Až do objevu antibiotik byl zápal plic smrtelnou nemocí – přežil ho málokdo. Avšak i dnes jde o velice vážné onemocnění, které rozhodně nesmíme podceňovat.
Zápal plic bývá nejčastěji vyvolán různými druhy bakterií, virů nebo plísní. Může být také doprovodným nebo následným onemocněním jiných chorob. Nedá se však „chytit“ tím, že nastydnete, i když jistá souvislost zde existuje. Nejčastěji k němu dochází při onemocnění horních cest dýchacích (zánět průdušek, nachlazení a chřipka). Objevit se ale může také jako komplikace některých infekčních onemocnění, například spalniček nebo černého kašle, a to především u dětí. Riziko vzniku zápalu plic je větší v chladných měsících a ohroženi jsou hlavně ti z nás, kteří mají oslabenou imunitu, děti a staří lidé. V některých méně častých případech je nemoc zapříčiněna vdechnutím cizího tělesa (třeba kouskem potravy).
Co se děje v těle
Při zápalu plic se bakterie (pneumokoky) dostávají přes průdušky a průdušinky až do plicních sklípků. Imunitní systém vyšle na obranu před těmito mikroby bílé krvinky, které rovněž pronikají do plicních sklípků, kde se jejich působením tvoří hnis neboli hlen. Plicní tkáň je překrvená, zarudlá a kvůli přítomnosti hlenu se pacientovi špatně dýchá a trpí kašlem.
Rozpoznejte včas příznaky
Mezi nejčastější příznaky patří horečka spojená se zimnicí, nechutenství, ztížené dýchání až dušnost, zrychlený pulz, bolesti hlavy, někdy dokonce i zvracení, celková únava, suchý kašel a nezdravě vyhlížející pokožka, která má šedavou barvu. Často se nemocnému kolem úst vytvoří typický namodralý trojúhelník. U malých dětí se může objevit krev ve vykašlávaném hlenu a silná bolest na prsou.
K lékaři bez otálení
Pokud se popsané příznaky objeví, vůbec neváhejte a ihned se vypravte k lékaři. Záludnost zápalu plic spočívá v tom, že někdy bývá podceněn a zaměněn za jiné onemocnění dýchacích cest. Nevěnujeme mu proto pozornost a doufáme, že situaci spraví kapky na kašel. Pak se stane, že nemoc přeroste v pokročilý zápal, který se projevuje nárazovitým dýcháním nosem, zvracením a vysokou horečkou. V raném stadiu rozezná zápal plic jen lékař poslechem hrudníku.
Odborná léčba je nezbytná
Jestliže vás trápí příznaky déle než tři dny, je dobré zamířit do ordinace odborníka. Je lepší vypadat jako hypochondr, který jde k lékaři s kašlem, než přechodit zápal plic. Odborník provede klinické vyšetření a rentgen plic. Rozhodně se léčba neobejde bez pomoci antibiotik, která jako jediná mohou bojovat s původci tohoto onemocnění. V těžších případech, tedy u lidí se sníženou imunitou a u starých osob, je nutná intenzivní léčba, včetně podávání kyslíku.
Foto: Depositphotos (1)