Příznaky afázie
Afázie je příznakem poškození mozku v důsledku např. mozkové mrtvice, nádoru na mozku nebo úrazu hlavy. Mezi její projevy patří:
- Mluvení v krátkých či neúplných větách.
- Věty, které nedávají smysl.
- Nahrazování slov či zvuků jinými až nevhodnými.
- Nerozpoznatelná slova v řeči.
- Potíže s hledáním slov.
- Neschopnost rozumět konverzaci jiných lidí.
- Neschopnost rozumět čtenému textu.
- Psaní vět, které nedávají smysl.
Léčba afázie
Hlavní léčba afázie spočívá v logopedické a jazykové terapii. Člověk s afázií se tak znovu učí a procvičuje jazykové dovednosti a učí se používat i jiné způsoby komunikace. Důležitá je účast rodinných příslušníků, kteří pomáhají postiženému opět komunikovat. Afázie je dlouhodobý stav a postižení potřebují podporu i několik let po jejím vzniku. Se správnými nástroji a podporou lze však obnovit komunikaci a dosáhnout zlepšení. Nelze předvídat, na jakou úroveň se podaří komunikace opět obnovit, ale důležité je se nevzdávat, kdy mnoho lidí vykazuje zlepšení po celá léta. Při uzdravování je pro pacienty velmi důležitá důvěra.
Žena se jménem Sarah Grey měla mrtvici v roce 2012 a popsala své nepříjemné zkušenosti s reakcemi okolí na její afázii: „Vypadám normálně, rozumím všemu a umím říkat některá slova, ale jiná prostě nejdou. Nelíbilo se mi chodit ven sama, když jsem musela na něco odpovídat. Poprvé jsem šla k lékárnici, která se mě zeptala na jméno a adresu. Jediné slovo, které ze mě vyšlo, bylo ,Káthmándú'. Obsluhující paní ve mně vyvolala hrozný pocit a další lidé ve frontě se odsunuli. Jindy si zase číšník myslel, že jsem opilá, protože jsem nemohla vyslovit slova a objednat si jídlo. Když je to možné, vysvětlím, co se stalo, ale musíte zůstat stateční, připravit se na nesprávná slova a pokusit se spíše smát než plakat,“ uvedla.