Tímto typem bolesti hlavy u nás trpí 12 % populace, přičemž ženy jsou postiženy až třikrát častěji. Při lehkých a méně častých záchvatech nemusíte k lékaři, zkuste si pomoci samoléčbou.
- Na šíji a zadní část hlavy si přiložte obklad – buď studený, nebo teplý, může zabrat obojí, musíte si vyzkoušet, která varianta vyhovuje právě vám.
- Na oči si dejte chladnou masku, spánky si potřete chladivou mastí.
- Vezměte si lék proti bolesti (například Paralen 500) nebo protizánětlivé léčivo (třeba Ibalgin 400). Můžete též vyzkoušet novinku Migralgin (přípravek obsahuje trojkombinaci kyseliny acetylsalicylové, paracetamolu a kofeinu, který nástup dvou účinků urychluje).
- Lehněte si do tiché, temné místnosti, uvolněte svaly a pokuste se usnout.
Naše tipy:
* Naučte se rozpoznávat první příznaky migrény a lék, který vám vyhovuje, si vezměte co nejdřív (noste ho stále při sobě jako psychologickou podporu).
* Naučte se relaxační techniky, díky nimž se zklidníte, uvolníte si svaly, a nástupu záchvatu tak mnohdy dokážete předejít.
Pozor: Pokud je vám nad padesát a máte záchvat migrény poprvé, trpíte vysokým krevním tlakem, pociťujete bolest při fyzické námaze či při sexu, záchvaty se zintenzivňují a intervaly mezi nimi zkracují nebo máte pochybnosti, proč vás hlava bolí, vždy raději vyhledejte lékaře!
Foto: Depositphotos (1)