Imunita je něco jako moderní zaklínadlo. Aby fungovalo, je nutné posílit obranyschopnost organismu komplexně a nejlépe přírodně.
1. Jezte zeleninu
Zelenina by měla v jídelníčku vést nad ovocem 2 : 1. Vitaminy a další prospěšné látky jsou v ní v nejvyšší bio dostupnosti (tj. pro lidské tělo optimálně vstřebatelné). Vhodné, a navíc levné jsou sezonní tuzemské druhy. Jako prevence: zelí, kapusta, mrkev, celer, křen. Při nachlazení: cibule, česnek, černá ředkev.
2. Posilujte psychiku
Deprese, rozmrzelost, stres, nervozita či špatný spánek výrazně oslabují imunitní systém a zvyšují náchylnost k nemocem. Prospějí Bachovy květové esence – pro podzimní období se nejvíce hodí ta s případným názvem Deprese (www.bio-bachovky.cz). Dobrým tipem jsou také vonné svíčky, které pomohou 2×: jednak jako aromaterapie, jednak konejšivým efektem živého plamínku. Zkuste Maple Leaf (neboli Javorový list) od Yankee Candle – kořeněnou hřejivostí skvěle zklidňuje a konejší (www.yankeesvicky.cz).
3. Zkuste Orient
Vysokohorská pryskyřice mumio posiluje přirozenou imunitu díky minerálům a stopovým prvkům v unikátním složení a výborně vstřebatelné formě (tablety Orientální mumio, www.drpopov.cz). Odolnost organismu zvyšují také exotické houby – výtažek z „houby císařů“ zvané Lingzhi tělo pomáhá chránit před nemocemi a dodává mu sílu (koupíte na http://5000letzkusenosti.cz).
4. Dejte si rybí tuk
Bez omega-3 mastných kyselin je organismus ohrožen, ale sám si je vyrobit nedokáže. Kapsle Nutrilite Omega-3 Complex obsahují kyseliny, které podporují rozvoj buněčných membrán, čímž mimo jiné posilují imunitu (www.amway.cz).
5. Mlsejte med
Pomůže chránit před infekcí a zmírňuje projevy onemocnění. Nedávejte ho však do čaje teplejšího než 50 °C! Kromě čistého medu lze použít i medy obohacené – avšak pouze o přírodní látky! Pro zvýšení imunity a při oslabení organismu se hodí Apiglukan, který kromě pastového včelího medu obsahuje posilující beta-glukan (koupíte na www.prozdravi.cz).
6. Užívejte bylinky
Pro posílení imunity a pro zmírnění příznaků u nachlazení a jiných viróz se s úspěchem využívají bylinky. Jsou účinné jak ve formě čaje, tak jako přídavek do horké koupele. V domácí „bylinkové lékárničce“ by neměla chybět třapatka nachová (Echinacea), jíž se přezdívá „královna prevence“. Dále pak sušené květy černého bezu, lípy, hluchavky, heřmánku, mateřídoušky, meduňky a máty.
7. Chraňte děti
Ve školkách a školách se snadno šíří virózy a od dítěte se nakazí celá rodina. Sirup MultiMUN kromě vitaminů obsahuje látky izolované z kolostra neboli mleziva, které jako součást mateřského mléka chrání před infekcí novorozence (www.omega-pharma.cz).
8. Doplňujte hořčík
Dodává energii, posiluje psychiku, chrání srdce, zvyšuje imunitu. Hodně je ho v luštěninách, listové zelenině, banánech, oříškách, hořké čokoládě. Nejlépe ho tělo vstřebá v minerálce (nejbohatším zdrojem je minerální voda Magnesia, www.magnesia.cz). Organismu ho však můžete dodat také formou kvalitních potravinových doplňků, vhodný je například Abtei Magnesium 400 + Vitamin B Komplex (www.omega-pharma.cz).
9. Hlídejte jídelníček
Vyvážený jídelníček je pro fungování imunitního systému nezbytný. Konkrétní rady najdete v knize Jutty Poschetové Dieta pro posílení imunity – 28denní plán pro změnu stravovacích návyků, recepty, zdravotní testy, detoxikační tipy a další (www.fortunalibri.cz).
10. Neztrácejte energii
Psychická i fyzická námaha imunitní systém oslabují a otvírají dveře chorobám. Proto vždy mějte po ruce prostředek, který energii dokáže rychle dodat. Energit s hroznovým cukrem a vitaminy je k posílení imunity přímo určen (www.vitar.cz).
Foto: Depositphotos (1), archiv firem (10 )