Slovo „osteoporóza“ vzniklo složením dvou latinských slov osteo (kost) a porosis (prořídnutí). Jde tedy o označení choroby, která způsobuje prořídnutí kostí. To následně vede ke ztrátě jejich pevnosti a pružnosti, co může vést k vážným zlomeninám. Často to bývají zlomeniny předloktí, stehenní kosti, krčku, ale i obratlů. Ty mohou pak dále dále negativně ovlivnit kvalitu života. Maximální množství kostní hmoty se tvoří od dětství do třiceti let s tím, že důležitou roli hraje vápník. Toho už ale ve vyšším věku postupně ubývá a je třeba dodávat ho organismu pomocí stravy.
Hrozí vám osteoporóza?
Těžko si namlouvat, že jde o vzácné onemocnění, které se vás netýká. Vždyť osteoporóza patří mezi chronické civilizační nemoci a může postihnout i vás. Podle údajů, jež zveřejnila klinika EUC, trpí touto chorobou každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Počet osteoporotických zlomenin je odhadován na téměř 100 tisíc ročně, přičemž tento počet každým rokem roste.
Mezi hlavní rizikové faktory vedoucí k vzniku osteoporózy patří v první řadě genetické předpoklady. Mějte se na pozoru, zejména jste-li menšího vzrůstu a máte světlejší barvu kůže. Dalším mínusem je časná menopauza, užívání některých léků (např. kortikoidů), ale také sedavé zaměstnání, nedostatek fyzických aktivit, kouření nebo nadměrný příjem alkoholu a kofeinu a především nedostatek vápníku ve stravě. „V České republice je jednou z hlavních příčin vzniku osteoporózy nedostatečný příjem vápníku. Téměř 78 % českých žen po menopauze nedosahuje ani minimálního denního příjmu,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.