Přejít k hlavnímu obsahu

Ema Destinnová: Na jevišti okouzlovala zpěvem, v soukromí měla poměrně děsivé zájmy

Prosadila se ve světě, jen u nás měla cestu náročnější. Ano, řeč nemůže být o nikom jiném, než o operní pěvkyni Emě Destinnové, u níž vás možná překvapí, že měla poměrně děsivé zájmy.

Jméno si vzala po své učitelce

Emilie Paulina Jindřiška Kittlová, kterou později svět pozná jako Emu Destinnovou nebo také Emmy Destinn, se narodila 26. února 1878 v Praze. Od dětství tíhla k umění, což pravděpodobně zdědila po mamince, která byla operní pěvkyní. Ema nejdříve hrála na housle, ale ve 13 letech začala brát hodiny zpěvu u Marie Loewe–Destinnové, po níž si zvolila svůj pseudonym. Kromě toho docházela na hodiny herectví.

Na domácí scéně ji nechtěli

Ve 20 letech se ucházela o angažmá v Národním divadle v Praze, ale nebyla přijata. V Drážďanech na její talent měli jiný názor, jenže došlo k roztržce mezi ní a orchestrem, a tak se přesunula do Berlína. Po letech ji ovacemi ocenili například až v Metropolitní opeře v New Yorku. Zářila v Carmen, Salome a řadě dalších velkých rolí.

Její hvězda stoupala vzhůru. Spolupracovala s největšími kapacitami své doby, jako byl Enrik Caruso a Puccini – přičemž oba se jí dvořili.
 

Zapojila se do odboje

V době první světové války Ema Destinnová napomáhala odbojové skupině s názvem Mafie. Protože hodně cestovala, bylo jejím úkolem přenášet informace přes hranice. Rakouská tajná policie to však zjistila a při návratu z turné po Americe ji zadržela.

Některé zdroje říkají, že se Mafii podařilo zpěvačku včas varovat, a proto zprávu dobře schovala. Jiné tvrdí, že zpráva byla odhalena, ale německý císař Vilém II., Emin obdivovatel, se postaral o to, aby nebyla zatčena. Jisté je, že jí byly „jen“ odebrány cestovní doklady a policii měla neustále v patách. I tak se angažovala na podporu české samostatnosti. Vlastenectví v lidech budila coby Libuše v Národním divadle a zpěvem hymny na závěr svých vystoupení.
 

Přitahovalo ji tajemno

Ema Destinnová byla první veřejně známou Češkou, která se nechala tetovat – od lýtka až po stehno měla hada. Navíc se zajímala o okultismus a esoteriku. Doma se obklopovala zvláštními věcmi, jako byla například rakev s dřevěným umrlcem a kostlivec. Na zámku, kde žila, si nechala pod věží vybudovat speciální temnou místnost, které prý říkala „umrlčí“ nebo také „realistická komora“, kde měla řadu předmětů symbolizujících smrt a pomíjivost času. Tento prostor připomínal speciální místnosti v chrámech svobodných zednářů, v nichž se noví členové rozjímáním připravují na obřad zasvěcení. 

Zámek ve Stráži nad Nežárkou, který Ema Destinnová koupila v roce 1914, byl před první světovou válkou ve vlastnictví Adolfa Františka Leonardi, který se také zabýval okultismem a magií. Ema tedy získala rozsáhlou sbírku knih právě o tématech, o něž se zajímala. Osudy rodu Leonardi zpracovala v románu Ve stínu modré růže.

Mohlo by se vám líbit

Narodili jste se na rozhraní dvou znamení zvěrokruhu? V tom případě máte ty nejlepší a nejhorší vlastnosti obou, říká astroložka

Někteří lidé se narodili na rozhraní dvou znamení. Dle astroložky Maren Altman to znamená, že máte ty nejlepší i nejhorší vlastnosti z obou dvou znamení. Zjistěte, zda i vy jste jedni z těch, jejíž znamení je hraniční.
svetzeny.cz

Manželství se nevydařilo

Roky udržovala poměr s barytonistou jménem Dinh Gilly, ale po téměř deseti letech se zamilovala do mladého lesníka, u kterého objevila skrytý talent na zpěv. Učila ho tomuto umění, a to tak dobře, že se z něj stal profesionální zpěvák. I tento vztah se však rozpadl.

Roku 1923 se vdala za pilota Josefa Halsbacha, ale manželství příliš šťastné nebylo. Halsbach využíval jejího bohatství a část ho proflámoval. Ema se dostávala do finančních potíží, půjčovala si a dlužila na daních.

Zůstala sama

Po válce se chtěla vrátit do dřívějších kolejí, ale stejně hvězdné kariéry už nedosáhla. Na výsluní se objevily jiné zpěvačky a publikum v zahraničí začalo zapomínat. Vydala se na tři americká turné, jenže nic nebylo stejné.

Na konci 20. let zůstala sama na svém zámku, zadlužená a nemocná. 28. nebo 29. ledna 1930 ji ranila mozková mrtvice, z bezvědomí se už neprobrala. Bylo jí pouze 52 let. Pohřbu se zúčastnily davy lidí.
 

Mohlo by se vám líbit

Astrologie odhalila 3 nejmocnější znamení zvěrokruhu: Lev, Štír a Býk jsou ti vyvolení

Už jste se někdy setkali s člověkem a energie vás k němu přitahovala, aniž byste se o to nějakým způsobem snažili? Pokud vám to zní povědomě, buďte si jisti, že jste se setkali s někým ve znamení Lva, Štíra nebo Býka, protože to jsou podle hvězd ta nejvíc charismatická znamení.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Helena Růžičková přišla o nejdůležitějšího muže života, přežila manžela i syna

Představitelka Droběny, Heduš Homolkové, Škopkové i dalších nezapomenutelných rolí patřila a dodnes patří k nejoblíbenějším českým herečkám. K životu přistupovala rázně, sršela energií a humorem. Přesto na ni čekaly kruté rány.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit