějších v historii. Přečtěte si životní příběh ženy, která se narodila jako ortodoxní Židovka, svou hlubokou víru našla v katolictví a řeholnictví a její život skončil v plynové komoře v Osvětimi.
svetzeny.cz

Vnitřní boj a duchovní cesta

Život v klášteře byl neustálým bojem mezi duchovními ideály a lidskou přirozeností. Mniši byli často konfrontováni s vlastními slabostmi a museli neustále hledat způsoby, jak se s nimi vypořádat. Tento boj byl považován za součást jejich duchovní cesty a za zkoušku, kterou museli překonat, aby dosáhli vyššího stavu duchovní čistoty. Mnozí mniši se uchylovali k různým formám sebezapření, aby posílili svou vůli a odolali pokušení. Tyto praktiky zahrnovaly půsty, noční bdění, fyzické nepohodlí a další formy askeze. Cílem bylo ovládnout tělesné touhy a zaměřit se výhradně na duchovní růst.

 

Život v mužských klášterech ve středověku byl naplněn modlitbami, prací a duchovními zkouškami. Celibát byl ústředním prvkem tohoto života, ale jeho dodržování nebylo vždy snadné. Sexuální vztahy mezi muži byly tabu, ale přesto přítomné, a porušení celibátu nebo jiných pravidel bylo přísně trestáno. Mniši se museli neustále vyrovnávat s vlastními touhami a hledat způsoby, jak dosáhnout duchovní čistoty. Středověké kláštery tak byly nejen místem duchovního růstu, ale i místem, kde se neustále sváděl boj mezi tělesným a duchovním.

Chcete si přečíst, jak se žilo naopak v ženských klášterech? Tvrdá disciplína, týrání a pobyt jako trest: Takto fungovaly ženské kláštery ve středověku

 

Galerie: Jak se žilo mnichům v klášterech a co jim hrozilo za porušení celibátu
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit