Přejít k hlavnímu obsahu

Bakterie ve střevech ovlivňují a řídí vaše životy víc, než si myslíte

Přestože se interakce mezi mozkem a střevy zkoumá již řadu let, její složitost je hlubší, než se původně myslelo. Zdá se, že naše mysl i tělo je do jisté míry řízena bakteriemi v našich střevech. Zatímco některé bakterie jsou spojovány s nemocemi, jiné jsou ve skutečnosti nesmírně důležité pro imunitní systém, srdce, váhu a mnoho dalších aspektů zdraví.

Mnoho lidí již zná myšlenku, že střevní bakterie jsou důležité pro zdraví. Ale co dále? Vzhledem k jejich umístění byste mohli předpokládat, že se tato role týká pouze trávení. Vaše tělo je plné bilionů bakterií, virů a plísní. Společně se nazývají mikrobiom. Přibývá však důkazů, že mikroby v našich střevech významným způsobem ovlivňují naši mysl a srdce. Střevní bakterie jsou spojovány s depresí, úzkostí a oblastmi mozku, které zpracovávají emoce. Tyto oblasti sdílejí mozkové obvody, které ovlivňují kardiovaskulární problémy, například krevní tlak.

Svět bakterií v našem těle

Ve skutečnosti je v těle více bakteriálních buněk než lidských. Ve vašem těle je zhruba 40-50 bilionů bakteriálních buněk a pouze 30 bilionů lidských buněk. A co víc, v lidském střevním mikrobiomu je až 1000 druhů bakterií a každá z nich hraje ve vašem těle jinou roli. Většina z nich je pro vaše zdraví nesmírně důležitá, zatímco jiné mohou způsobovat onemocnění. Střevní mikrobiom označuje všechny mikroby ve střevech, které fungují jako další orgán, který má zásadní význam pro vaše zdraví.

„Tento takzvaný mikrobiom zásadním způsobem ovládá nejen imunitu, ale i obezitu, psychiku, a má tak spojitost i s řadou onemocnění,“ popisuje biolog RNDr. Petr Ryšávka.

Jak mikrobiom ve střevech může ovlivňovat tělo?

Střevní mikrobiom začíná ovlivňovat vaše tělo již v okamžiku narození. Tehdy jste poprvé vystaveni mikrobům, když procházíte porodními cestami matky. Jak rostete, váš střevní mikrobiom se začíná diverzifikovat, což znamená, že začne obsahovat mnoho různých typů mikrobiálních druhů. Vyšší rozmanitost mikrobiomu je považována za prospěšnou pro vaše zdraví. Střevní dysbióza může vést k přibývání na váze, ale probiotika mohou potenciálně obnovit zdraví střev a pomoci snížit hmotnost.

Jak mikrobiom může ovlivňovat zdraví?

Při střevních onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo zánětlivé střevní onemocnění je mikrobiom zásadní. Nadýmání, křeče, průjmy a bolesti břicha, které lidé s těmito nemoci pociťují, mohou být způsobeny střevní dysbiózou. Mikrobi totiž produkují velké množství plynů a dalších chemických látek, které přispívají k příznakům střevních potíží. Určité zdravé bakterie v mikrobiomu však mohou také zlepšit zdraví střev. Některé bifidobakterie a laktobacily, které se nacházejí v probiotikách a jogurtech, mohou pomoci utěsnit mezery mezi střevními buňkami a zabránit tak syndromu propustnosti střev.

Mohlo by se vám líbit

Pozor na zápach: Jaké potraviny mohou způsobovat nepříjemný tělesný odér?

Tělesný zápach je způsoben směsicí bakterií a potu, který ulpívá na kůži. Ač pot sám o sobě nezapáchá, spolu s bakteriemi vytváří nepříjemný pach, kterému se snažíte zabránit. Vliv na to mohou mít také hormony, infekce, léky nebo třeba jídlo, které jíte. Na jaké jídlo si dát pozor?
svetzeny.cz

Jaký mají bakterie vliv na psychiku, cholesterol i záněty?

Některé bakterie v rámci střevního mikrobiomu mohou produkovat chemické látky, které mohou blokovat tepny a vést k srdečním onemocněním. Nedávná studie na 1 500 lidech zjistila, že střevní mikrobiom hraje důležitou roli při podpoře „dobrého“ HDL cholesterolu a triglyceridů.

Střevní mikrobiom proto může ovlivňovat zdraví mozku také tím, že pomáhá řídit zprávy, které jsou prostřednictvím těchto nervů vysílány do mozku. Řada studií prokázala, že lidé s různými psychickými poruchami mají ve střevech jiné druhy bakterií než zdraví lidé. To naznačuje, že střevní mikrobiom může ovlivňovat zdraví mozku. Není však jasné, zda je to způsobeno pouze odlišnými stravovacími návyky, životním stylem nebo je v tom něco dalšího.

Jak srovnat střevní mikrofloru?

Chcete-li podpořit růst zdravých mikrobů ve střevech, jezte širokou škálu ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a fermentovaných potravin. Dejte také šanci rostlinné stravě, která dokáže snížit hladinu bakterií způsobujících nemoci, záněty a cholesterol.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit