Přejít k hlavnímu obsahu

Jak podle odborníků snížit riziko vzniku rakoviny: Přestat kouřit rozhodně nestačí

Nějakým typem rakoviny v Česku onemocní každý třetí člověk. Na západě jsou statistiky ještě nemilosrdnější, v Americe je rakovina druhou nejčastější příčinou úmrtí. Nechcete-li v těchto statistikách skončit také, vsaďte na několik účinných způsobů, jak riziko rozvoje nemoci snížit.

Mezi nemocemi, na které umírají Češi, nemilosrdně vedou choroby srdce a cév, vysoký tlak, mozkové příhody a onemocnění dýchacích cest. Z různých typů nádorových onemocnění se do desítky nejčastějších příčin úmrtí u nás probojovaly zhoubné nádory plic a průdušek a také rakovina konečníku a střev. Bohužel i jiná nádorová onemocnění jsou na vzestupu a stále častěji zasahují i mladší ročníky.

Pokroky medicíny jsou sice obrovské a léčba může v mnoha případech postup nemoci zpomalit nebo zcela zvrátit, léčba je ale zdlouhavá a náročná, a to nejen pro pacienta. Navíc často představuje dlouhodobý výpadek příjmu a velký finanční zásah do rodinného rozpočtu. Lékaři proto apelují na pravidelné preventivní prohlídky, které mohou pomoci včasnému záchytu choroby, ale i vhodný životní styl, který napomáhá rozvoji nemoci předcházet. 

Jak snížit riziko vzniku rakoviny 

Pod označením rakovina se skrývá na dvě stovky různých druhů nemoci, podle toho, kde k nádorovým změnám dochází a jaké buňky napadá. Zhruba jen deset procent druhů rakoviny je přitom nezvratných, daných rodinnou genetickou zátěží. U ostatních lze snížit riziko jejich vzniku vhodným životním stylem. Jak můžete riziku nemoci předcházet?

Omezte konzumaci alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu je spojena se zvýšeným rizikem vzniku řady různých typů rakoviny, včetně jater, prostaty a slinivky. "Pro prevenci rakoviny je nejlepší nepít vůbec," prozradila pro Yahoo Life Heather Thompson Mackey, vrchní ředitelka Prevent Cancer Foundation v americkém Kernersville. Pokud si alkohol nedokážete odpustit, doporučené maximum je jedna sklenka denně pro ženy a dvě pro muže. 

Vznik rakoviny souvisí s kouřením

Nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic je kouření. I když příčiny mohou být i jiné, jako škodliny vdechované na pracovišti nebo v prostředí, kde žijete, devadesát procent pacientů s nádorem plic jsou kuřáci. Kouření se navíc pojí s rozvojem dalších druhů rakoviny. “Kouření má vliv na rozvoj rakoviny močového měchýře, rakovinu hlavy a krku, rakovinu jícnu nebo rakovinu slinivky," uvedl pro Yahoo Life Dr. Andrew Hertler, onkolog a hlavní lékař společnosti Evolent.

Poznejte své tělo

Z hlediska prevence je důležité znát své tělo. Vědět, jak vypadá, a včas si všímat jakýchkoliv změn. To je důležité například v prevenci rakoviny kůže, kdy by vás mělo varovat každé nové, bolestivé nebo měnící se znaménko. Díky pravidelnému samovyšetřování prsou u žen a varlat u mužů můžete zase zavčas najít bulku, která by mohla představovat zhoubný nádor. 

Mohlo by se vám líbit

Tyto zelené potraviny zařaďte do vašeho jídelníčku. Jedná se o účinnou prevenci nejen proti rakovině

V dnešní době lidé stále více myslí na prevenci závažných onemocnění, mezi které patří i obávaná rakovina. Ačkoliv neexistuje žádný zázračný přípravek, který by rakovině stoprocentně předešel, existuje alespoň velmi účinná prevence, která spočívá v konzumaci zdravé stravy bohaté na živiny, antioxidanty a další prospěšné látky. Mezi takové potraviny patří právě tzv. zelené potraviny. Přečtěte si, které to jsou.
svetzeny.cz

Dodržujte bezpečné vystavování se slunci

Vystavovat se slunci byste se měli denně, je to nezbytné pro uvolňování vitaminu D v těle a pro imunitu. Déčko samo o sobě je rovněž důležité v prevenci některých druhů karcinomů, například rakoviny jater, prsu nebo tlustého střeva. Ovšem příliš mnoho UV záření je naopak spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny kůže. 

Vystavit se slunci byste se měli zhruba na patnáct až dvacet minut denně, lidé s tmavší pletí zhruba na půl hodiny. Při delším pobytu myslete na důslednou ochranu opalovacími přípravky se SPF 50, vhodným oblečením a v teplou část roku i slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy. Ochranu zvyšte na horách, u moře a při pobytu na vodě. Obecně se doporučuje vyhýbat se intenzivnímu slunečnímu záření mezi desátou a čtrnáctou hodinou.

Buďte v obraze ohledně očkování

Pomoci snížit riziko některých druhů rakoviny mohou i vakcíny. V Česku je dostupné například očkování proti HPV virům, pro některé věkové skupiny je dokonce hrazené, informujte se u své zdravotní pojišťovny. HPV viry jsou zodpovědné především za rozvoj karcinomu děložního čípku, mohou způsobovat ale i nádory zevních rodidel, pochvy, penisu, anu, hlavy a krku.

Pojišťovny přispívají i na očkování proti žloutence typu B. Prevencí této nemoci pomáháte předcházet i rakovině jater

Jezte zdravou stravu

Pestrý a zdravý jídelníček je nezbytný v boji s většinou známých nemocí. Z hlediska prevence rakoviny je nezbytné zvýšit příjem ovoce a zeleniny, zejména bohaté na vlákninu, naopak snižte příjem červeného masa, uzenin, vysoce zpracovaných potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru

Mohlo by se vám líbit

Studie dokazuje, že střevní nerovnováha zásadně ovlivňuje zdraví člověka: Hrozí vám vznik obezity nebo rakoviny

Střevní mikroflóra, jinak také střevní mikrobiota, je komplexní společenství mikroorganismů, které se nachází v lidském trávicím traktu. Jedná se především o bakterie, ale ve svém těle naleznete i další mikroorganismy, jako jsou viry, kvasinky a paraziti. Tato mikroflóra hraje zásadní roli ve zdraví člověka a její nerovnováha může ovlivnit riziko obezity a rakoviny.
svetzeny.cz

Zdokumentujte svou rodinnou anamnézu

Znát svou rodinnou anamnézu a sdílet ji se svým praktickým lékařem by měla být norma. "Díky tomu může lékař určit, zda byste měli raději podstoupit nějaký screening nebo genetické vyšetření," prozradil doktor Hertler. Máte-li v rodině například rakovinu prsu nebo tlustého střeva, můžete mít dokonce nárok na hrazená vyšetření i před doporučenou věkovou hranicí, lékař vás také poučí o dalších vhodných preventivních opatřeních. Může vám v případě zvýšené genetické zátěže navrhnout také tzv. profylaktickou operaci, při které je riziková tkáň nebo žláza raději preventivně odstraněna. U žen se taková operace týká nejčastěji prsů, vaječníků a vejcovodů.

Zůstaňte aktivní

Sedavý způsob života je spojen se zvýšeným rizikem různých druhů rakoviny. Čím více pohybu máte, tím lépe. Konkrétní doporučení se liší, některé výzkumy radí půlhodinu aktivního pohybu denně, jiné doporučují týdně minimálně 150 minut středně intenzivní aerobní aktivity (např. rychlá chůze, kolo, tenis, aqua aerobic) a minimálně 75 minut intenzivní aerobní aktivity (např. běh, cyklistika v terénu, míčové hry). Zůstaňte aktivní, i když máte časově náročné zaměstnání, odešli jste na mateřskou nebo do důchodu

Uvolněte emocionální trauma

Stále více se ukazuje, že fyzické zdraví s tím psychickým souvisí. Je třeba pracovat se stresem, ale i emočními traumaty, které si nesete z dětství. "Studie ukazují, že děti s emočním traumatem jsou později v životě vystaveny vyššímu riziku vzniku rakoviny a dalších nemocí," prozradila pro Yahoo Life onkoložka Dr. Katie Deming. Nepříznivé zážitky z dětství mohou vést k nezdravým návykům chování a také zvyšovat chronický zánět, který představuje pro tělo zátěž a vede k rozvoji řady onemocnění, včetně rakoviny. "Práce s emočním traumatem je jedním ze způsobů, jak zmírnit toto zvýšené riziko rakoviny," dodává odbornice. Jako rodič či prarodič se snažte před nepříznivými zážitky z dětství chránit také vlastní děti.

 

Vyhýbejte se škodlivinám a karcinogenům

Věda stále postupuje dopředu a odhaluje látky, které jsou pro lidský organismus škodlivé a karcinogenní. Co bylo před lety běžné, je dnes na seznamu nedoporučených či dokonce zakázaných látek, propracovat se ale na takový seznam někdy dlouho trvá. Zajímejte se o to aktivně sami. Sledujte složení kosmetiky a úklidových přípravků, kupované potraviny, vybavení domácnosti, především nádobí. Můžete také nechat otestovat váš domov na přítomnost nebezpečného radonu, azbestu nebo olova. 

Choďte na preventivní prohlídky

Dodržujte preventivní prohlídky u svého praktického lékaře (jednou za dva roky), ženy také u gynekologa (jedenkrát ročně). Praktik vám s určitou pravidelností zkontroluje hodnoty krevního tuku a cukru, po čtyřicítce vás čeká každé čtyři roky EKG vyšetření srdce. Po 45. roce mají ženy jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření. Ve 35, 45 a 55 letech vám gynekolog udělá vyšetření na HPV virus.

V padesáti vás čeká screeningové vyšetření na možné skryté krvácení ve stolici, muže navíc screeningové vyšetření prostaty. Kuřáci po 55. roce mají nárok na screening karcinomu plic, pacienti s cukrovkou, vysokým tlakem nebo srdečním onemocněním od 50 let každé čtyři roky absolvují laboratorní vyšetření ledvin.

Preventivní a screeningové prohlídky jsou načasované s ohledem na to, v jakém věku riziko rozvoje onemocnění narůstá. Zohledněte i vlastní rodinou anamnézu, pokud byli vaši příbuzní diagnostikováni v dřívějším věku, bude i vám pravděpodobně doporučeno absolvovat screening v dřívějším věku. Neodkládejte to. "Čím dříve je nemoc diagnostikována, tím vyšší je celková míra přežití," dodává doktor Hertler.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit