Přejít k hlavnímu obsahu

Sebepoškozování nezdravou stravou: Obezita může být i důsledkem traumatu z dětství

Trauma je reakce organizmu na podnět, který je náhlý, nečekaný, atypický a mimo spektrum toho, co bychom očekávali, že se nám může stát. Když se dostaneme do situace, která je silná a život ohrožující, spouští se v nás mnoho fyziologických procesů, které nám pomáhají přežít. Psychoterapeutka Radka Dydňanská vysvětluje, jak vzniká trauma a proč může vést k obezitě.

V krajních okolnostech zároveň prožíváme silné emoce, zpravidla strach o život, bezmoc, ztrátu kontroly nad situací. Je jedno, zda událost zažíváme na vlastní kůži nebo jí přihlížíme. Pokud se nám do klíčových 48 hodin po události dostane podpory, díky které pocítíme, že na to nejsme sami, že se to dá zvládnout, kde můžeme dát průchod emocím, nemusí k rozvinutí traumatu dojít. Pokud však taktovou podporu nemáme, zůstáváme v bezmoci a osamění, ve kterém musíme své emoce „zakonzervovat“. Pak se rozvíjí trauma

Mohlo by se vám líbit

Odhalte vážné nebezpečí dřív, než bude pozdě: 5 příznaků, že váš partner trpí posttraumatickou stresovou poruchou

V dnešní době bohužel nejsou výjimečné traumatické události, které mohou zanechat na člověku následky do konce života. Může to být svědectví otřesného činu, zneužívání v dětství, znásilnění, napadení nebo třeba autonehoda. Události, jako jsou tyto, pak mohou vyvolat posttraumatickou stresovou poruchu (zkráceně PTSP či PTSD, z angl. Posttraumatic Stress Disorder). Podívejte se na pět příznaků, podle kterých můžete u vašeho partnera poznat, zda nebyl touto vážnou poruchou v důsledku nějaké traumatické události zasažen.
svetzeny.cz

Mozek spustí obranný mechanizmus

Taktovou událostí může být např. sexuální zneužití v dětství. V extrémně ohrožující situaci náš mozek zpravidla upozadí mladší mechanizmy, jako je racionální uvažování, a „vládu“ nad naším chováním převezmou vývojově starší mechanizmy, nám známé pod termíny útěk – boj – zamrznutí. 

V případě sexuálního zneužití (nejen) v dětství, náš mozek často zařídí právě zamrznutí. Pravděpodobně se totiž jedná o vůbec nejstarší „obranný mechanizmus“, který se osvědčil v extrémně náročných situacích. Dodnes ho sledujeme i u některých zvířecích druhů. 

Důsledky traumatu mají různé podoby

Trauma tedy není situace samotná, ale to, co v nás zanechá, pokud nemáme potřebné možnosti nebo dovednosti zážitek zpracovat. Projevuje se pak v běžném životě v různých podobách. Například v nepřiměřených reakcích na situace, na lidi, ve vztahování se sama k sobě apod. Jak můžeme vidět třeba u pana Davida.

Mohlo by se vám líbit

Nemáte zpracovaný vztah s rodiči? Mezigeneračním přenosem traumatu snadno poškodíte i vlastní dítě

Mezigenerační přenos traumatu je fenomén, který zkoumá, jak trauma a negativní zkušenosti jedné generace mohou ovlivňovat ty následující. Psychoterapeutka Daria Vasilieva vysvětluje, že tento proces není jen psychologický, ale také biologický a kulturní. To znamená, že traumata mohou ovlivnit i genetický materiál a vzorce chování, které jsou předávány dětem.
svetzeny.cz

Zneužití důvěry dítěte

David byl spokojené dítě vyrůstající v dobře fungující rodině. Když mu bylo 6 let, nečekaně mu zemřel otec. Matka, která byla do té doby na rodičovské dovolené, musela brzy nastoupit do práce, aby se finančně postarala o dvě děti, sebe a domácnost. Ačkoliv jí příbuzní pomáhali, jak bylo v jejich možnostech, musela matka občas požádat o hlídání dětí souseda. Ten si obě děti získal vřelým chováním. 

Po čase ale začal za Davidem chodit do pokojíčku, když jeho sestra již spala. Davida opakovaně sexuálně zneužíval. Aby to chlapec neprozradil, řekl mu, že se takto chovají ke svým synům všichni otcové a Davidova matka ho požádala, aby v tomto případě roli otce zastal právě on. David si tedy myslel, že soused tak jedná na žádost maminky, které důvěřoval, a tudíž není důvod, aby o tom s kýmkoliv mluvil. Tuto hrůzu David zažíval tři roky, než se matka jednou vrátila dříve z práce a stala se svědkem toho, co její syn musel snášet.

Mohlo by se vám líbit

7 potravin, které se zdají být zdravé, ale není tomu tak. Odborníci vysvětlují jejich úskalí

Když máte chuť na něco lehkého, zdravého, co podpoří vaše zdraví a kondici, mnoho z nás sáhne po tom, co má na obalu hory a lesy, nejlépe ještě s nápisem fitness nebo bio. Jenže za touhle přírodní idylkou se často skrývá i potravina plná cukru a dalších nezdravých ingrediencí. Bohužel ne všechno, co se tváří jako naprosto zdravé, je skutečně pro zdraví tak přínosné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jestliže se nechcete nechat napálit, podívejte se na zoubek největším dietním chameleonům.
svetzeny.cz

Sebepoškozování nezdravou stravou

David je nyní 23letý muž. Do terapie ho přivedly potíže s nevyjasněnou sexuální orientací a strachem z intimního života. David se také sebepoškozuje, a to nezdravou stravou, kterou konzumuje v nepřiměřeném množství. Co vše musel jako malý chlapec vydržet, to si nepamatuje. Zato je to uloženo v jeho těle, které je také naším spojencem v terapeutických sezeních. 

Posilování vnitřních zdrojů pomáhá při nejistotě

David se postupně učí do svého těla navracet a používat jej jako dobrého průvodce svým prožíváním. Tento mladý muž má stále napjaté svaly, zejména v rukách. I při drobných nepříjemných pocitech začne nevědomě svírat obě ruce v pěst, jako by čekal, že na něj někdo zaútočí. Celé jeho tělo je pokryto nezdravou vrstvou tuku. Ve svém mladém věku a průměrné výšce váží 120 kilo. 

Když si měl na jednom sezení představit, jak by se cítil bez přebytečného tuku, doslova se vyděsil. Pochopil, že se v jeho případě jedná o ochrannou vrstvu, která má „zajistit“ aby se k němu nedostala další bolest. Bez této vrstvy by byl příliš obnažený a zranitelný. Toto uvědomění přineslo zásadní zvrat v jeho životě. Nyní pracujeme na hledání a posilování vnitřních zdrojů, které používá, když se necítí jistý. Zjišťuje, že je mnohem mocnější, než si kdy myslel. 

Čtěte také: Postrach mládí: Tyhle potraviny způsobí předčasné stárnutí. Vyřaďte je ze svého jídelníčku

Mgr. Radka Dydňanská Ph.D.

Upřednostňuji podpůrný styl práce. Společně vytvoříme místo, kde je možné mluvit o všem. Místo, kde se setkáte s přijetím a pochopením, ať už přijdete s čímkoliv. Pro svou práci využívám, kromě klasického rozhovoru, terapeutické pomůcky a dále pracuji se sny a imaginacemi. Věřím, že každý v sobě máme sílu a sami nejlépe víme, jak si život zařídit, abychom se v něm cítili spokojeně, i když je to někdy dřina. Pracuji s dospělými klienty a působím také jako krizový intervent. Nejčastějšími tématy, se kterými se na mě klienti obracejí, jsou úzkosti, depresivní stavy, panické ataky, obsedantní chování, vztahové problémy, samota, ztráta smyslu života, myšlenky na sebevraždu, zneužívání a seberozvojová témata. Najdete mě na portále Terapie.cz.

www.terapie.cz

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×